• Sklep
  • Odbierz prezent
MFW- koniec pomocy dla Ukrainy?
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego MFW chce zakończyć program pomocowy dla Ukrainy

- Jakich reform domaga się od ukraińskiego rządu

- Z jakimi problemami boryka się Ukraina

Na początku roku 2015 Ukraina zwróciła się do gremium organizacji międzynarodowych o pomoc w odbudowie gospodarki. W ramach wynegocjowanej puli dofinansowania w wysokości 40 miliardów dolarów Międzynarodowy Fundusz Walutowy miał udostępnić Ukraińcom kapitał o wartości 17,5 miliarda dolarów.

 

Podobnie jak to miało miejsce w przypadku Grecji, program pomocowy wymagał od Ukrainy wprowadzenia odpowiednich reform. Te miały głównie dotyczyć rządu i walki z korupcją.

MFW na początku 2016 roku stwierdza, że dofinansowanie w wysokości 17,5 miliarda dolarów okazać się fiaskiem.

„Bez wznowienia wysiłków w celu ożywienia procesu reform i walki z korupcją trudno jest uznać, że program pomocowy MFW może być kontynuowany z sukcesami” – stwierdziła w oświadczenie Christine Lagarde, szefowa MFW.

 

To nie pierwszy raz kiedy program pomocowy MFW dla Ukrainy okazał się nieskuteczny z powodu opieszałych działań rządu. W 2011 roku Fundusz zawiesił dofinansowanie argumentując swoją decyzję brakiem reform.

Dwie dekady błędnego zarządzania gospodarką, niestabilności politycznych i (bardziej aktualnie) konfliktu z Rosją postawiły ukraińską ekonomię na skraj przepaści.

 

Pomimo zapewnień prezydenta Poroszenki, że rząd usilnie walczy z korupcją w ubiegłym tygodniu minister gospodarki Aivaras Abromavicius zrezygnował ze swojego urzędu w ramach protestu przeciwko korupcji. Minister powiedział, że jego próby wdrażania reform są nieustannie blokowane.

„Konkretne działania mające na celu sparaliżować wysiłki czynione na rzecz wdrażania reform” – powiedział w oświadczeniu. „Nie chcę być częścią tego systemu. Ani ja, ani mój zespół nie chcemy służyć jako przykrywka dla starych i nowych schematów, utworzonych w prywatnym interesie poszczególnych graczy politycznych i biznesowych.”


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk