• Odbierz prezent
Microsoft

22 lipca gigant branży informatycznej Microsoft przedstawił wyniki kwartalne. Przewyższyły one oczekiwania analityków z Wall Street.

 

22 lipca po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku Microsoft opublikował wyniki finansowe za II kwartał 2020 r. Przychody wyniosły 38,03 mld USD wobec 33,71 mld USD w analogicznym okresie ubiegłego roku, co stanowi wzrost o 13% rok do roku. Uzyskane przychody przewyższyły również szacunki analityków z Wall Street na poziomie 36,5 mld USD. Zysk operacyjny wzrósł o 8% do poziomu 13,4 mld USD. W II kwartale Microsoft wypracował zysk netto na poziomie 11,2 mld USD wobec 13,19 mld USD rok wcześniej, co stanowi spadek o 15%. Skorygowany zysk na akcję wyniósł 1,46 USD w porównaniu do 1,71 USD przed rokiem. Chociaż zysk na akcję był niższy niż rok wcześniej, przewyższył prognozy analityków z Wall Street na poziomie 1,34 USD.

Do obniżenia wyniku spółki przyczyniła się zmiana w strategii dotyczącej sprzedaży. 26 czerwca Microsoft poinformował, że zamknie swe fizyczne sklepy, co będzie wiązało się z jednorazową opłatą w wysokości 450 mln USD, co przekłada się na 5 centów na akcję.

W II kwartale segment Microsoftu Intelligent Cloud, obejmujący chmurę publiczną Azure, Windows Server, SQL Server, GitHub i usługi dla przedsiębiorstw, przyniósł spółce 13,37 mld USD. Przychody tego segmentu były wyższe o 17% niż przed rokiem. Przewyższyły też oczekiwania analityków na poziomie 13,11 mld USD. Przychody Azure wzrosły o 47% wobec wzrostu o 59% w poprzednim kwartale. Spółka jednak nie ujawniła wartości przychodów Azure w dolarach.

Microsoft poniósł w tym kwartale znaczące wydatki sięgające 5,8 mld USD na inwestycje w rozwój infrastruktury dla Azure.

Segment Productivity and Business Processes, obejmujący Office, Dynamics i LinkedIn, odnotował przychody na poziomie 11,75 mld USD. Przychody tego segmentu były wyższe o 6% niż przed rokiem, okazały się jednak nieco niższe od konsensusu analityków na poziomie 11,91 mld USD.

W segmencie More Personal Computing, obejmującym Windows, Surface i Xbox, spółka uzyskała przychody w wysokości 12,91 mld USD, co stanowi wzrost o 14%. Przychody tego segmentu okazały się też wyższe od szacunków analityków na poziomie 11,48 mld USD.

Mimo dobrych wyników, w notowaniach posesyjnych kurs akcji Microsoftu spadł o 2,6%.

Notowania: MICROSOFT

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/MSFT/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk