• Odbierz prezent
Miedź najtańsza od ponad dwudziestu miesięcy, zaś złoto najdroższe od 2013 r.

Notowania miedzi (XCU/USD) osiągnęły najniższe wartości od ponad dwudziestu miesięcy, spadając na londyńskiej giełdzie LME poniżej 5700 dolarów za tonę. Na najniższym od czerwca 2017 r. poziomie są także notowania miedzi za funt, które juz na początku sierpnia spadły poniżej 2,6 dolara. W międzyczasie złoto (XAU/USD) osiągnęło najwyższą wycenę od maja 2013 r. - 1470 dolarów za uncję.

 

Przyczyną konsekwentnych, trwających od drugiej połowy lipca, spadków notowań miedzi z poziomu 2,750 USD za funt do obecnych 2,547 USD mogą być sygnały spowolnienia płynące z europejskiego przemysłu (co szczególnie obrazują PMI z Niemiec), a także ostatnie zaostrzenie wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami. Dzisiejsze pogłębienie spadków jest bezpośrednio powiązane z czwartkową decyzją prezydenta Donalda Trumpa, który zapowiedział że Stany Zjednoczone nałożą na Chiny dodatkowe cła w wysokości 10% na towary, które dotychczas nie były nimi objęte. Chiński rząd w błyskawicznej odpowiedzi zapowiedział wprowadzenie odwetowych opłat na amerykańskie produkty, na co Trump zagroził, że wysokość ceł może być jeszcze wyższa niż zapowiedziana. Dodatkowe amerykańskie cła mają wejść w życie na początku września.

Notowania miedzi, jako surowca o charakterze przemysłowym, wykorzystywanym na dużą skalę przy produkcji m.in. elektroniki użytkowej, będą w zauważalny sposób reagować na napięcia pomiędzy USA i Chinami.

Ponad 3% traci również notowana na GPW spółka KGHM, której kurs wynosi obecnie 84,9800 PLN.

Czytaj także: Nowe cła na produkty o wartości 300 miliardów dolarów USD

Tematem numer jeden na rynkach finansowych jest w piątek ponowna eskalacja wojny handlowej z Chinami przez prezydenta Trumpa. Prezydent USA ogłosił wczoraj, że na chińskie towary, które do tej pory nie były objęte cłami, zostaną nałożone cła w wysokości 10%. Chodzi o produkty o wartości 300 miliardó.. Czytaj
Nowe cła na produkty o wartości 300 miliardów dolarów USD

 

Na poniedziałkowej sesji natomiast swoje sześcioletnie maksima osiągnęły notowania złota, na chwile przebijając poziom 1470 dolarów za uncję. Tutaj, podobnie jak w przypadku miedzi, wpływ na wzrosty ma wojna handlowa, jednakże z odwrotnym skutkiem. Na kontynuację trwających od maja wzrostów wpływ mogła mieć również zeszłotygodniowa decyzja Fed o obniżeniu stóp procentowych.

Notowania: MIEDŹ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XCUUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk