• Odbierz prezent
Miedź najdroższa od ponad dwóch miesięcy. Powrót notowań pszenicy w USA do zwyżek

Wczorajsza sesja na rynku miedzi zakończyła się na sporym plusie – notowania tego metalu w USA zwyżkowały do okolic 2,45 USD za funt, co jest najwyższym poziomem od połowy marca, a więc od ponad dwóch miesięcy. Również notowania miedzi w Londynie, które zwyżkowały wczoraj ponad poziom 5400 USD za tonę, sięgnęły najwyższych poziomów od dwóch miesięcy.

Zwyżka notowań miedzi wynika głównie z optymizmu, który pojawił się na globalnych rynkach finansowych. Stopniowe otwieranie się poszczególnych gospodarek po trudnym czasie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa rozbudza w wielu inwestorach nadzieje na przyspieszenie wzrostu gospodarczego i szybszy powrót do „normalności”. Pozytywnym akcentem jest przede wszystkim powrót wielu chińskich fabryk i zakładów przemysłowych do funkcjonowania na pełnych lub prawie pełnych obrotach, co wspiera globalny popyt na miedź – Chiny są bowiem największym konsumentem miedzi na świecie.

Miedź najdroższa od ponad dwóch miesięcy - 1

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Wspomniany optymizm na razie jednak warto traktować z dystansem. Głównym czynnikiem ryzyka na globalnych rynkach finansowych pozostaje nieprzewidywalność związana z zakresem i tempem rozprzestrzeniania się koronawirusa. Co prawda coraz powszechniejsza jest wiara w to, że w kwestii pandemii najgorsze już minęło, jednak nadal nie można wykluczyć drugiej fali pandemii, a spekulacje na temat potencjalnej szczepionki wciąż nie zostały zweryfikowane.

W obliczu globalnego optymizmu, miedź ma szansę kontynuować zwyżkę – niemniej, warto pamiętać o dużym powiązaniu tego metalu z globalną koniunkturą i o wrażliwości na ewentualne pogorszenie ogólnych nastrojów na rynku.

PSZENICA

Powrót notowań pszenicy w USA do zwyżek.

Jeszcze na początku bieżącego tygodnia nastroje na rynku pszenicy w Stanach Zjednoczonych były pesymistyczne, a notowania tego zboża w USA zeszły poniżej bariery 5 USD za buszel. Niemniej, okolice tego poziomu cenowego po raz kolejny okazały się skuteczną motywacją dla strony popytowej. Wczoraj notowania pszenicy w USA zwyżkowały o 3%, odbijając się w górę do okolic 5,15 USD za buszel.

Zwyżkom notowań pszenicy – podobnie jak cenom innych surowców i towarów – sprzyjał wczorajszy optymizm na globalnych rynkach finansowych. Niemniej, z fundamentalnego punktu widzenia, potencjał do zwyżek notowań pszenicy jest ograniczony.

W krótkoterminowej perspektywie kontynuacja zwyżek jest możliwa, zwłaszcza jeśli będzie temu sprzyjał ogólny optymizm na rynkach. Niemniej, w średnio- i długoterminowej perspektywie czynnikiem hamującym wzrosty może być duża podaż pszenicy w różnych rejonach świata. Deszcze, które ostatnio występowały w wielu krajach półkuli północnej, zmniejszyły obawy związane z suszami.

Miedź najdroższa od ponad dwóch miesięcy - 2

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: MIEDŹ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XCUUSD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk