• Odbierz prezent
Międzynarodowy Fundusz Walutowy tnie prognozy wzrostu do najniższego poziomu od czasów kryzysu finansowego!

Międzynarodowy Fundusz Walutowy opublikował swoje najnowsze prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego, które zostały ścięte w relacji do publikacji z początku roku. sytuacja zatem, zdaniem MFW, w światowej gospodarce pogorszy się bardziej, niż to wcześniej zakładano.

1

Prognozy MFW dla wzrostu gospodarczego. Źródło: imf.org.

Światowa gospodarka wzrośnie w tym roku o 3,3 proc. w porównaniu z 3,5 proc., które MFW prognozował w 2019 roku w styczniu - wynika z najnowszego raportu World Economic Outlook. Tempo wzrostu w 2019 r. byłoby wtedy najsłabsze od 2009 r., jeśli oczywiście prognoza Funduszu się spełni. To już trzeci raz, kiedy MFW obniża perspektywę w ciągu sześciu miesięcy.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych ma rozwijać się w tempie 2,3 oraz 1,9 proc. odpowiednio w latach 2019 i 2020, co oznacza obniżenie ścieżki wzrostu o -0,2 pkt. proc. dla tego roku i podwyższenie o 0,1 pkt. proc. dla roku 2020. Tymczasem wzrost gospodarczy w strefie euro ma wynieść, zdaniem MFW, w 2019 roku 1,3 proc., a rok później 1,5 proc. Oznacza to cięcie prognoz odpowiednio o -0,3 i -0,2 pkt. proc. w relacji do styczniowego raportu.

Największą hamującą gospodarką mają być Niemcy, gdzie Fundusz z siedzibą w Waszyngtonie oczekuje wzrostu w 2019 roku na poziomie 0,8 proc., co oznacza cięcie poprzedniej prognozy o -0,5 pkt. proc. Z kolei spadek dla 2020 roku wyniósł -0,2 do poziomu 1,4 proc. Włochy z kolei mają ledwo uniknąć recesji ze wzrostem w ujęciu rocznym w 2019 roku na poziomie 0,1 proc. Jak podał MFW - oczekuje się, że wzrost będzie łagodniejszy w kilku dużych gospodarkach europejskich, w tym w Niemczech, gdzie słaby popyt globalny i surowsze normy emisji spalin uderzyły w sektor przemysłowy. Słaby popyt krajowy i wysokie spready długu państwowego osłabiły perspektywy Włoch, podczas gdy protesty uliczne we Francji osłabiły wzrost, podał Fundusz.

Jak nietrudno zauważyć, według prognoz, światowa gospodarka ma na razie najlepsze za sobą, a tego przynajmniej jak na razie, nie oddają dość wysoko znajdujące się indeksy giełdowe.

Nota prawna


Daniel Kostecki

Analityk Rynków Finansowych CMC Markets Polska. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk