Reklama
WIG82 650,11+1,34%
WIG202 437,88+1,80%
EUR / PLN4,31-0,12%
USD / PLN3,98-0,18%
CHF / PLN4,41+0,13%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08+0,05%
DAX18 481,87+0,03%
FT-SE7 955,00+0,29%
CAC 408 223,41+0,23%
DJI39 760,08+1,22%
S&P 5005 248,49+0,86%
ROPA BRENT86,60+1,05%
ROPA WTI82,62+1,10%
ZŁOTO2 215,87+1,10%
SREBRO24,81+0,98%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Mieszane otwarcie kursu dolara USD. Godny obserwacji układ na kursie USD/JPY. Próba pobicia na kursie euro do amerykańskiej waluty EUR/USD

Marek Rogalski | 13:26 19 sierpień 2019
Mieszane otwarcie kursu dolara USD. Godny obserwacji układ na kursie USD/JPY. Próba pobicia na kursie euro do amerykańskiej waluty EUR/USD | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kluczowe informacje z rynków:

 

  • USA / HUAWEI / SAMSUNG: Dzisiaj ma zostać podjęta decyzja (przez Donalda Trumpa), czy amerykańscy dostawcy nadal będą mogli prowadzić biznes z koncernem Huawei (wygasa 90 dniowy okres). Rynkowe spekulacje na ten temat są sprzeczne. Administracja Trumpa miała też jakoby zwrócić uwagę na sygnały płynące od Apple’a, że wojna handlowa mogłaby przynieść korzyści konkurentowi z Korei Płd. (Samsungowi).
  • USA / CHINY / RELACJE HANDLOWE: W wystąpieniu w New Jersey prezydent Trump minimalizował koszty wojny handlowej z Chinami dla amerykańskiej gospodarki, dał do zrozumienia, że to Chinom powinno zależeć na zawarciu umowy handlowej, choć zaznaczył, że on nie jest na to gotowy…

Opinia:

Mamy mieszane otwarcie tygodnia dla dolara, co zdaje się sugerować, że taka niepewna sytuacja utrzyma się nawet do środy wieczór, kiedy to poznamy zapiski z ostatniego posiedzenia FED w końcu lipca, kiedy to doszło do pierwszej od kilku lat obniżki stóp procentowych o 25 p.b. Komunikat, który towarzyszył wtedy tej decyzji nie był szczególnie „gołębi”, ale od tego czasu relacje handlowe pomiędzy USA, a Chinami uległy pogorszeniu, co może mieć wpływ na perspektywy dla amerykańskiej gospodarki. Tym samym interpretacja lipcowej minutek FED może nie być łatwa, chociaż rynek może próbować nieco na siłę doszukiwać się w nich „gołębich” akcentów. Pytanie, zatem, czy bardziej istotne dla sentymentu nie okażą się informacje, jakie już od piątku zaczną napływać z sympozjum FED w Jackson Hole.

Na wykresie koszyka dolara BOSSA USD

widać jednak pewne wyhamowanie impetu zwyżki w rejonie oporu. Układ tygodniowych wskaźników nie wygląda jednak negatywnie. Widoczna poprawa na rynkach akcji w połączeniu z cofnięciem się „bezpiecznych przystani” (jen i złoto) może sugerować, że rynek będzie próbował rozgrywać jakieś podbicie ryzyka, kosztem dolara. Kluczowym aspektem w tej układance będzie decyzja amerykańskiej administracji wobec Huawei’a – czy Trump ugnie się pod wpływem środowisk biznesowych, które zwracają uwagę, że powrót do pełnej blokady, zmniejszyłby ich potencjalne przychody, oraz przyniósł korzyści innym konkurentom? Zobaczymy.

Reklama

Mieszane otwarcie dolara - 1

Mieszane otwarcie dolara - 1

Wykres tygodniowy kursu dolara BOSSA USD

Na wykresie kursu euro do dolara EURUSD mamy próbę podbicia po tym, jak w zeszłym tygodniu zeszliśmy poniżej bariery 1,11. Jest ono jednak symboliczne – widać, że mocnym oporem pozostają okolice 1,1110-1,1120. Większe odreagowanie euro ogranicza perspektywa publikacji zapisków z ostatniego posiedzenia EBC, które rynek może wykorzystać do „eskalowania” tematu luzowania polityki monetarnej we wrześniu.

Mieszane otwarcie dolara - 2

Mieszane otwarcie dolara - 2

Wykres dzienny kursu euro do dolara EURUSD

Wart obserwacji może być układ na kursie dolara do jena USDJPY,

Reklama

gdyż to on będzie wypadkową wrażliwości rynków na sygnały płynące z FED w drugiej połowie tygodnia, czy też globalne tarcia w relacjach amerykańsko-chińskich i ich wpływ na sentyment na giełdach. Na razie USDJPY zdaje się wykonywać drugą próbę testu i naruszenia oporu przy 106,77 (pierwsza miała miejsce w zeszłym tygodniu po informacjach o odroczeniu do grudnia ceł na większą część chińskich produktów). Dość ciekawie wyglądają dzienne oscylatory na USDJPY, co sugerowałyby, że złamanie 106,77 może być tym razem udane.

Mieszane otwarcie dolara - 3

Mieszane otwarcie dolara - 3

Wykres dzienny kursu dolara do jena USDJPY

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Marek Rogalski

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Autora możesz obserwować na LINKEDIN TWITTER


Reklama

Czytaj dalej