• Odbierz prezent
Miedź najdroższa od ponad dwóch lat. Odreagowanie spadkowe notowań cukru
fot. freepik.com

Bieżący tydzień na rynku miedzi przynosi ciekawy rozwój wydarzeń za sprawą dużej siły strony popytowej. Cena miedzi w Stanach Zjednoczonych umocniła się bowiem powyżej bariery 3 USD za funt, a we wtorek wspięła się na nowe tegoroczne szczyty, przekraczając poziom 3,11 USD za funt. Tymczasem wczoraj notowania miedzi sięgnęły nawet okolic 3,20 USD za funt i dzisiaj rano poruszają się niewiele poniżej tego poziomu. Tym samym, cena miedzi znajduje się na najwyższym poziomie od czerwca 2018 roku, czyli od ponad dwóch lat.

Jak to możliwe, że w czasach trudności gospodarczych na świecie notowania miedzi radzą sobie tak dobrze? Faktem jest, że miedź wykorzystywana jest w mocno koniunkturalnych branżach, takich jak budownictwo czy transport. Otóż, w utrzymywaniu się dużego popytu na miedź pomagają Chiny.

Miedź najdroższa od ponad dwóch lat - 1

Notowania miedzi w USA – dane dzienne

Ostatnie dane makro z Chin były co prawda mieszane, ale kraj ten zapowiedział działania, które mogą przyczyniać się do zwiększania jego popytu na miedź. Państwo Środka ma w planach ogromne inwestycje w sieć energetyczną, co prawdopodobnie będzie wymagało ogromnych ilości miedzi. Natomiast w tym tygodniu pojawiły się spekulacje dotyczące możliwego zatwierdzenia planu zwiększania strategicznych rezerw miedzi w Chinach.

Chiny importują aż 80% miedzi, którą konsumują, więc te założenia mają sens. W przyszłym tygodniu liderzy tego kraju spotykają się w celu przedyskutowania kolejnego planu pięcioletniego dla tamtejszej gospodarki – jeśli uwzględnią oni w nim zamiar skupu miedzi do rezerw strategicznych, to będzie to impuls wzrostowy dla notowań tego surowca.

CUKIER

Odreagowanie spadkowe notowań cukru.

Ostatnie miesiące na rynku cukru są czasem niemal nieprzerwanych zwyżek notowań. Cena cukru w Stanach Zjednoczonych, która pod koniec kwietnia znajdowała się niewiele powyżej 9 centów za funt, obecnie znacząco przekracza 14 centów za funt. Bieżący tydzień przyniósł nawet zwyżkę do okolic 14,70 centów za funt, jednak wczoraj i dzisiaj na rynku tym widać odreagowanie spadkowe.

Z technicznego punktu widzenia, rynek cukru balansuje na granicy wykupienia już od paru tygodni. Obawy dotyczące mniejszej podaży cukru m.in. w Tajlandii, Rosji oraz Unii Europejskiej wywołały zwiększone zainteresowanie tym surowcem wśród inwestorów. Do tego doszły także deszcze w Brazylii na terenach uprawy trzciny cukrowej – niemniej, mimo że opóźniły one tempo tegorocznych zbiorów, to prawdopodobnie pozytywnie wpłyną one na przyszłoroczną produkcję. Pod dużym znakiem zapytania stoi natomiast sytuacja w Indiach, gdzie nie ma pewności co do wielkości subwencji na eksport cukru.

W sezonie 2020/2021 na globalnym rynku cukru można spodziewać się deficytu (według szacunków firmy StoneX, wyniesie on 2,2 mln ton cukru) i ta wizja napędzała kupujących w ostatnich miesiącach. Niemniej, rynek cukru fundamentalnie regularnie powraca do stanu nadwyżki i obecnie wiele wskazuje na to, że po deficytowym sezonie, podaż cukru wzrośnie.

Miedź najdroższa od ponad dwóch lat - 2

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: MIEDŹ

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/XCUUSD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk