• Odbierz prezent
minimalny dochód gwarantowany

W ostatnim czasie portal Bankier.pl poinformował, że Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa proponuje wprowadzenie minimalnego dochodu gwarantowanego w Polsce. Przedstawiciele Związku uważają, że tarcza antykryzysowa nie zawiera rozwiązań wspierających osoby pozbawione pracy.

 

Związek Zawodowy Związkowa Alternatywa apeluje o minimalny dochód gwarantowany w wysokości 1500 zł. Miałby on objąć wszystkie osoby, które całkowicie straciły dochód, a także te, których dochód spadł poniżej tego progu w wyniku obecnej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. Osoby, które straciły cały dochód, otrzymałyby całą tę kwotę, a te, które utraciły część dochodu, mogłyby otrzymać dopłatę do tej wysokości. Rozwiązanie to mogłoby też objąć osoby pracujące na umowach o dzieło, które są odnawiane z miesiąca na miesiąc.

Zdaniem Związku, w ramach tarczy antykryzysowej rząd powinien bardziej skupić się na pracownikach niż na firmach. W komunikacie stwierdzono: „Rząd przekazuje dziesiątki miliardów złotych firmom, również tym, których kondycja jest bardzo dobra, a nie dba o ludzi, którzy utracili środki do życia. W naszej opinii znacznie ważniejszym zadaniem dla władz jest wsparcie dla żywych ludzi niż niedziałających firm.”

Związkowcy uważają, że minimalny dochód gwarantowany powinien obowiązywać nie tylko w czasach kryzysu związanego z koronawirusem, ale zostać wprowadzony na stałe, by ograniczyć ubóstwo i uprościć system świadczeń społecznych.

Warto wspomnieć, że rząd Hiszpanii planuje wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Miałby on być rozwiązaniem nie tylko na czasy koronawirusa.

Czytaj także: W Hiszpanii będzie bezwarunkowy dochód podstawowy

W ostatnim czasie poinformowano, że Hiszpania planuje wprowadzenie bezwarunkowego dochodu podstawowego. Miałby on być rozwiązaniem nie tylko na obecnie trwające trudne czasy, ale także mógłby zostać utrzymany na stałe. Na razie jeszcze nie są znane szczegóły planowanego rozwiązania.   Portal Bank.. Czytaj
W Hiszpanii będzie bezwarunkowy dochód podstawowy

 


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk