• Odbierz prezent
merlin krypto jam tokenizacja lojalności

W czwartek 5 lipca zarząd spółki Merlin Group, działającej w branży e-commerce, poinformował o rozpoczęciu współpracy z Rafałem Zaorskim, prezesem Krypto Jam, w ramach rozwoju technologii blockchain na potrzeby sklepów internetowych należących do spółki. Spółka Krypto Jam, zajmująca się dotychczas m.in. arbitrażem i animowaniem rynku kryptowalut na giełdach, pomoże w stworzeniu innowacyjnego programu lojalnościowego dla klientów detalicznych spółki.

 

 

Współpraca Merlin Group i Krypto Jam

Merlin Group podpisał list intencyjny z Krypto Jam, wedle którego do końca lipca podpisana zostanie właściwa umowa precyzująca warunki współpracy. Spółka chce nie tylko stworzyć program lojalnościowy dla klientów sklepów internetowych należących do jej grupy kapitałowej, ale także docelowo opracować platformę tokenizacji lojalności użytkowników dla innych firm z branży e-commerce, zarówno w Polsce, jak i w całej Europie. Merlin Group w swoim komunikacie zaznacza również, że chce w najbliższych latach stać się europejskim liderem tokenizacji w swojej branży.

Będzie to również pierwszy projekt tego typu oparty o blockchain w Europie, realizowany przez spółkę notowaną na regulowanym rynku obrotu papierami wartościowymi (NewConnect), mogącą pochwalić się długoletnim stażem i ugruntowaną pozycją na rynku e-commerce.

 

Na czym polega tokenizacja lojalności?

Określenie to może brzmieć dość skomplikowanie, jednakże jego cele i założenia są proste - retencja klienta, czyli zachęcenie go do wielokrotnego i jak najczęstszego dokonywania zakupów w konkretnym miejscu. Inaczej mówiąc, jest to innowacyjna forma programu lojalnościowego, opartego na kryptowalutowych tokenach w sieci blockchain. Stali klienci sklepów internetowych objętych programem, będą otrzymywać tokeny lojalnościowe, naliczane najprawdopodobniej zarówno ze względu na kwotę zakupów, jak i „staż” użytkownika. Tokeny będzie można zapewne wymienić na konkretne przedmioty/usługi w obrębie sklepu, co jednak nie jest niczym innowacyjnym. Jeżeli Merlin Group i Krypto Jam planują rzeczywistą tokenizację lojalności, oznaczać będzie to, że otrzymane cyfrowe coiny będą podlegać rynkowym prawom popytu i podaży, więc ich wartość nie będzie stała, a także że będzie można sprzedać je, otrzymując konkretne kryptowaluty. Jeśli program będzie wyglądał właśnie tak, oznaczać to może ogromne zainteresowanie nie tylko ze strony stałych klientów, entuzjastów walut cyfrowych, ale również osób, które wcześniej obawiały się tej technologii i ryzyka z nią związanego.

Obecnie jednak nie przedstawiono żadnych szczegółów dot. samego funkcjonowania systemu lojalnościowego opartego na tokenach, a także nie ujawniono na jakiej platformie stworzone zostana tokeny lojalnościowe (obecnie najpopularniejsze to Ethereum oraz Waves).

 

Kurs Merlin Group ponad 50% w górę

Jak nietrudno się domyślić, kurs tak mało płynnej spółki jak Merlin Group mocno zareagował na informacje o podpisaniu listu intencyjnego z Krypto Jam. Wczorajsza (5 lipca) sesja zamknęła się na wartości 0.90 PLN, otwierając się w piątek luką wzrostową na 1.00 PLN, aby po godzinie 13 osiągnąć kwotę 1.36. W szczytowym momencie aktywności inwestorów wolumen transakcyjny wyniósł niemal 630 tys. sztuk akcji, co pokazuje spore zainteresowanie inwestorów planami Merlin Group na wejście w technologię blockchain.

kurs merlin group

Notowania Merlin Group, NewConnect

 

Spółka Merlin Group

Merlin Group to spółka z branży e-commerce, zajmująca się prowadzeniem sklepów internetowych. Marki należące do spółki to m.in. jeden z najstarszych sklepów internetowych w Polsce (powstały w 1999 r.) merlin.pl, sklep z grami komputerowymi i planszowymi cdp.pl oraz sklep internetowy topmall.ua, działający na terenie Ukrainy. Spółka debiutowała 21 czerwca 2012 r. w alternatywnym systemie obrotu NewConnect jako AdMassive, uzyskując ponad 30% wzrost na pierwszej sesji. W 2017 r. spółka zmieniła nazwę na obecną - Merlin Group, a także pozyskała prawa do prowadzenia działalności e-commerce w ramach marek Merlin i Topmall. Prezesem zarządu spółki jest Łukasz Szczepański, który posiada niecałe 8% akcji. Spółka w 2017 r. uzyskała przychody ze sprzedaży na poziomie 39 902 000 PLN.

 

Rafał Zaorski i Krypto Jam

Spółka Krypto Jam powstała w październiku 2017 r. i została założona przez Rafała Zaorskiego. Firma zajmuje się dostarczaniem rozwiązań B2B na rynku kryptowalut i technologii blockchain. W maju spółka podpisała z największą polską giełdą BitBay umowę o wartości 20 mln złotych na współpracę w ramach tokenizacji akcji spółek i dostarczania kryptowalut dla instytucji finansowych.

Krypto Jam w czerwcu pozyskał również inwestora branżowego, jakim jest Atriumbay Investment z Dubaju. Spółka rozwija się bardzo szybko, nie zważając na bessę na rynku kryptowalut.

 

Rafał Zaorski to prawdopodobnie najbardziej znany trader w Polsce. Wsławił się głównie brawurowymi „runami spekulacyjnymi”na rynku Forex, z których najbardziej udany przyniósł mu 2.5 mln złotych w 24 h (spekulacja na niemieckim indeksie DAX). Zaorski jest także założycielem fundacji Trading Jam, zrzeszającej traderów i zajmującej się m.in. edukacją. Mimo, że Zaorski otwarcie twierdzi, że kryptowaluty to „kolejna bańka spekulacyjna”, nie przeszkadza mu to w prowadzeniu biznesu związanego z walutami cyfrowymi i technologią blockchain, w której dostrzega on wyjątkowy potencjał.

Jak sam twierdzi Merlin Group jest jedna z pierwszych spółek na GPW, w które inwestuje Krypto Jam, aby docelowo w ciągu najbliższych 3 lat wydać nawet 1 miliard złotych na inwestycje związane z rynkiem blockchain.

Czytaj także: Kontrowersyjny polski spekulant. Wywiad z Rafałem Zaorskim

Rafał Zaorski  - Przedsiębiorca, Inwestor Indywidualny, założyciel fundacji Trading Jam Session. Zasłynął z pokazywania swoich zagrań i spektakularnych transakcji. W ciągu 24h na rynku walutowym zarobił 2,5 mln złotych.   Co było pierwsze w twoim życiu, pierwsza transakcja, pierwsze przedsiębior.. Czytaj
Kontrowersyjny polski spekulant. Wywiad z Rafałem Zaorskim

 

Rafał Zaorski jest twarzą okładki najnowszego 14. wydania magazynu FXMAG. W magazynie znajdziesz również obszerny wywiad z najpopularniejszym polskim spekulantem:

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk