• Odbierz prezent
Mimo zakupu innowacyjnej technologii, akcje Orlenu spadają ze względu na wybory?
fot. freepik.com

Niestety dzisiejsza sesja na GPW dla wszystkich znaczących indeksów zamknęła się ze spadkiem. Ponadto dzisiejszy dzień był pierwszym dniem notowań po wygaśnięciu wrześniowej serii kontraktów terminowych (futures).

 

  • Największy ruch był widoczny na akcjach dynamicznie rozwijającej się sieci polskich supermarketów Dino (DNP), notowania spółki zamknęły sesję z +1,41% wzrostem.
  • Mocny poranek, bo aż 7% wzrostem, rozpoczęła sesję spółka Ci Games (CIG). Finalnie po zamknięciu handlu na GPW ich akcje wzrosły o +2,44%.
  • Polski Koncern Naftowy ORLEN (PKN) zakupił wodorową lokomotywę (pierwszy tego typu pojazd w Polsce!) od PESA Bydgoszcz i rozpoczął ją testować, mimo to akcje spółki spadają o -1,11% w cieniu oskarżeń o „przedwyborczą” obniżkę cen paliw.

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

 

18 września na GPW – co działo się na sesji?

Dzisiejsza poniedziałkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie otworzyła nadchodzący tydzień spadkami. Większość z indeksów zakończyła notowania na minusie, prezentując się następująco:

 

  • WIG: -1,38%
  • WIG20: -1,58%
  • mWIG40: -1,04%
  • sWIG80: -0,68%

 

Jednocześnie warszawski parkiet ma cały czas problem, by odbić się do poziomów przed szokującą obniżką stóp procentowych (-0,75 pb). Więcej w wideo NBP znokautował warszawską giełdę?

 

WIG notowania ostatnie 10 dni

FXMAG giełda mimo zakupu innowacyjnej technologii, akcje orlenu spadają ze względu na wybory? polski koncern naftowy orlen sa pkn.pl  18 września sesja gpw, 18.09.2023 gpw, akcje dino, akcje dino cena, akcje dino forum, akcje dino kurs, akcje dino polska, akcje orlenu gdzie kupic, akcje orlenu jak kupić, co się działo na giełdzie?, dino akcje, dino akcje bankier, dino akcje cena, dino akcje forum, dino pl akcje, dino polska akcje, dlaczego akcje orlenu spadają, dlaczego orlen spada?, futures, gdzie kupić akcje orlenu, ile kosztują akcje orlenu, jak inwestować w akcje orlenu, jak kupić akcje dino, jak kupić akcje orlenu, kto ma akcje orlenu, notowania orlen, orlen akcje, po ile akcje orlenu, podsumowanie sesji gpw, sesja giełdowa wrzesień,gpw 1

Źródło: stooq.pl

 

Największy ruch był widoczny na akcjach dynamicznie rozwijającej się sieci polskich supermarketów Dino (DNP), notowania spółki zamknęły sesję z +1,41% wzrostem. Przed weekendem do sieci trafiła informacja, że sieć planuje dalszą ekspansję i poszukuje 1000 pracowników.

Dobry dzień zaliczyły akcje spółki Ci Games (CIG), które z samego rana wzrosły aż o 7%. Na poprawę wyceny znacząco wpłynęła wypowiedź prezesa spółki Marka Tymińskiego, który podtrzymał dotychczasowe stanowisko, że premiera gry „Lords of The Fallen” może zwiększyć wycenę ich spółki od 3 do 5 razy! Finalnie spółka zamknęła sesję z +2,44% wzrostem.

Inną ciekawą informacją dla inwestorów śledzących sektor gamingowy może być debiut Freemind Games (Grupa PlayWay) na giełdzie NewConnect. Jednak debiut nie potoczył się po myśli spółki, tracąc na otwarciu o ponad 23%. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poniższym artykule.

Zobacz również: Potężne spadki na debiucie! Akcje tej spółki tracą ponad 25% podczas pierwszej sesji na GPW

 

Polityka winna stratą Orlenu?

W niedzielę polski gigant paliwowy Orlen ogłosił, że zakupił od PESA Bydgoszcz innowacyjny pociąg zasilany wodorem i rozpoczął już jego testy. Warto zaznaczyć, że jest to pierwsza tego typu maszyna w Polsce.

Daniel Obajtek powiedział: „Dzięki tej inwestycji zdobędziemy kompetencje potrzebne do przygotowania kompleksowej oferty na dostawy paliwa wodorowego dla rynku kolejowego. Nasze działania realnie przyczyniają się do transformacji polskiej kolei z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii. Jednocześnie inwestujemy w rozwój zeroemisyjnego transportu publicznego, budując kolejne ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Polsce i za granicą”.

Mimo ogłoszenia tak strategicznego zakupu notowania Orlen spadły na dzisiejszej poniedziałkowej sesji o  -1,11%...

 

Notowania PKNORLEN – ostatnie 10 dni

FXMAG giełda mimo zakupu innowacyjnej technologii, akcje orlenu spadają ze względu na wybory? polski koncern naftowy orlen sa pkn.pl  18 września sesja gpw, 18.09.2023 gpw, akcje dino, akcje dino cena, akcje dino forum, akcje dino kurs, akcje dino polska, akcje orlenu gdzie kupic, akcje orlenu jak kupić, co się działo na giełdzie?, dino akcje, dino akcje bankier, dino akcje cena, dino akcje forum, dino pl akcje, dino polska akcje, dlaczego akcje orlenu spadają, dlaczego orlen spada?, futures, gdzie kupić akcje orlenu, ile kosztują akcje orlenu, jak inwestować w akcje orlenu, jak kupić akcje dino, jak kupić akcje orlenu, kto ma akcje orlenu, notowania orlen, orlen akcje, po ile akcje orlenu, podsumowanie sesji gpw, sesja giełdowa wrzesień,gpw 2

Źródło: stooq.pl

 

Prawdopodobną przyczyną spadku notowań jest dyskusja wokół cen, jakie oferuje koncern. Coraz częściej do głosu dochodzą opinię jakoby Orlen zaniżał ceny paliw z powodu zbliżających się wyborów parlamentarnych.

 

 

Analitycy zwracają uwagę, że największym zagrożeniem dla Orlenu są nadchodzące wybory parlamentarne. Już teraz można zauważyć spadek wydajności GPW względem giełdy węgierskiej, z którą utrzymujemy silną korelację.

Sondaże nie dostarczają jednoznacznych wskazówek odnośnie tego, kto zwycięży wybory, co jest problematyczne dla koncernu Orlen, który stał się flagową spółką rządu. Wybory niosą ze sobą ryzyko znaczących zmian w strategii koncernu, co nie dodaje animuszu inwestorom spółki…

Zobacz również: Jak afera wizowa wpłynie na polską gospodarkę — poznaj opinie znanych ekonomistów

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

 

Notowania: Polski Koncern Naftowy ORLEN SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PKN/

Michał Bożydar Góra

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk