• Odbierz prezent
mBank kolekcja dzieł sztuki

Już wkrótce odbędzie się aukcja dzieł sztuki z kolekcji mBanku. Aukcja ma na celu wspieranie młodych artystów.

 

mBank zamierza sprzedać dzieła sztuki ze swej kolekcji, aby sfinansować powstający fundusz „M jak malarstwo”. Fundusz ten ma na celu wspieranie młodych polskich artystów. Bank zwrócił uwagę, że wsparcie takie może być szczególnie ważne w okresie pandemii koronawirusa.

Aukcja dzieł sztuki z mBanku odbędzie się 25 czerwca. W swej kolekcji bank posiada dzieła sztuki takich twórców, jak np. Brandt czy Witkacy.

Od 5 czerwca wszystkie dzieła można oglądać na wystawie w DESA Unicum w Warszawie. Wśród nich znajdują się prace takich artystów, jak Józef Brandt, Włodzimierz Tetmajer, Stanisław Witkiewicz, Alfred Wierusz-Kowalski i ponad dwudziestu innych twórców.

Portal Desa.pl poinformował: „Tworzenie kolekcji sztuki przez firmy jest coraz częstszym sposobem na lokowanie kapitału i działania z obszarów kultury czy społecznej odpowiedzialności biznesu. 25 czerwca wszystkie obiekty zostaną zlicytowane w największym polskim domu aukcyjnym DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. Licytować można będzie online, przez aplikację oraz telefonicznie i przez zlecenie stałe. Aukcja transmitowana będzie na żywo w kanałach społecznościowych DESA Unicum.”

Warto wspomnieć, że kolekcja mBanku była budowana przez wiele lat. W 2018 r. mBank po raz pierwszy zorganizował aukcję swych dzieł, aby wesprzeć WOŚP. Wówczas za pracę Józefa Brandta "Jarmark w Bałcie na Podolu" zapłacono rekordowe 1,5 mln zł. Na najbliższej aukcji przedmiotem licytacji będzie kolejne dzieło tego artysty: „Pospolite ruszenie u brodu”. Zostało ono zakupione w 1997 r., a jego wartość w tamtym czasie wynosiła 375 tys. zł. Obecnie jest ono wyceniane na kwotę w przedziale od 800 tys. zł do 1,4 mln zł.

Inwestycje alternatywne, takie jak dzieła sztuki, cieszą się dużą popularnością wśród banków. Ze swych kolekcji dzieł sztuki zasłynęły też takie banki, jak UBS, Bank of America, Unicredit czy Deutsche Bank.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk