• Odbierz prezent
mBank aukcja Desa

25 czerwca odbyła się aukcja dzieł sztuki z kolekcji mBanku. Pozyskano ponad 5 mln zł. Środki zostaną przeznaczone na fundusz mający na celu wsparcie młodych artystów.

 

25 czerwca odbyła się aukcja dzieł sztuki z kolekcji mBanku. Łącznie pozyskano z niej ponad 5 mln zł. Dochód z licytacji zostanie przeznaczony na powstający fundusz „M jak malarstwo”, który będzie wspierać młodych polskich artystów. Na aukcję zostało wystawionych 30 dzieł ponad 20 twórców. Są one obiektami klasy muzealnej.

Dzieło Józefa Brandta zatytułowane „Pospolite ruszenie u brodu” zostało sprzedane za ponad 1,7 mln zł. Zostało ono nabyte w 1997 r. , a jego wartość wynosiła wówczas 375 tys. zł. Warto wspomnieć, że na aukcji w 2018 r. dzieło tego samego artysty „Jarmark w Bałcie na Podolu” zostało sprzedane za kwotę 1,5 mln zł, która wówczas była rekordowa. Środki pozyskane z aukcji zostały przeznaczone na wsparcie WOŚP.

Wśród sprzedanych na ostatniej aukcji dzieł znalazły się też m. in. praca Stanisława Witkiewicza "Jarmark w miasteczku", którą kupiono za ponad 400 tys. zł, co było wynikiem kilkukrotnie przewyższającym jej wyceny. Dzieło 'Król chłopów' Włodzimierza Tetmajera również zostało sprzedane powyżej szacowanej wyceny. Jego cena wyniosła ponad 147 tys. zł. Wśród droższych dzieł znalazł się obraz „Niespodziewana Śnieżyca” Alfreda Wierusza-Kowalskiego, który kupiono za kwotę 944 tys. zł. Przedmiotem licytacji były też prace m.in. Juliusza Kossaka, Józefa Rapackiego, Józefa Ryszkiewicza, Alfreda Lenicy i Jana Tarasina. Poinformowano, że pozostała część kolekcji licytowana będzie na aukcjach stacjonarnych i online domu aukcyjnego Desa Unicum. Jesienią zostanie wystawiona na licytację rzeźba Igora Mitoraja „Ikaria”, do tej pory zdobiąca hall warszawskiej siedziby banku.

Czytaj także: mBank sprzeda dzieła sztuki ze swej kolekcji

Już wkrótce odbędzie się aukcja dzieł sztuki z kolekcji mBanku. Aukcja ma na celu wspieranie młodych artystów.   mBank zamierza sprzedać dzieła sztuki ze swej kolekcji, aby sfinansować powstający fundusz „M jak malarstwo”. Fundusz ten ma na celu wspieranie młodych polskich artystów. Bank zwrócił .. Czytaj
mBank sprzeda dzieła sztuki ze swej kolekcji


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk