• Odbierz prezent
Mierzenie wewnętrzne za pomocą narzędzia Fibonacci Poziomy

W dzisiejszym artykule opiszę jedno z najprostszych narzędzi Fibonacciego - Fibonacci Poziomy. Narzędzie to wykorzystuje się głównie do pomiaru korekty następującej po impulsie.  Poziomy z siatki Fibonacciego informują nas w jakim % korekta znosi dany impuls.  Mierzenia wewnętrzne służą do określenia końca potencjalnej korekty.

Mierzenia, które używam:

-38.2%


Chciałbyś zacząć swoją przygodę na rynku forex i cfd? Polecamy kompletny pakiet edukacyjny, dzięki któremu nauczysz się na co szczególnie zwracać uwagę na rynku i jak szukać okazji inwestycyjnych. Pakiet obejmuje 100 godzin kursów online z ekspertami rynków finansowych z Polski i z zagranicy. To jedyny na rynku tak obszerny poradnik.

Pobierz bezpłatny pakiet edukacyjny!

Nie masz jeszcze konta handlowego? Założysz je w kilku krokach tutaj.


 

- 50.0%

- 61.8%

- 78.6%

- 88.6%

 

W jaki sposób wykorzystać mierzenia wewnętrzne?

 

Pierwszy schemat pokazuje w jaki sposób poprawnie nałożyć siatkę Fibonacciego na odcinek spadkowy. W przypadku trendu spadkowego mierzymy impuls od szczytu do dołka, w ten sposób poziom 0.0% znajdzie się przy wierzchołku A, a poziom 100% przy wierzchołku X. Wyznaczone poziomy zostaną wykorzystane do zajęcia pozycji zgodnie z kierunkiem fali XA.

 

mierzenie wewnętrzne

Na drugim schemacie widzimy w jaki sposób poprawnie nałożyć siatkę Fibonacciego na odcinek wzrostowy. W przypadku trendu wzrostowego mierzymy impuls od dołka do sczytu. Wyznaczone poziomy zostaną wykorzystane do zajęcia pozycji zgodnie z kierunkiem fali XA.

 

 mierzenie wewnętrzne

 

Jak to wygląda na wykresie?

 

Pierwszy przykład dotyczy ropy na interwale H1. Zieloną linią został zaznacozny impuls w trendzie wzrostowym. Korekta dotarła do mierznia 50% a więc połowy ostaniej fali wzrostowej. W tym miejscu rynek zawrócił i zaczął kontynuować ruch zgodnie z trendem.

 

mierzenie wewnętrzne

 

Dlaczego akurat poziom 50%? Spójrz na lewą część wykresu, współczynnik 50% potwierdzał strefę ZZB. Nie wiesz czym jest ZZB? - koniecznie przeczytaj ten artykuł.

 

mierzenie wewnętrzne

 

Drugi przykład pokazuje sytuację w tendencji spadkowej. Tak samo został zmierzony impuls. Siatka została rozłożona od punku X do punktu A. Mierzenia pokazują w jakim % korekta znosi wcześniejszy impuls. W tym przykładzie korekta sięgnęła jedynie do mierzenia 38.2%.

 

mierzenie wewnętrzne

 

Poziom Fibonacciego również był potwierdzeniem strefy ZZB.

 

mierzenie wewnętrzne

 

Ważne

Każdy instrument ma swoją specyfikę, oznacza to, że na walutach silniejsze będą inne poziomy niż np. na surowcach czy indeksach. Aby określić, który ze współczynników jest silniejszy należy dokładnie przebadać dane historyczne. Kolejna ważną rzeczą, która należy zaznaczyć jest to, że na podstawie jednego współczynnika Fibonaciego nie można podejmować decyzji inwestycyjnych! Aby poziom był ważny musimy mieć do czynienia z clustrem czyli zgrupowaniem sie kilku niezależnych mierzeń. Mierzenia wewnętrzne można także używać do potwierdzenia stref wsparcia/oporu wyznaczonych za pomocą klasycznej analizy technicznej (tak jak to zostało pokazane w powyższych przykładach).

 

 

Oprócz wyznaczania prostych mierzeń to narzędzie jest wykorzystywane także do wyznaczania układów harmonicznych. O układach harmonicznych możesz poczytać tutaj:

- Gartley

- Nietoperz

- Układy wewnętrzne

- Motyl

- Krab

 

Spodobał Ci sie mój artykuł i chcesz się dowiedzieć więcej na temat bardziej zaawansowanych technik wykorzystujących geometrię oraz narzędzia Fibonacciego? Zobacz moje ostatnie wykłady z cyklu: Handluj z Harmonią.


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk