Publikacja: -
Wydarzenie: -
Pilne
FxMag Partner

Miłość do pieniędzy Cię zgubi

greed
Z artykułu dowiesz się:
- Jak 'miłość do pieniędzy' wpływa na trading
- Jakie grupy inwestorów są bardziej skłonne do chciwości

W ubiegłym tygodniu poruszałem tematykę chciwości w tradingu (jeśli nie czytałeś tego tekstu to możesz go zobaczyć tutaj: Chciwość - od milionera do zera). Dziś w nawiązaniu do tej tematyki chciałbym przedstawić wyniki bardzo ciekawych badań, które przeprowadził centrum badań firmy State Street. Wskazują one, że 'miłość do pieniędzy' jest obiektywnie zgubna dla inwestora.

 

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 3000 inwestorów detalicznych z całego świata.

"Im bardziej ludzie kochają pieniądze tym więcej ich tracą" - tak podsumowała wyniki badania Suzanne Duncan, szefowa działu badawczego w State Street. Osoby ' kochające pieniądz' "są bardziej podatne na efekt natychmiastowej gratyfikacji". (Efekt ten, a także sposoby na walkę z nim opisała Zuzanna Roma Kubska w niezwykle ciekawym artykule, który znajdziesz tutaj: Walka z systemami, czyli jak odroczyć gratyfikację)

 

Mniejsza skłonność do oszczędzania na przyszłość

'Miłośnicy pieniądza' są mniej skłonni do patrzenia w przyszłość, co wiąże się np. z mniejszą skłonnością do oszczędzania i akumulacji kapitału w ramach planów emerytalnych. Przykładowo mając do wyboru otrzymać 1000$ teraz lub 1900$ za pięć lat wybiorą natychmiastowe 1000$ zamiast pewnej stopy zwrotu na poziomie ok. 13,7% rocznie przez 5 lat.

 

Kraje wysoko rozwinięte są mniej chciwe

Mieszkańcy wysoko rozwiniętych krajów mają niższą skłonność do chciwości od osób zamieszkujących kraje rozwijające się. Wyniki badania wskazały, że 93% ankietowanych mieszkańców Indii odnotowało wysoki wynik na skali chciwości. Wysoko w zestawieniu znalazły się również Chiny i Brazylia. W przypadku Stanów Zjednoczonych wysoki wynik odnotowało 65% ankietowanych. Według State Street za taką rozbieżność odpowiada niższy poziom zabezpieczenia socjalnego (np. ubezpieczenia społeczne) ze strony rządów w krajach rozwijających się. Przez u ludzi narasta pragnienie większych pieniędzy.

 

Chciwość zanika wraz z wiekiem

Badanie wykazało ujemną korelację pomiędzy wiekiem a skłonnością do chciwości. U osób starszych jest ona znacznie niższa niż u młodszych. W grupie pokolenia Milenium (urodzenie w latach 80-tych i 90-tych ubiegłego wieku) wysoki wynik uzyskało 67% ankietowanych. W grupie pokolenia wyżu demograficznego (lata 40-te, 50-te i 60-te) ten odsetek to 48%, a w przypadku pokolenia okresu II Wojny Światowej to już tylko 35%.

 

Nerwowe zerkanie na wykres

Ciekawostką jest to, że osoby z wysoką skłonnością do kochania pieniądza spędzają na przeglądanie finansowych aplikacji na telefonie prawie 2 razy więcej czasu niż osoby z mniejszą skłonnością do chciwości. Ci pierwsi poświęcają na to przeciętnie 29 minut dziennie, podczas gdy Ci drudzy robią to tylko przez 15 minut. Od razu możemy tutaj znaleźć analogię do nadmiernie częstego przeglądania wykresów i obserwacji otwartych pozycji.

 

Zamożność nie ma znaczenia

Interesującym faktem w wynikach badania jest to, że na poziom chciwości/miłości do pieniędzy nie ma wpływu nasz stan majątkowy. Tak więc skłonność do chciwości mają tak samo ludzie bogaci jak i biedni.

 

Źródło informacji: CNN Money

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij
Zarejestruj się, aby otrzymać pełen dostęp do zasobów portalu oraz 1 nr magazynu FXMAG za darmo!