• Odbierz prezent
Microsoft prezentuje znakomite wyniki finansowe za III kwartał 2020 r. Inwestorzy jednak zmartwieni

27 października Microsoft przedstawił wyniki finansowe za III kwartał 2020 r. Były one wyższe niż przed rokiem. Przewyższyły również oczekiwania analityków z Wall Street. Szczególnie istotny dla spółki  jest wzrost przychodów z usług chmurowych.

 

27 października po zakończeniu sesji na amerykańskim rynku Microsoft opublikował wyniki kwartalne. W III kwartale przychody wyniosły 37,15 mld USD. Były one wyższe o 12% niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przewyższyły również szacunki analityków z Wall Street, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 35,72 mld USD. Zysk operacyjny wyniósł 15,9 mld zł i był wyższy o 25% niż przed rokiem. W III kwartale spółka wypracowała zysk netto w wysokości 13,9 mld zł. Był on wyższy o 30% niż rok wcześniej. Zysk na akcję wyniósł 1,82 USD. Przewyższył szacunki analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 1,54 USD.

Przychody w segmencie „Productivity and Business Processes” (obejmującym m. in. Office, LinkedIn, Dynamics i część usług chmurowych) wyniosły 12,3 mld USD i były wyższe o 11% niż przed rokiem. Segment „Intelligent Cloud” przyniósł 13 mld USD przychodów, co stanowi wzrost o 20%. Obejmuje on m. in. usługi chmurowe – Azure, usługi dla przedsiębiorstw, GitHub i produkty serwerowe. Podobnie jak w poprzednich kwartałach, spółka nie podała przychodów Azure w dolarach, poinformowała jednak, że wzrost wyniósł 48%. Analitycy spodziewali się wzrostu przychodów Azure o 44%. Przychody segmentu „More Personal Computing” (m. in. Windows, Xbox i Surface) wyniosły 11,8 mld USD i były wyższe o 6% niż rok wcześniej.

W komentarzu do wyników CEO spółki – Satya Nadella stwierdził: „W następnej dekadzie wyniki wszystkich firm będą zdefiniowane przez szybkość ich transformacji cyfrowej. Wprowadzamy innowacje w całym naszym zestawie technologicznym, aby pomóc klientom z każdej branży skrócić czas uzyskiwania wartości, zwiększyć elastyczność i obniżyć koszty.”

Spółka przedstawiła prognozę na kolejny kwartał. Spodziewa się przychodów w przedziale 39,5 – 40,4 mld USD. Analitycy z Wall Street spodziewali się nieco więcej – konsensus zakładał przychody na poziomie 40,43 mld USD. To zapewne zmartwiło inwestorów. Pomimo znakomitych wyników, w notowaniach posesyjnych kurs akcji Microsoftu jest notowany na minusie o 1,7%.

Notowania: MICROSOFT

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/MSFT/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk