• Odbierz prezent
Międzynarodowe banki będą korzystać z sieci Stellar dzięki platformie IBM

W poniedziałek 18 marca sześć międzynarodowych instytucji bankowych podpisało list intencyjny w kwestii emisji i wykorzystania cyfrowych tokenów, które będą funkcjonować w publicznej sieci należącej do projektu Stellar (XLM). Tokeny będą obsługiwane przez należąca do IBM usługę płatniczą World Wire, wykorzystującą właśnie blockchain Stellar.

 

 

Spośród wszystkich sześciu banków, które podpisały list intencyjny, aktualnie zidentyfikowany został jedynie filipiński RCBC, który planuje emisję cyfrowego tokenu, będącego stable-coinem w stosunku do filipińskiego peso. Wiadomo, że oprócz tego w sieci pojawią się stable-coiny euro (EUR), południowokoreańskiego wona (KRW), czy brazylijskiego reala (BRL).

Sama sieć World Wire ma zapewnić należącym do niej bankom natychmiastowy system rozliczeniowy, zwiększający transparentność operacji i obniżający czas realizacji oraz koszty bieżących transakcji międzybankowych.

Blockchain Stellar obecnie jest w stanie przetworzyć ponad tysiąc transakcji na sekundę (onchain). Oprócz tego w sieci rozwijany jest protokół drugiej warstwy Lightning Network, który pozwala na uzyskanie niemal nieograniczonej przepustowości.

 

Należąca do IBM platforma World Wire jest opartą na blockchainie Stellar siecią płatniczą w fazie testów, która wg deklaracji firmy posiada obecnie 44 partnerów aktywnych w 72 krajach, zaś sama sieć obsługuje 47 walut fiducjarnych poprzez tokeny, pełniące rolę stable-coinów. Siec wystartowała w drugiej połowie października zeszłego roku.

Co ciekawe, IBM rozwija również otwartoźródłowy blockchain korporacyjny o nazwie Hyperledger, który również mógłby być wykorzystany do podobnych celów, jednakże nie jest on oparty na publicznej sieci bloków.

 

Czytaj także: Stellar Lumens (XLM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie

Przyszły pogromca banków, konkurent dla Ethereum i Ripple Stellar (XLM) to rozbudowana, otwartoźródłowa (ang. open source), platforma oparta na publicznej i rozproszonej sieci blockchain z własna kryptowalutą o nazwie Stellar Lumens (lub po prostu: Lumen). Misją Stellar jest umożliwienie budowani.. Czytaj
Stellar Lumens (XLM) - co musisz o nim wiedzieć? Opis kryptowaluty, historia, notowania, opinie


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk