• Odbierz prezent
Mill Games rozpoczyna wsparcie niezależnych rumuńskich zespołów developerskich

Movie Games i Grupa INC uruchamiają spółkę joint venture - Mill Games. Będzie ona pełniła rolę akceleratora rozwoju dla niezależnych studiów developerskich z Rumunii dostarczając im know-how, relacje biznesowe o międzynarodowym charakterze oraz finansowanie niezbędne do produkcji gier. Spółka będzie oferowała rumuńskim podmiotom z branży gamingowej finansowanie w wysokości nawet do 1 mln dolarów na realizację konkretnej gry.

Mill Games ma aktywnie współpracować z rumuńskimi developerami działając jako akcelerator i anioł biznesu. Jest otwarty dla firm i start-upów gamingowych na każdym etapie rozwoju. Na wsparcie będą mogły liczyć zarówno małe zespoły posiadające jedynie koncepcje ciekawej gry, jak i doświadczone studia będące w bardzo zaawansowanej fazie prac nad swoją produkcją.

- Rumuński rynek gamingowy przypomina nam tę samą branżę w Polsce sprzed kilku lat, kiedy mieliśmy tylko kilka dużych producentów oraz niewiele niezależnych studiów. Setki niezwykle utalentowanych twórców nie mogło sobie wówczas pozwolić na założenie pełnoprawnej firmy, nie wiedzieli również gdzie znaleźć potencjalnych inwestorów. Dziś Polska jest znaczącym krajem na globalnym rynku gamingowym - na warszawskiej giełdzie notowanych jest prawie 50 spółek z branży o łącznej kapitalizacji 52 mld zł, które oferują bardzo bogate portfolio produkcyjne. Kolejne kilkadziesiąt lub nawet setki niezależnych developerów nienotowanych na rynku giełdowym również oferuje graczom świetne produkcje realizowane na światowym poziomie. Wierzymy, że Rumunia ma taki sam potencjał. W związku z tym chcemy pomóc lokalnym producentom w tworzeniu atrakcyjnych gier, a także sprawić, by dotarły one do graczy na całym świecie i osiągnęły międzynarodowy sukces – komentuje Mateusz Wcześniak, prezes Movie Games, udziałowiec Mill Games.

Mill Games zamierza inwestować w poszczególne tytuły lub bezpośrednio w niezależne studia. Producenci będą mogli również liczyć na wsparcie w zakresie rozwoju działalności (w tym prawne), pomoc w identyfikacji nowych projektów, a także dostęp do nowych przedsięwzięć i dodatkowych funduszy. Wszystkie projekty finansowane lub współfinansowane przez Mill Games będą wydawane bezpośrednio przez Movie Games. Dzięki akceleratorowi, warszawski producent i wydawca dostarczy rumuńskim niezależnym developerom swoje know-how związane z produkcją, promocją oraz marketingiem tworzonych gier. W ciągu pierwszych dwóch lat Mill Games planuje zainwestować w 10 rumuńskich studiów, jednak akcelerator jest gotowy zapewnić dodatkowe finansowanie oraz zwiększyć liczbę zespołów objętych wsparciem.

Ambicją Mill Games jest rozwój rumuńskich studiów, które docelowo mogą zostać wprowadzone na giełdę w Bukareszcie lub Warszawie. Grupa INC, obecna zarówno na polskim, jak i rumuńskim rynku kapitałowym, będzie pomagać spółkom w przygotowaniach do tego kroku. Aktualnie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Bukareszcie nie jest notowane żadne studio gier, a sektor IT&C jest niewystarczająco reprezentowany na rumuńskim rynku kapitałowym.

- Na rumuńskiej giełdzie jesteśmy aktywni od 2014 roku i zawsze byliśmy pod wrażeniem tamtejszych przedsiębiorców z branży technologicznej. Nasza współpraca z Bittnetem była niezwykle udana, a teraz jesteśmy gotowi do nawiązania relacji z lokalnymi przedsiębiorcami z sektora gier. Odgrywając istotną rolę w rozwoju polskiej branży gamedev na warszawskiej giełdzie, chcemy pomóc rumuńskim niezależnym studiom w dotarciu na rynek kapitałowy. Poprzez Mill Games, a więc wspólne przedsięwzięcie INC i Movie Games, uznanego polskiego producenta i wydawcy, planujemy wykorzystać nie tylko nasz know-how, ale przede wszystkim kapitał - powiedział Paweł Śliwiński, prezes zarządu INC.

W 2015 roku Grupa INC zainwestowała w rumuńską spółkę informatyczną Bittnet, a następnie wprowadziła ją na rynek AeRO Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie. Dziś jest to przełomowa spółka na rumuńskim rynku kapitałowym, która w czerwcu 2020 roku przeniosła się na Główny Rynek Giełdy Papierów Wartościowych w Bukareszcie. Grupa INC wprowadziła również na AeRO swój fundusz VC, czyli Carpathia Capital. Fundusz koncentruje się na inwestycjach w dynamiczne małe i średnie spółki z regionu CEE.

Według Romanian Game Developers Association (RGDA), w 2018 roku rumuński rynek gier wideo składał się ze 103 studiów, zatrudniających ponad 6000 pracowników. 67% z tych studiów zatrudniało mniej niż 10 pracowników, podczas gdy pięć najlepszych rumuńskich firm z branży gier zgromadziło około 80% całkowitych przychodów branży. Według najnowszego badania RGDA, 74% firm z sektora gamedev koncentruje się na rozwoju gier. W 2018 roku tylko 16% rumuńskich studiów miało dostęp do finansowania zewnętrznego, głównie od aniołów biznesu i wydawców. W samym 2018 r. 6 rumuńskich studiów zdołało pozyskać 2,5 mln dolarów na rozwój, zarówno od lokalnych, jak i międzynarodowych aniołów biznesu i funduszy VC. Poprzez swoją obecność na rynku rumuńskim, Mill Games chce przyczynić się do przyspieszenia rozwoju lokalnego i niezależnego sektora gier.

O Movie Games:

Movie Games S.A. jest polską spółką założoną w 2016 roku przez Mateusza Wcześniaka, fana gier z doświadczeniem w sektorze finansowym, wspieranego przez Aleksego Uchańskiego, od prawie trzech dekad związanego z branżą gier komputerowych i mediami oraz Macieja Miąsika, legendę polskiego gamingu, developera z 27-letnim doświadczeniem. Obecnie spółka zatrudnia kilkadziesiąt osób, które pracują nad ponad dziesięcioma produkcjami. Zespoły developerskie działają w biurach w województwach mazowieckim, wielkopolskim, zachodniopomorskim, małopolskim i na Śląsku.

Spółka jest notowana na NewConnect od grudnia 2018 roku.

O Grupie INC:

Grupa Kapitałowa INC posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie doradztwa na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, w szczególności poprzez pełnienie funkcji Autoryzowanego Doradcy rynku NewConnect. W jej ramach działa m.in.:

• INC S.A. – spółka dominująca grupy INC, która specjalizuje się w doradztwie na rynku kapitałowym, wiodący Autoryzowany Doradca rynku NewConnect, Autoryzowany Doradca rynku obligacji GPW Catalyst oraz rynku akcji AeRO prowadzonego przez BVB (Giełdę Papierów Wartościowych w Bukareszcie).

• Dom Maklerski INC S.A. – prowadzi, jako jedyny dom maklerski w Polsce, platformę crowdinwestycyjną (crowdconnect.pl) oraz posiada licencję na prowadzenie działalności maklerskiej w zakresie oferowania instrumentów finansowych oraz przyjmowania i przekazywania zleceń.

• INC Private Equity ASI S.A. – fundusz typu pre-ipo fund inwestujący w spółki na etapie poprzedzającym IPO i debiut w obrocie zorganizowanym, spółka wpisana do rejestru Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych.

• Carpathia Capital S.A. – fundusz o charakterze opportunity fund inwestujący w małe i średnie spółki w Polsce i w Rumunii, spółka wpisana do rejestru Alternatywnych Spółek Inwestycyjnych.

• Raisemana Sp. z o.o. – prowadzi platformę crowdfundingową o tradycyjnym, donacyjnym charakterze, która jest dedykowana do finansowania społecznościowego gier wideo oraz innych projektów cyfrowych np. filmów.

• INC Rating Sp. z o.o. – polska agencja ratingowa zarejestrowana przez ESMA (Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych) specjalizująca się w ocenie zdolności kredytowej jednostek samorządu terytorialnego oraz przedsiębiorstw.

Dodatkowych informacji udziela:

Krzysztof Mazur

Mateusz Paradowski

 

InnerValue Investor Relations

InnerValue Investor Relations

 

k.mazur@innervalue.pl

m.paradowski@innervalue.pl

 

+48 504 207 566

+48 516 089 279

 

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk