• Odbierz prezent
mBank z niższymi przychodami i znacznie wyższym zyskiem

mBank w czwartek 31 października opublikował wyniki finansowe za trzeci kwartał 2019 r. Okazały się one zauważalnie wyższe od rynkowych oczekiwań. Bank poprawił swoją rentowność, mimo zauważalnie niższych przychodów i zdecydował się na podwojenie dotychczasowych rezerw na potencjalne negatywne skutki wyroku TSUE ws kredytów frankowych. Wyniki kwartalne spotkały się ze stosunkowo optymistyczną reakcją akcjonariuszy - notowania mBanku na czwartkowej sesji rosną niemal półtora procent.

 

mBank w trzecim kwartale osiągnął skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej w wysokości 353,9 mln złotych, w porównaniu do 291,1 mln złotych rok wcześniej, co oznacza wzrost o ponad 21%.

Zysk netto mBanku po trzech kwartałach 2019 r. wyniósł 849,6 mln złotych, wobec 996,9 mln złotych (spadek o 14,7%).

 

Przychody z tytułu odsetek w trzecim kwartale wyniosły 1,064 mld złotych, w porównaniu do 1,168 mld złotych rok wcześniej, co oznacza spadek o 8,9% r/r.

Przychody z prowizji wyniosły natomiast 248,5 mln złotych, w porównaniu do 413,3 mln złotych rok wcześniej, co jest spadkiem o niecałe 40%.

Wartość odpisów z tytułu utraty wartości i zmiany godziwej kredytów wyniosła w trzecim kwartale 249,4 mln złotych, co jest wzrostem o niecałe 35% r/r i o ponad 11% k/k.

 

Współczynnik kapitałowy Tier 1 wyniósł na koniec trzeciego kwartału 16,82%.

 

Zarząd mBanku poinformował również o podniesieniu rezerw związanych z klauzulami w umowach kredytowych we frankach szwajcarskich z 66,1 mln złotych do 132,2 mln złotych (wrzesień 2019), co jest związane z niedawnym wyrokiem TSUE i potencjalnymi konsekwencjami prawnymi dla banku.

 

Na czwartkowej sesji kurs mBanku wynosi 384,2000 PLN, co jest wzrostem o 1,43%.

Czytaj także: mBank z kolejnym kandydatem na przejęcie jego udziałów od Commerzbanku

Należący obecnie do niemieckiego Commzerbanku mBank zyskał dziś kolejnego potencjalnego kandydata na przejęcie jego większościowego pakietu udziałów. Do PKO BP oraz ING Banku Śląskiego dołącza austriacka Erste Group, będąca jedną z największych grup kapitałowych sektora bankowego w tej części Europy.. Czytaj
mBank z kolejnym kandydatem na przejęcie jego udziałów od Commerzbanku

 

Notowania: mBank SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:MBK/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk