• Odbierz prezent
Microsoft

Sezon wyników kwartalnych amerykańskich spółek trwa w najlepsze. 18 lipca po sesji na amerykańskiej giełdzie, swe wyniki zaprezentowała spółka Microsoft.

 

18 lipca po zakończeniu sesji na amerykańskiej giełdzie spółka Microsoft przedstawiła wyniki finansowe za drugi kwartał 2019 r. Były one lepsze niż oczekiwano.

Analitycy z Wall Street oczekiwali przychodów na poziomie 32,77 mld USD. Tymczasem przychody spółki wyniosły 33,72 mld USD. Stanowi to wzrost o 12% w stosunku do analogicznego kwartału poprzedniego roku. Zysk na akcję wyniósł 1,37 USD wobec oczekiwanych 1,21 USD.

W drugim kwartale 2019 r. segment działalności spółki „Productivity and Business Processes”, obejmujący Office, Dynamics i LinkedIn, przyniósł przychody w wysokości 11 mld USD, co stanowi wzrost o 14%.

Segment Intelligent Cloud (obejmujący Azure, Windows Server, SQL Server, Visual Studio, GitHub i usługi konsultingowe) wygenerował przychody w wysokości 11,4 mld USD. Stanowi to wzrost o 19% rok do roku. Przychody tego segmentu były wyższe od szacunków analityków, którzy spodziewali się 11 mld USD. Przychody z Azure wzrosły o 64%. Wygląda to imponująco, jednak w poprzednich kwartałach spółka mogła pochwalić się jeszcze większym wzrostem przychodów z Azure. Rok wcześniej wzrost ten wyniósł 89%. W poprzednim kwartale przychody z Azure wzrosły o 73% rok do roku.

Segment „More Personal Computing” (obejmujący Windows, Xbox, Surface) przyniósł przychody na poziomie 11,3 mld USD, co stanowi wzrost o 4%.

W drugim kwartale 2019 r. spółka poniosła największe od 4 lat nakłady inwestycyjne w wysokości 5,3 mld USD.

W tym kwartale spółka Microsoft nabyła spółkę Express Logic.

Największym konkurentem dla spółki Microsoft w biznesie chmurowym jest Amazon. Według danych firmy Canalys, w biznesie chmurowym Amazon ma 32,8% udziału w rynku. Microsoft ma udział 14,6%. Natomiast udział Google w tym rynku to 9,9%.

Od 2014 r., kiedy CEO spółki został Satya Nadella, Microsoft zaczął odchodzić od systemów i oprogramowania, skłaniając się ku usługom chmurowym, a kapitalizacja rynkowa firmy wzrosła czterokrotnie. W kwietniu po raz pierwszy kapitalizacja rynkowa spółki sięgnęła 1 biliona USD. W tym kwartale wartość segmentu biznesu chmurowego lekko wyprzedziła segment oparty na systemach Windows.

W notowaniach posesyjnych cena akcji Microsoft wzrosła o ponad 1%.

Notowania: MICROSOFT

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/MSFT/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk