• Odbierz prezent
Miał być łatwy zarobek na wynajmie samochodu, są problemy z bankami. UOKiK nałożył karę na Prebeo i Auto Rentier

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył kary finansowe na dwie spółki zajmujące się oferowaniem produktów inwestycyjnych opartych na wynajmie pojazdów. Klienci firm Auto Rentier i Prabeo w opinii Urzędu zostali oszukani, co więcej część z nich ma obecnie problemy w bankach, w których zaciągnięto kredyt na zakup pojazdu.

 

Prabeo i Auto Rentier oferowały swoim klientom zakup samochodu za cenę 70 tys. złotych, który był finansowany kredytem bankowym. Spółki przez osiem lat zobowiązywały się do jego wynajmowania, płacąc klientowi 600 PLN miesięcznie lub 7200 PLN rocznie i jednocześnie spłacając za klienta raty kredytu bankowego. Samochód miał być podnajmowany m.in. firmom zajmującym się przewozem osób.

Po ośmiu latach umowy kredyt bankowy miał być spłacony, klient zaś mógł odebrać swój samochód, zarabiając przy tym łącznie 57,6 tys. złotych (600 PLN przez 96 miesięcy).

 

Spółka Prabeo dopuściła się jednak nadużycia, już po kilku miesiącach przestając pokrywać w imieniu klienta raty w banku. Oprócz tego obie firmy nie informowały w umowach swoich klientów o tym jaki dokładnie pojazd zakupili, co może utrudnić sądowe dochodzenie roszczeń. Ponadto Prabeo i Auto Retnier ustaliły karę umowną za zerwanie umowy na zaledwie 6 tys. złotych, co jest kwotą niewspółmierną przy zakupie wielokrotnie droższego pojazdu.

 

Na obie spółki została nałożona kara finansowa - na Prabeo w wysokości 156 tys. złotych, zaś na Auto Rentier 84 tys. złotych.

 

Klienci obu firm mogą domagać się unieważnienia umowy z obowiązkiem wzajemnego zwrotu świadczeń, w tym również na drodze sądowej.

Decyzja UOKiK jest prejudykatem, co oznacza że w postępowaniach sąd może wykorzystać ją jako dowód w sprawie, bez konieczności przeprowadzania własnego postępowania dowodowego.

Czytaj także: Kupujesz czy może nieświadomie wynajmujesz? UOKiK ostrzega przed popularnymi sklepami internetowymi

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów we wtorek 4 lutego wydał ostrzeżenie dotyczące sklepów internetowych, które pod przykrywką sprzedaży sprzętu elektronicznego w bardzo atrakcyjnych cenach tak naprawdę zawierają z nieświadomymi klientami umowę… wynajmu długoterminowego na czas nieokreślony. Spr.. Czytaj
Kupujesz czy może nieświadomie wynajmujesz? UOKiK ostrzega przed popularnymi sklepami internetowymi

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk