• Odbierz prezent
mBank Biuro Maklerskie: Wzrost wycen na rynkach akcji! Analiza techniczna indeksu amerykańskiego US500 (S&P 500)

Nastroje w czasie europejskich notowań były pozytywne. Powiało optymizmem, co było widać niemal w każdym segmencie rynku finansowego. Pojawiła się fala chęci podniesienia poziomu ryzyka, co przełożyło się na wyceny. Dopiero notowania w USA przyniosły pewne ochłodzenie, choć sam start sesji na Wall Street był na plusie.

Kluczowym wydarzeniem tego dnia jest oczywiście wzrost wycen na rynkach akcji, co skutkowało pojawieniem się na najważniejszych indeksach nowych szczytów zwyżki, jaka trwa od ponad miesiąca, a więc od apogeum paniki, jaka została wywołana doniesieniami o aktywności koronawirusa. Jak już wspominałem w dzisiejszych komentarzach, pozwala to na pewne wnioski co do dalszych wydarzeń na rynku. Powiększenie tendencji jest jej potwierdzeniem, a zatem jest to sygnał, który pozwala zakładać, że przed nami dalszy wzrost cen. W pewnym momencie to się nie sprawdzi, ale taki moment jest tylko jeden, a chwil, gdy pojawiają się nowe szczyty, wiele. Statystyka sprzyja więc trzymaniu się trendu.

Nie wszyscy są tego zdania, a przynajmniej wiele osób próbuje rozegrać tą sytuację bardziej szczegółowo poszukując odpowiednich punktów dla zakończenia wzrostu. Chyba najbardziej popularnym podejściem jest odczytywanie aktualnej sytuacji technicznej indeksu S&P500 jako wykreślanie klina zwyżkującego.

mBank_BM: Komentarz popołudniowy - 1

US500.f; H4

Na publikowanym już wcześniej wykresie zaznaczyłem przerywaną linią górne ograniczenie klina. Dolnym ograniczeniem jest znana linia trendu. Takie podejście zakłada, że wzrost ma charakter korekcyjny względem spadku z marca, bo wymowa takiego klina jest negatywna. Szczerze mówiąc, mam wątpliwości nad sensem poszukiwania klina, gdyż automatycznie szukamy potencjalnych oporów, co w przypadku wzrostów wydaje mi się mało przydatne. Z punktu widzenia analizy trendu oraz możliwości jego kontynuacji ważniejszym jest skupienie na linii dolnej, a w praktyce na wsparciach, bo nawet dolna linia sama w sobie również nie jest dobrym odniesieniem dla budowy sygnałów.

Wsparcia w trakcie trendu wzrostowego to lokalne dołki, po których miał miejsce ruch powiększający skalę trendu. W przypadku powyższej ilustracji poziomem wsparcia, które ma znaczenie jest lokalny dołek na 2720 pkt. Przełamanie tego wsparcia byłoby potwierdzeniem wcześniejszego sygnału wstępnego w postaci przełamania linii trendu wzrostowego. Jeśli zaś chodzi to górne ograniczenie, to zachowanie ceny w jego okolicy ma drugorzędne znaczenie. Zbliżenie się do linii nie powinno bowiem generować żadnych ruchów. Zachowanie rynku przy oporze (szczególnie tak słabym, bo opartym na linii pochyłej) w trendzie wzrostowym jest tylko ciekawostką.

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Kamil Jaros

Analityk mBank Biuro Maklerskie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk