• Odbierz prezent
Miało być lepiej, a będzie... GPW zaktualizował skład indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80

W czwartek 5 marca GPW Benchmark ogłosił nowy skład głównych indeksów giełdowych na warszawskim parkiecie, w ramach corocznej rewizji. Mimo wielu nadziei na korzystne zmiany w najważniejszym indeksie, jakim jest WIG20, drugi rok z rzędu zdecydowano o pozostawieniu wchodzących w jego skład spółek bez jakichkolwiek modyfikacji. Nie jest to najlepsza informacja dla warszawskiej giełdy, gdyż obecny skład czołowego indeksu dwudziestu spółek pozostawia bardzo wiele do życzenia. Kosmetyczne zmiany objęły indeks czterdziestu średnich spółek mWIG40, jak zwykle zaś największe przetasowania objęły indeks małych spółek sWIG80. Rewizja składów indeksów zostanie wprowadzona w życie po zakończeniu piątkowej sesji 20 marca.

 

Najważniejszy indeks (niestety) bez zmian

WIG20 to bez wątpienia najistotniejszy indeks warszawskiej giełdy, będący swoistym benchmarkiem polskiego rynku kapitałowego. Dwadzieścia spółek wchodzących w jego skład odpowiada za ok. 85% obrotów na całej giełdzie i stanowi niemal jedną czwartą całkowitej kapitalizacji dużego parkietu (bez NewConnect). GPW Benchmark zdecydował, że po raz kolejny skład spółek w portfelu indeksu WIG20 nie ulegnie zmianie. Dlaczego ta wiadomość nie powinna napawać optymizmem? Między innymi dlatego, że przez kolejny rok czołowy indeks warszawskiej giełdy będzie zdominowany przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa (aż jedenaście podmiotów), które po prostu ciążą WIG20, ze względu na długoterminowy trend spadkowy, w którym się znajdują. W obecnym stanie indeks jest również podatny na ryzyko polityczne i awersję uczestników rynku (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych) do państwowych spółek. W oczach przeciętnego inwestora od spółek Skarbu Państwa najlepiej trzymać się z daleka. WIG20 nadal pozostanie również słabo zdywersyfikowany sektorowo i branżowo. Jedna czwarta spółek należy do sektora bankowego, sporą reprezentację ma również energetyka, która znajduje się w bardzo niekorzystnym momencie, co odbija się na notowaniach WIG20. Słaba kondycja państwowych spółek przyczyniła się do tego, że główny indeks GPW w ciągu roku stracił ponad 21%, mimo szczytu hossy na globalnych parkietach.

Ostatnia rewizja składu WIG20 miała miejsce dwa lata temu (16 marca 2018 r.), kiedy CD Projekt zastąpił spółkę Asseco Poland. Najmłodsza spółka w czołowym indeksie odpowiada obecnie aż za 11,55% wagi portfela.

Czytaj także: WIG20 - co musisz wiedzieć o najważniejszym indeksie polskiego rynku kapitałowego?

WIG20 to bezapelacyjnie najważniejszy indeks giełdowy na warszawskim parkiecie, w którym zaledwie dwadzieścia spółek odpowiada za 85% całego obrotu na naszej giełdzie i stanowi niemal jedną trzecią jej całkowitej wartości. Dla wielu rynkowych obserwatorów, szczególnie zagranicznych, jest on odzwierc.. Czytaj
WIG20 - co musisz wiedzieć o najważniejszym indeksie polskiego rynku kapitałowego?

 

Mogło być lepiej

Skład portfeli czołowych indeksów giełdowych na GPW jest zależny od kapitalizacji spółek i ich średnich obrotów na przestrzeni ostatniego roku. To czy dojdzie do zmiany składu spółek w indeksach i jak będą one wyglądały pozostaje jednak tajemnicą do momentu ogłoszenia decyzji przez giełdę (od tego roku po raz pierwszy przez spółkę zależną, administrująca indeksami - GPW Benchmark). Obserwatorzy rynku oczekiwali, że z WIG20 niemal na pewno wypadnie Tauron, którego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie poniżej 2 mld złotych, zaś średnie dzienne obroty w ciągu ostatniego roku dochodziły do 7,6 mln złotych. Kolejnym kandydatem do opuszczenia indeksu była JSW, której kapitalizacja wynosi zaledwie 1,6 mld złotych, przy średnich obrotach na poziomie 17,7 mld złotych dziennie. Prawdopodobnym, choć znacznie mniej realnym scenariuszem było również wypadnięcie z WIG20 znajdującego się w mocnym trendzie spadkowym Alior Banku. Jego kapitalizacja wynosi ponad 2,7 mld złotych, zaś średni obrót w trakcie sesji w ostatnim roku wyniósł niecałe 16 mln złotych.

Nie da się ukryć, że każda z trzech typowanych spółek znajduje się w portfelu Skarbu Państwa (Alior Bank za pośrednictwem 31,91% udziałów PZU SA), stąd też usunięcie ich z WIG20 było postrzegane jako pozytywna zmiana.

Ich miejsce miały szansę zająć Asseco Polska (5,2 mld PLN kapitalizacji; średnie obroty: 4 mln PLN), AmRest Holdings (7,8 mld PLN kapitalizacji; średnie obroty: 6,8 mln PLN), a także Kruk SA (2,4 mld PLN kapitalizacji; średnie obroty: 7,4 mln PLN). Każda z wymienionych spółek jest w pełni kontrolowana przez prywatny kapitał, a także należy do branży, która nie jest reprezentowana w WIG20, co mogłoby wyjść czołowemu indeksowi na dobre. Jak już jednak wiadomo, w ciągu najbliższego roku skład WIG20 pozostanie bez zmian.

 

Zmiany w mniejszych indeksach: mWIG40 oraz sWIG80

Rewizja składu portfeli nie ominęła natomiast mniejszych indeksów. mWIG40, skupiający czterdzieści średnich spółek, usunął ze swojego portfela hutniczy Boryszew oraz zajmujący się produkcja gier CI Games. Ich miejsce zajęły spółka deweloperska Dom Development oraz dystrybutor leków Neuca. Oprócz tego udział ING Banku Śląskiego w portfelu mWIG40 zostanie zmniejszony do 10%.

W przypadku indeksu osiemdziesięciu małych spółek sWIG80 dojdzie do zmiany dziewięciu składników portfela. Indeks opuszczą:

  • Altus TFI,
  • Cognor,
  • PZ Cormay,
  • Dom Development (przejście do mWIG40),
  • Industrial Milk Company,
  • Monnari,
  • Neuca (przejście do mWIG40),
  • Synektik
  • Vivid Games,

 

Nowe spółki w sWIG80 to:

Wszelkie opisane zmiany dotyczą również indeksów pochodnych - mWIG40TR oraz sWIG80TR, czyli indeksów dochodowych, uwzględniających w notowaniach wypłaty dywidend

 

Zasady rewizji indeksów GPW

Nowy ranking indeksów został sporządzony po sesji 21 lutego 2020 r. W rankingu uwzględniono obroty akcjami za okres ostatnich 12 miesięcy, licząc wstecz od dnia rankingu. Wartość akcji w wolnym obrocie została obliczona na podstawie kursu zamknięcia akcji z dnia 20 lutego 2020 r. W rankingu nie zostały uwzględnione spółki z ostatniego kwartyla kapitalizacji w wolnym obrocie.

Wszelkie opisane zmiany w indeksach wejdą w życie po zakończeniu sesji giełdowej 20 marca.

Czytaj także: Polska Agencja Ratingowa - zbyt mało wiarygodna, aby oceniać wiarygodność?

Polskiej giełdzie papierów wartościowych od jakiegoś czasu marzyła się własna agencja ratingowa, której głównym zadaniem miało być kontrolowanie rynku obligacji korporacyjnych. Pierwsze wzmianki na ten temat pojawiły się na długo przed wybuchem pamiętnej afery GetBack, po której mało kto patrzy na o.. Czytaj
Polska Agencja Ratingowa - zbyt mało wiarygodna, aby oceniać wiarygodność?

 

Notowania: WIG20

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:WIG20/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk