Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,23%
USD / PLN3,98-0,30%
CHF / PLN4,42-0,24%
GBP / PLN5,03-0,21%
EUR / USD1,08+0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Miało być lepiej, a będzie... GPW zaktualizował skład indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80

Darek Dziduch | 19:00 06 marzec 2020
Miało być lepiej, a będzie... GPW zaktualizował skład indeksów WIG20, mWIG40, sWIG80 | FXMAG
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W czwartek 5 marca GPW Benchmark ogłosił nowy skład głównych indeksów giełdowych na warszawskim parkiecie, w ramach corocznej rewizji. Mimo wielu nadziei na korzystne zmiany w najważniejszym indeksie, jakim jest WIG20, drugi rok z rzędu zdecydowano o pozostawieniu wchodzących w jego skład spółek bez jakichkolwiek modyfikacji. Nie jest to najlepsza informacja dla warszawskiej giełdy, gdyż obecny skład czołowego indeksu dwudziestu spółek pozostawia bardzo wiele do życzenia. Kosmetyczne zmiany objęły indeks czterdziestu średnich spółek mWIG40, jak zwykle zaś największe przetasowania objęły indeks małych spółek sWIG80. Rewizja składów indeksów zostanie wprowadzona w życie po zakończeniu piątkowej sesji 20 marca.

 

Najważniejszy indeks (niestety) bez zmian

WIG20 to bez wątpienia najistotniejszy indeks warszawskiej giełdy, będący swoistym benchmarkiem polskiego rynku kapitałowego. Dwadzieścia spółek wchodzących w jego skład odpowiada za ok. 85% obrotów na całej giełdzie i stanowi niemal jedną czwartą całkowitej kapitalizacji dużego parkietu (bez NewConnect). GPW Benchmark zdecydował, że po raz kolejny skład spółek w portfelu indeksu WIG20 nie ulegnie zmianie. Dlaczego ta wiadomość nie powinna napawać optymizmem? Między innymi dlatego, że przez kolejny rok czołowy indeks warszawskiej giełdy będzie zdominowany przez spółki kontrolowane przez Skarb Państwa (aż jedenaście podmiotów), które po prostu ciążą WIG20, ze względu na długoterminowy trend spadkowy, w którym się znajdują. W obecnym stanie indeks jest również podatny na ryzyko polityczne i awersję uczestników rynku (zarówno instytucjonalnych, jak i indywidualnych) do państwowych spółek. W oczach przeciętnego inwestora od spółek Skarbu Państwa najlepiej trzymać się z daleka. WIG20 nadal pozostanie również słabo zdywersyfikowany sektorowo i branżowo. Jedna czwarta spółek należy do sektora bankowego, sporą reprezentację ma również energetyka, która znajduje się w bardzo niekorzystnym momencie, co odbija się na notowaniach WIG20. Słaba kondycja państwowych spółek przyczyniła się do tego, że główny indeks GPW w ciągu roku stracił ponad 21%, mimo szczytu hossy na globalnych parkietach.

Ostatnia rewizja składu WIG20 miała miejsce dwa lata temu (16 marca 2018 r.), kiedy CD Projekt zastąpił spółkę Asseco Poland. Najmłodsza spółka w czołowym indeksie odpowiada obecnie aż za 11,55% wagi portfela.

Reklama

URL Artykułu

 

Mogło być lepiej

Skład portfeli czołowych indeksów giełdowych na GPW jest zależny od kapitalizacji spółek i ich średnich obrotów na przestrzeni ostatniego roku. To czy dojdzie do zmiany składu spółek w indeksach i jak będą one wyglądały pozostaje jednak tajemnicą do momentu ogłoszenia decyzji przez giełdę (od tego roku po raz pierwszy przez spółkę zależną, administrująca indeksami - GPW Benchmark). Obserwatorzy rynku oczekiwali, że z WIG20 niemal na pewno wypadnie Tauron, którego kapitalizacja rynkowa wynosi obecnie poniżej 2 mld złotych, zaś średnie dzienne obroty w ciągu ostatniego roku dochodziły do 7,6 mln złotych. Kolejnym kandydatem do opuszczenia indeksu była JSW, której kapitalizacja wynosi zaledwie 1,6 mld złotych, przy średnich obrotach na poziomie 17,7 mld złotych dziennie. Prawdopodobnym, choć znacznie mniej realnym scenariuszem było również wypadnięcie z WIG20 znajdującego się w mocnym trendzie spadkowym Alior Banku. Jego kapitalizacja wynosi ponad 2,7 mld złotych, zaś średni obrót w trakcie sesji w ostatnim roku wyniósł niecałe 16 mln złotych.

Nie da się ukryć, że każda z trzech typowanych spółek znajduje się w portfelu Skarbu Państwa (Alior Bank za pośrednictwem 31,91% udziałów PZU SA), stąd też usunięcie ich z WIG20 było postrzegane jako pozytywna zmiana.

Ich miejsce miały szansę zająć Asseco Polska (5,2 mld PLN kapitalizacji; średnie obroty: 4 mln PLN), AmRest Holdings (7,8 mld PLN kapitalizacji; średnie obroty: 6,8 mln PLN), a także Kruk SA (2,4 mld PLN kapitalizacji; średnie obroty: 7,4 mln PLN). Każda z wymienionych spółek jest w pełni kontrolowana przez prywatny kapitał, a także należy do branży, która nie jest reprezentowana w WIG20, co mogłoby wyjść czołowemu indeksowi na dobre. Jak już jednak wiadomo, w ciągu najbliższego roku skład WIG20 pozostanie bez zmian.

Reklama

 

Zmiany w mniejszych indeksach: mWIG40 oraz sWIG80

Rewizja składu portfeli nie ominęła natomiast mniejszych indeksów. mWIG40, skupiający czterdzieści średnich spółek, usunął ze swojego portfela hutniczy Boryszew oraz zajmujący się produkcja gier CI Games. Ich miejsce zajęły spółka deweloperska Dom Development oraz dystrybutor leków Neuca. Oprócz tego udział ING Banku Śląskiego w portfelu mWIG40 zostanie zmniejszony do 10%.

W przypadku indeksu osiemdziesięciu małych spółek sWIG80 dojdzie do zmiany dziewięciu składników portfela. Indeks opuszczą:

  • Altus TFI,
  • Cognor,
  • PZ Cormay,
  • Dom Development (przejście do mWIG40),
  • Industrial Milk Company,
  • Monnari,
  • Neuca (przejście do mWIG40),
  • Synektik
  • Vivid Games,

 

Reklama

Nowe spółki w sWIG80 to:

Wszelkie opisane zmiany dotyczą również indeksów pochodnych - mWIG40TR oraz sWIG80TR, czyli indeksów dochodowych, uwzględniających w notowaniach wypłaty dywidend

 

Zasady rewizji indeksów GPW

Nowy ranking indeksów został sporządzony po sesji 21 lutego 2020 r. W rankingu uwzględniono obroty akcjami za okres ostatnich 12 miesięcy, licząc wstecz od dnia rankingu. Wartość akcji w wolnym obrocie została obliczona na podstawie kursu zamknięcia akcji z dnia 20 lutego 2020 r. W rankingu nie zostały uwzględnione spółki z ostatniego kwartyla kapitalizacji w wolnym obrocie.

Wszelkie opisane zmiany w indeksach wejdą w życie po zakończeniu sesji giełdowej 20 marca.

Reklama

URL Artykułu

 

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Darek Dziduch

Darek Dziduch

Redaktor portalu FXMAG i wydawca magazynu Inwestor. Nagrywa na YouTube materiały edukacyjne, poruszając tematy związane przede wszystkim z inwestycjami, finansami osobistymi i gospodarką.

Obserwuj autoraTwitter


Reklama

Czytaj dalej