• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
hedge fund
Z artykułu dowiesz się:

- W jaki sposób traderzy z funduszy hedgingowych przegapili szansę na wielomilionowe zyski

Czy wiesz jak to jest przegapić okazję na zainkasowanie 40 milionów dolarów? Sytuacja tradera z funduszu hedgingowego Achievement Asset Management pokazuje, że na rynku nie wystarczy mieć rację by zarobić.

 

Toby Dodson, który w maju 2015 roku zajął krótką pozycję w obligacja mającego spore problemy portugalskiego banku Novo Banco, czekał ze swoją pozycją 6 miesięcy w oczekiwaniu na zysk. Jednak pod koniec 2015 roku otrzymał od swoich przełożonych wiadomość: Opróżnij swoje biurko i pozamykaj wszystkie pozycje. Zamykamy fundusz. Zarządzający funduszem byli zmuszeni do wyjścia z biznesu w związku ze stratami jakie fundusz poniósł inwestując w sektor energetyczny.

Dodson zamknął swoją pozycję w pierwszej połowie grudnia. 30 grudnia ceny obligacji Novo Banco spadły o 80%! Gdyby Dodson przetrzymał swoją pozycję do tego czasu to zysk z jego krótkiej pozycji wyniósłby około 40 milionów dolarów.

Dodson, który obecnie zbiera kapitał na założenie nowego funduszu, dowiedział się o wyniku swojej (nie)trafionej transakcji od klientów, którzy wydzwaniali do niego 30 grudnia, gdy dowiedzieli się o ogromnym spadku ceny obligacji.

 

O podobnym pechu może mówić również Scott Wilson, który również zdecydował się zająć krótką pozycję w obligacjach Novo Banco dla londyńskiego funduszu Grupo BTG Pactual. Jednak również on zmuszony był do przedwczesnego zamknięcia pozycji. Fundusz dla którego pracował doświadczył w tym okresie masowego wycofywania kapitału przez klientów w związku z oskarżeniami w stosunku do założyciela funduszu o próbę utrudniania śledztwa w sprawie korupcji. Aby pokryć roszczenia klientów Wilson musiał zamknąć swoją pozycję, która niedługo później przyniosłaby zysk w wysokości 28 milionów dolarów.

 

Jednak byli i tacy, którym się poszczęściło. Daniel Gish z funduszu Balyasny Asset Management przetrzymał swoją krótką pozycję w obligacjach portugalskiego banku i zarobił na niej około 15 milionów dolarów.

 

Źródło informacji: Bloomberg


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk