• Odbierz prezent
MetaTrader4 –różne możliwości najpopularniejszej platformy transakcyjnej

Platforma transakcyjna MetaTrader4 jest obecnie najpopularniejszym narzędziem oferującym wiele wbudowanych narzędzi służących do analizy technicznej, w tym wskaźniki, oscylatory, zniesienia Fibonacciego i wiele innych podstawowych narzędzi. Intuicyjne wykonywanie zadań oraz możliwość zautomatyzowania handlu to dodatkowe plusy dla traderów.

Handel jednym kliknięciem

One Click Trading to niezwykle użyteczne narzędzie pozwalające na szybkie zajmowanie transakcji a także modyfikowanie ich podstawowych parametrów z poziomu wykresu.

Wciskając ALT+T lub klikając prawym przyciskiem myszy na wykresie i wybierając OCT składamy zlecenie jednym kliknięciem. W lewym górnym rogu mamy panel OCT z wielkością pozycji, cenami bid/ask oraz przyciskami “buy” i “sell”. Ponadto, używając prawego przycisku myszy na wykresie otrzymujemy dostęp do zleceń “limit” oraz “stop” po cenie, którą kliknęliśmy na wykresie.

Zlecenia dostępne na MT4

Platforma MT4 stwarza możliwości otwierania zleceń natychmiastowych jak również zleceń oczekujących w których otwarcie pozycji następuje w momencie, kiedy rynek dobije do wyczekiwanej ceny. Wyróżnia się następujące rodzaje zleceń oczekujących:

Buy Stop: zlecenie kupna w momencie, kiedy rynek osiągnie konkretny poziom, wyższy od aktualnej ceny.

Sell Stop: zlecenie sprzedaży w momencie, kiedy rynek osiągnie konkretny poziom, niższy od obecnej ceny.

Buy Limit: zlecenie kupna w momencie, kiedy rynek osiągnie  poziom cenowy niższy od aktualnej ceny.

Sell Limit: zlecenie sprzedaży w momencie, kiedy rynek osiągnie poziom wyższy od aktualnej ceny

MetaTrader4 –różne możliwości  - 1

Rodzaje wykresów i narzędzi do analizy technicznej na MT4

Na platformie MT4 znajdziemy różnego rodzaju narzędzia wykorzystywane do analizy technicznej m. innymi: zniesienia Fibonacciego,  narzędzia oparte na Gann, popularne wskaźniki i oscylatory takie jak MACD, RSI, Stochastic Oscillator, średnie ruchome itd.. Dostępne są także wykresy m.in. słupkowe, liniowe, czy świecowe.

MetaTrader4 –różne możliwości  - 2

Tester Strategii na MT4

Platforma MT4 pozwala korzystać z automatycznych strategii inwestycyjnych a także testować swoje strategie za pomocą Testera Strategii MT4.Funkcję tą można zastosować do analizowania wyników i optymalizacji zautomatyzowanych strategii. Chcąc uruchomić Testera Strategii, należy wybrać opcję Tester Strategii w karcie Widok na górnym pasku

menu lub nacisnąć klawisze Ctrl + R na klawiaturze.

MetaTrader4 –różne możliwości  - 3

Po otwarciu okna Testera Strategii, można wybrać konkretną strategię i zapewnić inne parametry związane z procesem badawczym, takie jak nazwa symbolu i okres analizy historycznej. Po ustawieniu wszystkich parametrów rozpoczynamy proces analizy historycznej, naciskając przycisk Start. Po chwili otrzymamy wyniki, które można analizować w trzech oddzielnych zakładkach: W zakładce nr1 analizujemy, jakie transakcje zostały otwarte, zamknięte i jaki był końcowy wynik netto. W zakładce nr2 jest graficzna prezentacja wyników analizy historycznej. W zakładce nr 3,która jest raportem przeanalizujemy czynniki, takie jak liczba otwartych transakcji, wypłaty, maksymalna liczba transakcji zyskownych / przegranych, zysk netto i inne funkcje.

Kreślenie

Do analizy technicznej nawet początkujący trader może wykorzystać narzędzia kreślarskie jakie oferuje platforma MT4.Czytając uważnie zakładki bez większego problemu znajdziemy potrzebne nam elementy i je zastosujemy. Podstawowe narzędzia znajdują się na pasku narzędzi a rozszerzony ich zapis udostępniony jest w zakładce „Wstaw”. Zakładka „Parametry” w formie liczbowej pozwala nam określić poziomy i czas /osie X i Y/danych punktów, a także precyzuje naszą linię trendu/jej ograniczenie z jednej(promień) lub obu stron/. Zakładka „Wizualizacja” umożliwia określenie na jakich interwałach czasowych będzie widoczna nasza linia. Szczególnie ważne jest to w momencie gdy trader korzysta zarówno z niskich, jak i wysokich interwałów czasowych. Wykonanie rysunku nie wymaga od tradera szczególnych zdolności technicznych. Chcąc nałożyć linię na wykres należy wskazać punkt, który będzie oparciem dla rysunku. Linia pozioma musi mieć jeden punkt który określa poziom. Linia trendu czyli linia ukośna – musi mieć dwa punkty wskazujące dwa poziomy w danym odstępie czasu. Kanał równoległy wymaga trzech punktów /dwa punkty dla linii trendu i jeden punkt dla linii równoległej. Wszystkie elementy rysunków mogą być dowolnie edytowane, zaznaczane, przenoszone zależnie od potrzeby tradera.

Podobnie, korzystając z okna właściwości trader ma możliwość ustawienia koloru, grubości stylu linii itd..

https://www.xtb.com/pl/tester-strategii-mt4-kb


Janek Gajewski

Absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego Wydziału Ekonomii Finansów i Zarządzania. Aktywny inwestor obecny na rynku Forex od 9 lat. Inwestuje głównie na długoterminowych pozycjach i specjalizuje się w analizie technicznej. Pracował w bankowym dziale analiz na stanowisku anlityk finanoswy.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk