• Odbierz prezent
Mercator Medical rozgrywany pod koronawirusa. Kurs po raz kolejny szaleje

Rynkowe niepokoje związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa COVID-19 udzielają się rynkom na całym świecie, w tym również warszawskiej giełdzie, na której od początku tygodnia dominuje kolor czerwony. Zieloną wyspą pozostaje krakowska spółka Mercator Medical, która po raz kolejny w tym roku jest ewidentnie „rozgrywana pod koronawirusa. Na poniedziałkowej sesji akcje spółki zyskały ponad 10%, dziś zaś rosną o kolejne ponad 12%.

 

Mercator Medical jest producentem rękawic medycznych, chirurgicznych i diagnostycznych, a także opatrunków, plastrów, kompresów i szczególnie pożądanych w okresie epidemii maseczek ochronnych. To kolejny rajd cenowy na akcjach tej niepozornej spółki w ciągu ostatniego miesiąca. Pod koniec stycznia notowania Mercatora wzrosły o 135% w ciągu pięciu dni, osiągając 30 stycznia tegoroczne maksima na poziomie 19,6800 PLN.

Po odreagowaniu styczniowych wzrostów, akcje Mercatora znów zaczęły dynamicznie rosnąć, po niedawnych doniesieniach z Włoch, wedle których liczba osób zakażonych wirusem przekroczyła 270 osób, z czego siedem osób zmarło.

Akcjonariusze próbują dyskontować przyszłe potencjalne wzrosty przychodów ze sprzedaży, związane z gwałtownym wzrostem popytu na produkty oferowane przez spółkę.

 

Aktualnie akcje Mercator Medical wyceniane są po 17,9800 PLN, co jest wzrostem o ponad 12%. Jeżeli obecna dynamika wzrostu zostanie zachowana, prawdopodobny jest scenariusz wybicia nowych historycznych szczytów notowań z początku 2017 r. (22,0000 PLN), w dłuższej perspektywie trudno jednak liczyć na utrzymanie tak wysokiego kursu, dlatego należy brać pod uwagę wysokie prawdopodobieństwo odreagowania typowo spekulacyjnych wzrostów.

Czytaj także: Koronawirus na warszawskiej giełdzie - dla jednych okazja do kupna, dla innych do sprzedaży

Koronawirus 2019-nCoV to bez wątpienia jeden z najczęściej przewijających się tematów od początku roku, który nie tylko elektryzuje opinie publiczną, ale ma również wymierny wpływ na rynki finansowe. Nie chodzi tu wyłącznie o wzrost globalnej niepewności na czołowych giełdach i zwiększony napływ kap.. Czytaj
Koronawirus na warszawskiej giełdzie - dla jednych okazja do kupna, dla innych do sprzedaży

 


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk