• Odbierz prezent
Mateusz Pawłowski chce pomóc firmom, które dotąd nie działały w sieci, wejść w wirtualny świat i dzięki temu - przetrwać
fot. Materiał partnera

Kolejne ograniczenia uderzają w przedsiębiorców. Wielu nie ma teraz ani sił, ani pieniędzy na rozwój firmy. Pomoc potrzebna jest wszędzie: w Bydgoszczy czy w Chorzowie? To bez znaczenia, bo w wirtualnym świecie dla Mateusza Pawłowskiego ograniczeń nie ma. W tym realnym niestety są, o czym niewidomy od urodzenia 25-latek przekonuje się codziennie. Na czas pandemii o swoich oswojonych już problemach zapomina i wyciąga rękę w stronę, tych, którym zawodowy świat wali się na głowę.


Kto może skorzystać z tej bezpłatnej oferty? Każdy! Jedynym warunkiem jest prowadzenie firmy, fundacji, instytucji czy jakiejkolwiek innej działalności, która nie ma jeszcze własnej strony internetowej. Po zakończeniu projektowania strony, można zgłosić do pana Mateusza swoje uwagi, które postara się on uwzględnić. Każdy element szablonu można też modyfikować według własnych potrzeb. W ramach projektu ENET można też liczyć na bezpłatne wykonanie bloga. Z projektem współpracuje Katowicka firma Lingua-IT, która udostępnia bezpłatnie serwer, dzięki czemu utrzymanie strony też nic nie kosztuje. Mateusz Pawłowski pomaga także przedsiębiorcom w reklamie swoich działalności na mapie Googla.

Poza projektowaniem stron internetowych, Mateusz Pawłowski prowadzi też bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży na temat funkcjonowania osób niewidomych w społeczeństwie, na które wspólnie z nim serdecznie Państwa zapraszamy!

- Nie widzę od urodzenia ze względu na poważne uszkodzenie siatkówki oka - mówi 24-latek. - Pewnie nigdy, jako osoba niewidoma, nie będę całkowicie niezależny. Potrzebuję pomocy bliskich choćby w przemieszczaniu się. Ale bardzo staram się być jak najbardziej samodzielny. Na szczęście coraz więcej osób w Polsce myśli o potrzebach osób niewidomych, stopniowo znikają choćby bariery architektoniczne. Zresztą przed pandemią sam starałem się upowszechniać wiedzę na temat potrzeb osób niewidomych. Odwiedzałem szkoły w całym kraju. Wielu uczniów pierwszy raz w życiu widziało osobę niewidomą, z białą laską, psem przewodnikiem. Jeśli choć jedno dziecko po takim spotkaniu wie już, jak zachować się wobec osoby niewidomej, jak jej pomóc, jeśli tej pomocy potrzebuje - to dla mnie sukces i satysfakcja.

 

Wywiad z Mateuszem Pawłowskim

Jak zaczęła się Twoja przygoda z projektowaniem stron internetowych?

ODP: Będąc w 2 technikum administracyjnym uczestniczyłem w zajęciach informatycznych takie kółko dla chętnych i nasz informatyk pokazał mi technikę projektowania stron internetowych oraz swój autorski system. Stworzyłem podstawowy program lojalnościowy dla firm wraz z kartami i całym systemem. Firmy mogły dołączać do niego bezpłatnie i korzystać, miało to być wsparcie sprzedaży dla małych przedsiębiorców. Informatyk pracujący u nas w ośrodku w Chorzowie jest wykładowcą/ pracownikiem Uniwersytetu Śląskiego. On pokazał mi techniki, a ja je doskonale. Bardzo jestem mu wdzięczny za zarażenie mnie tą pasją, mamy kontakt do dnia dzisiejszego nawet po skończeniu przez mnie szkoły.

 

Jak projektuje się strony będąc niewidomym?

ODP: Tak jak wyżej pisałem korzystam z autorskiego systemu, jest przygotowany szablon graficzny, ja zajmuje się tylko kodowaniem treści. Niestety nie znam języka CSS (odpowiadającego za styl/ szablon), ponieważ nawet jeśli coś napiszę to nie jestem w stanie zobaczyć efektu swojej pracy.

 

Na Twojej stronie widziałam adnotację, że angażujesz się w różne projekty społeczne dla niewidomych, czy mógłbyś napisać o nich coś więcej?

ODP: Projekty, w które się wcześniej angażowałem to bezpłatne zajęcia dla dzieci i młodzieży na temat funkcjonowania osób niewidomych w społeczeństwie, 2 konkursy plastyczne dla dzieci pełno i niepełnosprawnych, wsparcie dla firm (program lojalnościowy), akcja z gadżetami szkolnymi dla potrzebujących dzieciaków oraz pomoc dla swojego ośrodka w pozyskiwaniu rzeczy na festyn. Zajęciami i stronami internetowymi zajmuję się do dnia dzisiejszego. W zasadzie każdy z wcześniej opisanych projektów opierał się na kontakcie z sponsorami czyli firmami, które przekazywały rzeczy na dany cel. Niestety w dzisiejszych czasach takie pozyskiwanie jest bardzo trudne, ponieważ większość woli brać niż dawać. W ostatnim konkursie "Pieniądz przyszłości" udział wzięło ponad 700 osób, było ponad 60 sponsorów, nagrodami głównymi były pobyty w hotelach na terenie całego kraju. Od 2016 do 2018 roku zajmowałem się pozyskiwaniem gadżetów szkolnych i przekazywaniem ich dzieciakom. Sam zajmowałem się wszystkim od pozyskania do wysłania. Współpracowałem wtedy ze szkołami, przedszkolami, świetlicami i ośrodkami pomocy społecznej.

 

Jak układa się współpraca z osobami, które proszą Cię o wykonanie darmowej strony?

ODP: Na chwile obecną zgłosiło się ponad 80 firm, dla których wykonałem projekt strony. Większość z nich jest zadowolona z efektu mojej pracy. Strony dzięki wsparciu firmy Webserwer.pl mogą być także bezpłatnie utrzymane, więc wszystko może odbyć się zupełnie bezpłatnie. Od 2 miesięcy zajmuje się też projektowaniem sklepów internetowych i blogów. Zapraszam na stronę projektu www.enet.ovh


Dlaczego za darmo?

ODP: Bezpłatnie, ponieważ cały czas się czegoś nowego uczę, robię to z pasji i jestem osobą niewidomą, więc nie wszystkie oczekiwania zwłaszcza graficzne jestem w stanie wykonać. Nigdy nie będę wykonywał tak ładnych stron jak osoba widząca, więc moje możliwości na tym rynku są ograniczone.


Czy myśli Pan o przejściu na model biznesowy i zarabianiu na swojej pasji?

ODP: Kiedyś pewnie tak, chcę zrobić kilka zaawansowanych projektów i trochę mniejszych stronek, wtedy pomyślę o płatnych zleceniach.


Czy kontaktowały się z Panem jakieś firmy z branży IT, które oferowały szkolenia lub pracę?

ODP: Przed okresem pandemii tak, ale niestety ze względu na redukcję zatrudnienia te propozycje są obecnie nieaktualne.

 

Strona projektu:

www.facebook.com/enet.ovh 

www.enet.ovh 

Dane kontaktowe:

Tel.: 505904182

E-mail: info@enet.ovh


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk