• Odbierz prezent
May porusza rynki i brytyjski parlament
Z artykułu dowiesz się:

- Czego dotyczyć będzie wniosek do parlamentu brytyjskiego?
- Dlaczego May chce wcześniejszych wyborów?

Wczoraj Theresa May zaskoczyła informacją o rozpisaniu wcześniejszych wyborów parlamentarnych, które miałyby odbyć się 8 czerwca. Niespodziewana zapowiedź odbiła się na brytyjskim funcie. Na rynkach wciąż widoczna jest podwyższona zmienność, która napędzana jest oczekiwaniem na wyniki głosowania w parlamencie westministerskim. Co tak naprawdę kryje się za decyzją brytyjskiej premier?

 

Brytyjski system

Żeby zrozumieć sens tej decyzji, należy najpierw poznać układ sił w brytyjskim parlamencie oraz poznać sam ustrój polityczny. Wielka Brytania jest monarchią parlamentarną, w systemie rządów parlamentarno-gabinetowych. Mówiąc o Wielkiej Brytanii, powinniśmy wiedzieć, że ze względu na charakter sprawowania rządów nie jest tak łatwo uzyskać jednomyślną zgodę na rozpisanie przedterminowych wyborów. Dzieje się tak, ponieważ parlament brytyjski nie stanowi jednolitego ciała, składa się on z izby niższej – Izba Gmin, izby wyższej – Izba Lordów oraz monarchy. Ten trzeci nie ma zbyt wielu prerogatyw, jednak bez kontrasygnaty monarszej trudno byłoby wprowadzić w życie jakikolwiek akt. Wynika to raczej z tradycji i ma charakter czysto formalny.

Idąc dalej, w Wielkiej Brytanii władzę wykonawczą sprawuje monarcha oraz rząd. To właśnie do niej, obecnie królowej Elżbiety II, należy prawo powoływania i rozwiązywania parlamentu. Jest jednak jedno ALE – następuje to na wniosek rządu. W skład rządu wchodzi 100 osób, w tym premier i ministrowie. A więc w obliczu rozpisania wcześniejszych wyborów, Theresa May musi po pierwsze uzyskać większość poparcia parlamentu oraz kontrasygnatę królowej, gdyż to ta ma formalne prawo jego rozwiązania.

 

Układ sił w UK

Jeśli chodzi o układ sił w brytyjskim parlamencie, to dla Konserwatywnej partii Theresy May nie jest on najbardziej korzystny. May musi uzyskać 2/3 głosów Izby Gmin. Obecnie w Izbie Gmin zasiada 330 Konserwatystów, największa partią opozycyjną są Laburzyści (229). W brytyjskim systemie największa partia opozycyjna tworzy tzw. Gabinet Cieni, który jest odzwierciedleniem właściwego rządu.

Układ partii w Izbie Gmin według mandatów

FXMAG forex may porusza rynki i brytyjski parlament wielka brytania theresa may brexit 1

Źródło: www.parliament.uk

Głównym motywem, który skłonił Theresę May do złożenia wniosku do parlamentu jest brak jedności i sprzeciw opozycji w sprawie Brexitu. May chce przejść przez Brexit według planu, bez głosów sprzeciwu wewnątrz państwa, a co gorsza w samym parlamencie. Za przyspieszonymi wyborami kryje się jeszcze coś więcej. Te właściwe miałby odbyć się w 2020 roku. May obawia się, że do tego czasu jej pozycja mogłaby osłabić się, a za tym również idzie ryzyko wstrzymania procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

Jeśli nie zorganizujemy wyborów parlamentarnych w tym momencie, ich polityczne gierki będą trwały nadal, a negocjacje z Unią Europejską dotrą do najtrudniejszego etapu tuż przed kolejnymi zaplanowanymi wyborami. Podziały w Westminsterze mogą zagrozić naszej zdolności przekucia Brexitu w sukces oraz mogą spowodować szkodliwą niepewność i niestabilność naszego kraju.

Wcześniejsze wybory są dla May i partii Konserwatywnej testem, choć wiadomo, że Konserwatyści mają większe poparcie o 20 punktów procentowych niż ich rywale – Laburzyści. Jednak już dziś, tuż przed głosowaniem, opozycjoniści, czyli Partia Pracy i Liberalni Demokraci, zapowiadają swoje poparcie dla wniosku May. Dla nich to szansa na przejęcie władzy i ustanowienie nowego układu sił. Poparcie dla starań May komentuje Jeremy Corbyn – lider Partii Pracy:

Zaoferujemy krajowi skuteczną alternatywę dla tego rządu. (...) W ciągu ostatnich kilku tygodni Partia Pracy przedstawiła rozwiązania, które dają możliwość jasnego i wiarygodnego wyboru dla naszego kraju. Cieszymy się z możliwości pokazania, w jaki sposób labourzyści będą występowali w interesie Brytyjczyków.

Przeciwnik Brexitu – Tim Farron (lider Liberalnych Demokratów) również postrzega szansę w przedwczesnych wyborach:

Jeśli chcesz uniknąć katastrofalnego, twardego Brexitu; jeśli chcesz zachować członkostwo Wielkiej Brytanii we wspólnym rynku; jeśli chcesz Wielkiej Brytanii, która jest otwarta, tolerancyjna i zjednoczona - to jest Twoja szansa.

 

Wczorajsza reakcja funta była równie niespodziewana, co deklaracja May. Wybory zawsze wprowadzają na rynki niepewność. O obecnej sytuacji technicznej na GBP, możesz dowiedzieć się z analizy.

 

 


Estera Włodarczyk

Absolwentka dziennikarstwa Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz ich wpływem na światową ekonomię.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk