• Odbierz prezent
Merkel i Macron wyszli z inicjatywą wsparcia Południowej Europy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron zgodzili się wesprzeć pakiet pomocowy o wartości 500 mld euro (546 mld dolarów), który ma pomóc Unii Europejskiej wyjść z pandemii wirusa w dużym stopniu na drodze do ściślejszej integracji UE.

Po wideokonferencji między dwoma przywódcami Merkel powiedziała, że Niemcy zaakceptują fundusz w ramach budżetu UE, finansowany z dodatkowych pożyczek rządowych, który dawałby dotacje państwom członkowskim najbardziej dotkniętym epidemią. Merkel powiedziała, że obligacje wyemitowane przez Komisję Europejską zostaną spłacone z budżetu UE, którego lwią część pokryją Niemcy. Po tym komunikacie oprocentowanie włoskich obligacji 10-letnich drastycznie spadło z 1,80% do 1,63%.

FXMAG pozostałe merkel i macron wyszli z inicjatywą wsparcia południowej europy angela merkel  emmanuel macron  unia europejska  europejski bank centralny  komisja europejska 1

Kanclerz wzywała do ścisłej współpracy Unii: „UE musi działać wspólnie, państwo narodowe nie ma szans, jeśli działa samodzielnie” - powiedziała podczas wspólnej konferencji prasowej online z Macronem. „To największe wyzwanie w historii UE.”

Propozycja ta stanowi znaczący krok w wysiłkach na rzecz wsparcia projektu europejskiego i potencjalną wygraną Macrona, który wzywa Niemcy i bogatsze państwa północne, aby uczyniły więcej na rzecz pomocy najbardziej cierpiącym mieszkańcom Południa. Kwoty, o których mowa, zniweczyłyby istniejącą emisję długu przez Komisję, co jest oznaką determinacji Merkel, by utrzymać UE razem.

FXMAG pozostałe merkel i macron wyszli z inicjatywą wsparcia południowej europy angela merkel  emmanuel macron  unia europejska  europejski bank centralny  komisja europejska 2

Plan ten mógłby odciążyć Europejski Bank Centralny

A jednak plan jest nadal tylko planem. Ostateczny układ będzie wymagał poparcia wszystkich 27 członków UE, a Austria natychmiast zasygnalizowała, że nadal sprzeciwia się bezpośrednim wypłatom na rzecz Południa Europy. Rzecznik prasowy holenderskiego premiera Marka Rutte'a powiedział, że komisja powinna przedstawić propozycję dla członków do dyskusji i że jego zespół przyjął do wiadomości francusko-niemiecki zarys programu pomocowego.

Jeśli porozumienie zostanie przyjęte, może ono złagodzić część presji na Europejski Bank Centralny, który do tej pory odgrywał wiodącą rolę w reakcji na szczeblu unijnym, zobowiązując się do wykupienia ponad biliona euro długu w celu ustabilizowania rynków. Włoskie obligacje skoczyły w poniedziałek, a rentowność 10-letków spadła aż o 20 punktów bazowych do 1,60%. Premia za ryzyko w stosunku do niemieckich obligacji zmniejszyła się do 216 punktów bazowych, co jest najniższym poziomem w tym miesiącu. Euro wzrosło o 0,6% do 1,0887 USD.

Lagarde z aprobatą dla propozycji Merkel

Prezes EBC Christine Lagarde pochwaliła tę propozycję jako ambitną, ukierunkowaną i oczywiście mile widzianą.

Umowa utorowałaby Komisji Europejskiej drogę do długoterminowego pożyczania środków, a przede wszystkim pozwoliłaby na udzielenie bezpośredniego wsparcia krajom najbardziej dotkniętym przez kryzys, twierdzi Christine Lagarde. „Jest to świadectwo ducha solidarności i odpowiedzialności.”

Sprawa Euroobligacji nadal pod znakiem zapytania

Lagarde może zwiększyć swój program zakupu obligacji (QE), podczas spotkania politycznego 4 czerwca. Przywódcy krajów strefy euro wielokrotnie wspominali, że zrobią wszystko, co konieczne, by przeprowadzić gospodarkę strefy euro przez kryzys, a przed tym tygodniem większość ekonomistów przewidywała, że w tym roku zakup obligacji będzie oznaczał dodatkowe 500 mld euro. EBC obawia się, że jeśli nie usunie ogromnego zadłużenia potrzebnego do walki z COVID-19, rynki finansowe opóźnią proces „naprawy”. W najgorszym przypadku blok strefy euro mógłby ponownie zostać pogrążony w kolejnym kryzysie zadłużenia. Do tej pory reakcja UE była opóźniana przez spór o tzw. euroobligacje, a Francja i Włochy wzywały do wspólnej emisji długu w celu ochrony finansów publicznych krajów najbardziej dotkniętych. Komisja przewiduje, że do końca tego roku dług publiczny Włoch będzie wynosił blisko 160% produktu krajowego brutto.

Hiszpański premier Pedro Sanchez wyraził swoje poparcie dla francusko-niemieckiej propozycji, mówiąc na Twitterze, że jest to krok we właściwym kierunku, zgodnie z żądaniami Hiszpanii.


Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk