• Odbierz prezent
Microsoft z wynikami za II kwartał 2021 r. Kurs akcji spółki spadł o 3%

27 lipca gigant branży informatycznej Microsoft opublikował wyniki finansowe za II kwartał 2021 r. Zarówno przychody, jak i zysk, były wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły również oczekiwania analityków z Wall Street. Mimo znakomitych wyników kurs akcji spółki spadł o 3%.

 

27 lipca po zakończeniu sesji na amerykańskiej giełdzie, Microsoft opublikował wyniki kwartalne. W II kwartale przychody były wyższe o 21% niż rok wcześniej i wyniosły 46,2 mld USD. Przewyższyły również szacunki analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 44,24 mld USD. Spółka osiągnęła zysk netto w wysokości 16,5 mld USD. Był on wyższy o 47% niż przed rokiem. Zysk na akcję wyniósł 2,17 USD. Przewyższył oczekiwania analityków, którzy spodziewali się zysku netto na poziomie 1,92 USD.

Segment Productivity and Business Processes, obejmujący Office, LinkedIn i Dynamics, przyniósł spółce przychody w wysokości 14,69 mld USD, przewyższając o 25% konsensus analityków na poziomie 13,93 mld USD.

W segmencie More Personal Computing, obejmującym m. in. Windows, urządzenia i gry, spółka uzyskała przychody wynoszące 14,09 mld USD. Były one wyższe od szacunków analityków na poziomie 13,74 mld USD.

W segmencie Intelligent Cloud, obejmującym publiczną chmurę Azure, Windows Server, SQL Server i Github, przychody wyniosły 17,38 mld USD. Były one wyższe o 30% niż przed rokiem. Przewyższyły również konsensus analityków na poziomie 16,33 mld USD.

Według danych firmy Gartner, zajmującej się analizą branży technologicznej, w ostatnim kwartale dostawy komputerów wzrosły o 4,6%. Mimo to przychody Microsoftu z licencji na system Windows w ostatnim kwartale spadły o 3%. Spółka zwróciła uwagę w ograniczeniach dostaw ze strony takich producentów komputerów, jak HP czy Dell, które miały miejsce w ostatnich miesiącach.

W minionym kwartale w spółce wiele się działo. Microsoft ogłosił, że zamierza nabyć spółkę Nuance Communication zajmującą się rozpoznawaniem mowy za 19 mld USD. Microsoft wprowadził nową wersję swego systemu – Windows 11, jednak sprzedaż licencji producentom komputerów zostanie odroczona.

Mimo dobrych wyników za ostatni kwartał, w notowaniach posesyjnych kurs akcji Microsoftu spadł o 3%. Od początku roku kurs akcji spółki wzrósł o 29%, podczas gdy indeks S&P 500 zyskał 17%.

Notowania: MICROSOFT

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/MSFT/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk