• Odbierz prezent
Mercator Medical sporo zarobi na pandemii koronawirusa

Mercator Medical, krakowska spółka produkująca i dystrybuująca artykuły medyczne i ochronne, bez wątpienia jest jednym z beneficjentów aktualnej sytuacji związanej z pandemią koronawirusa. Potwierdzeniem tego są opublikowane we wtorek 14 kwietnia szacunkowe wyniki finansowe za pierwszy kwartał tego roku. Na wtorkowej sesji akcje Mercatora rosną o ponad 13%.

 

Jak wynika ze wstępnych wyników finansowych, Mercator Medical w pierwszym kwartale 2020 r. osiągnął przychody ze sprzedaży w wysokości 202,7 mln złotych, w porównaniu do 121,2 mln złotych rok wcześniej (wzrost o ponad 67%) oraz 137,9 mln złotych w IV kwartale zeszłego roku.

Skonsolidowany zysk netto został oszacowany na 20,4 mln złotych, wobec 2,9 mln złotych straty rok wcześniej oraz 700 tys. złotych straty w poprzednim kwartale.

Wynik EBITDA wyniósł ponad 35 mln złotych, w porównaniu do 1,8 mln złotych rok wcześniej i jest wyższy niż EBITDA spółki osiągnięta w całym 2019 r. (24,63 mln PLN).

 

Spółka dostrzega znacznie większy popyt na rękawice ochronne (szczególnie w Stanach Zjednoczonych) przy jednoczesnej tendencji wzrostowej cen produktów, co w zauważalny sposób odbija się na wynikach finansowych Mercatora.

 

W ostatniej rekomendacji dla spółki (z 5 kwietnia) analitycy DM BOŚ zmienili rekomendację dla Mercatora na „Kupuj” i podwyższyli cenę docelową do 33 złotych z dotychczasowych 14,7 PLN.

 

Na wtorkowej sesji akcje Mercator Medical są notowane po 32,8000 PLN, co oznacza wzrost o 13,49%.

Czytaj także: Koronawirus na warszawskiej giełdzie - dla jednych okazja do kupna, dla innych do sprzedaży

Koronawirus 2019-nCoV to bez wątpienia jeden z najczęściej przewijających się tematów od początku roku, który nie tylko elektryzuje opinie publiczną, ale ma również wymierny wpływ na rynki finansowe. Nie chodzi tu wyłącznie o wzrost globalnej niepewności na czołowych giełdach i zwiększony napływ kap.. Czytaj
Koronawirus na warszawskiej giełdzie - dla jednych okazja do kupna, dla innych do sprzedaży

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk