• Odbierz prezent
Mimo wysokiej inflacji NBP nie zmienia swojej polityki pieniężnej. Czy para walutowa EUR/PLN zejdzie poniżej 4,5?
fot. freepik.com

W tym tygodniu najważniejszym wydarzeniem dla złotego było posiedzenie NBP. Zgodnie z oczekiwaniami Narodowy Bank Polski nie zmienił stóp procentowych i potwierdził negatywny wpływ pandemii koronawirusa na polską gospodarkę. Ze względu na obecną sytuację w gospodarczą bank centralny jest więc gotowy do dalszego skupu obligacji rządowych. Można wnioskować, że NBP nadal preferuje słabego złotego, co wskazuje, że prawdopodobnie w dalszym ciągu jest gotowy do interwencji.

Para walutowa PLN/EUR prawdopodobnie nadal będzie miała problem z zejściem znacznie poniżej poziomu 4,5

W związku z tym, pomimo wysokiej inflacji, polityka pieniężna prawdopodobnie pozostanie bardzo luźna. Z drugiej strony, prawdopodobieństwo, że NBP obniży stopy procentowe do poziomu ujemnego jest nadal niskie. Można zatem oczekiwać, że nie zmieni on stóp procentowych w najbliższej przyszłości i podstawowa stopa referencyjna pozostanie na poziomie 0,1%.

Warto również wspomnieć o wynikach niemieckiej produkcji przemysłowej. Niestety, w lutym produkcja spadła o 1,6% m/m i tym samym nie osiągnęła wyniku zgodnie z oczekiwaniami rynku, co nie jest korzystne również dla polskiego przemysłu.

W tym tygodniu złoty się umocnił,

częściowo korygując straty z ostatnich dwóch miesięcy. W ten sposób w piątek rano kurs wyniósł 4,55 PLN/EUR. Natomiast kurs eurodolara wzrósł w ciągu ostatnich kilku dni i na koniec tygodnia wyniósł 1,189 USD/EUR.


Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk