• Odbierz prezent
Microsoft z wynikami finansowymi za IV kwartał 2020 r. Akcje spółki w górę

26 stycznia gigant branży informatycznej – Microsoft przedstawił wyniki kwartalne. Były one wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły również oczekiwania analityków z Wall Street.

 

26 stycznia po zakończeniu sesji na amerykańskiej giełdzie Microsoft opublikował wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 43,1 mld USD i były wyższe o 17% niż rok wcześniej. Przewyższyły także szacunki analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 40,18 mld USD. Zysk operacyjny był o 29% wyższy niż przed rokiem i wyniósł 17,9 mld USD. W IV kwartale spółka wypracowała zysk netto w wysokości 15,5 mld USD, co stanowi wzrost o 33% rok do roku. Zysk na akcję wyniósł 2,03 USD. Był on wyższy o 33% niż przed rokiem. Osiągnięty zysk na akcję  przewyższył także szacunki analityków na poziomie 1,64 USD.

Przychody z segmentu Intelligent Cloud (obejmującego chmurę publiczną Azure, Windows Server, Gethub i usługi dla firm) wyniosły 14,60 mld USD. Były wyższe o 23% niż przed rokiem. Okazały się także wyższe od szacunków analityków na poziomie 13,77 mld USD. Spółka poinformowała, że przychody z samego Azure wzrosły o 50%, co jest lepszym wynikiem od szacunków analityków, którzy spodziewali się wzrostu o 42%. Microsoft jednak nigdy nie ujawnia przychodów Azure w wartościach pieniężnych.

Segment More Personal Computing (obejmujący Windows, gry, urządzenia i reklamy w wyszukiwarkach) przyniósł przychody w wysokości 15,12 mld USD, co stanowi wzrost o 14% rok do roku. Przychody tego segmentu również były wyższe od szacunków analityków na poziomie 13,47 mld USD.

W segmencie Productivity and Business Processes (obejmującym Office, Dynamics I LinkedIn) spółka uzyskała przychody w wysokości 13,35 mld USD. Były one wyższe o 13% niż przed rokiem. Przewyższyły także szacunki analityków na poziomie 12,89 mld USD.

W minionym kwartale Microsoft wypuścił na rynek nowe produkty: konsole Xbox Series X i Series S oraz laptop Surface Laptop Go.

W swym oświadczeniu prasowym CEO firmy – Satya Nadella stwierdził: „To, czego byliśmy świadkami w ciągu ostatniego roku, to początek drugiej fali transformacji cyfrowej, która ogarnia każdą firmę i każdą branżę. Budowanie własnych możliwości cyfrowych jest nową walutą napędzającą elastyczność i rozwój każdej organizacji. Microsoft napędza tę zmianę dzięki największej i najbardziej wszechstronnej platformie chmurowej na świecie.”

Wyniki uzyskane przez spółkę ucieszyły inwestorów. W notowaniach posesyjnych kurs akcji Microsoftu wzrósł o 6%.

Notowania: MICROSOFT

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/MSFT/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk