• Odbierz prezent
Bitcoin mining

Czas dominacji miningu Bitcoina przez największych graczy powoli przechodzi do historii. Co ujawniają dane spółki Canaccord? Jak zmienił się wskaźnik koncentracji rynku w ciągu ostatnich 5 lat?

 

Najnowszy raport spółki Canaccord z 6 lutego ujawnił, że mining Bitcoina (BTC) staje się coraz bardziej zdecentralizowany.

Canaccord Genuity Group zajmuje się zarządzaniem inwestycjami finansowymi i śledzi także zmiany na rynku blockchain i kryptowalut wraz z innymi aktywami. Raport spółki ujawnił coraz szerszą dystrybucję hashrate Bitcoina w ciągu ostatnich 5 lat. Według tego raportu, odzwierciedla to coraz większą konkurencyjność tego rynku, co z kolei sprawia, że największa kryptowaluta jest mniej podatna na atak 51%.

Jak wskazują dane Canaccord, w 2014 r. pool miningowy Ghash.io kontrolował około połowę tego rynku. Po tym, jak dobrowolnie zrezygnował z tej koncentracji, 5 lat później żaden pojedynczy pool miningowy nie kontroluje więcej niż 19% hashrate Bitcoina, przy czym 5 pooli miningowych ma od 10 do 19%, a pozostałe kontrolują mniej niż 10% całkowitego hashrate.

 FXMAG kryptowaluty mining bitcoina coraz bardziej zdecentralizowany bitcoin btc usd btcusd xbt bitcoin mining kopanie kryptowalut [mining] bitmain kryptowaluty 1

 

Obecnie największym graczem na rynku pozostaje Antpool, który należy do chińskiego giganta miningowego - Bitmaina. Jednak w ostatnim czasie jego udział w wydobyciu Bitcoina stosunkowo się zmniejszył. Dane dotyczące pooli miningowych różnią się w zależności od źródła. Według danych Blockchain.com i Bitaps, obecnie udział Antpoola w rynku jest szacowany na 8-9%.

Według Canaccord, wzrastająca decentralizacja Bitcoina stanowi pozytywny kierunek rozwoju. Jak dodała spółka, przyczyniły się do tego takie czynniki, jak upowszechnienie koparek i rosnąca konkurencja między ich producentami. Bitmain zyskał konkurencję ze strony Canaan Creative z powodu „braku możliwości wyprodukowania znacząco lepszej alternatywy do Antminer S9”. Firma dodała, że ta większa konkurencja doprowadziła Canaan Creative do sprzedaży swych urządzeń szerszej grupie minerów, która może efektywnie współzawodniczyć z Bitmainem.

Firma w swym raporcie powołała się na dane ARK Invest, które wskazują, że centralizacja Bitcoina mierzona przez indeks Herfindahla-Hirschmana (HHI), obniżyła się z 3000 w 2013 r. do 1200 w chwili obecnej. Wskaźnik ten jest stosowany do mierzenia koncentracji rynku. Gdy jest on niższy niż 1500, wskazuje na „konkurencyjny rynek”, od 1500 do 2500 – „umiarkowanie skoncentrowany”, a powyżej 2500 – „wysoko skoncentrowany”.

Jak informuje portal Cointelegraph, hashrate Bitcoina wzrosło od listopada, kiedy spadek ceny tej kryptowaluty skłonił minerów do ograniczenia swej działalności z powodu spadku rentowności.

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk