Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,20%
USD / PLN3,98-0,29%
CHF / PLN4,42-0,21%
GBP / PLN5,03-0,20%
EUR / USD1,08+0,09%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Masz euro i dolary, funty czy franki? Te wydarzenia mogą umocnić złotego

Masz euro (EUR), dolary (USD), funty (GBP) czy franki (CHF)? Nad kursami walut zbierają się czarne chmury! Te wydarzenia mogą umocnić złotego (PLN)
Masz euro i dolary, funty czy franki? Te wydarzenia mogą umocnić złotego
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,6102 (umocnienie złotego o 0,6%). W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN kształtował się w wyraźnym trendzie spadkowym w ślad za rosnącym kursem EURUSD, co było kontynuacją tendencji obserwowanych dwa tygodnie temu (por. MAKROmapa z 17.04.2023). Umocnieniu euro względem dolara sprzyjało dalsze obniżenie światowej awersji do ryzyka związane m.in. ze zmniejszeniem obaw inwestorów o stabilność światowego systemu bankowego. Piątkowa publikacja wstępnych indeksów PMI dla strefy euro nie miała istotnego wpływu na rynek walutowy.

Sprawdź również: Kursy walut: złoty eksplodował, razem z GPW ⚠️ Główne waluty idą na łeb

W tym tygodniu kluczowe dla kursu złotego będą zaplanowane na piątek publikacje wstępnych danych o PKB w strefie euro i w Niemczech. W przypadku realizacji naszych niższych od konsensusu rynkowego prognoz dane mogą sprzyjać umocnieniu złotego. Pozytywna dla kursu polskiej waluty może być również dzisiejsza publikacja krajowych danych o produkcji przemysłowej. W centrum uwagi inwestorów będą także krajowe dane o inflacji w Polsce, choć nie oczekujemy aby miały one istotny wpływ na rynek. Uważamy, że zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały istotnego wpływu na kurs złotego. Istotnym czynnikiem determinującym kurs polskiej waluty pozostaną informacje dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie. Ważnym czynnikiem wpływającym na kurs złotego będą również informacje dotyczące stabilności światowego systemu bankowego.

Sprawdź również: Zerknij na prognozy dla euro, dolara, funta, franka, korony i przekonaj się, ile złotych zapłacisz za waluty z FX

 

Reklama

 

Krajowe dane o produkcji przemysłowej pozytywne dla stawek IRS

W ubiegłym tygodniu 2-letnie stawki IRS zmniejszyły się do 6,47 (spadek o 3pb), 5-letnie do 5,66 (spadek o 2pb), a 10-letnie do 5,56 (spadek o 3pb). W ubiegłym tygodniu stawki IRS charakteryzowały się niską na tle ostatnich tygodni zmiennością, czemu sprzyjał relatywnie ubogi kalendarz wydarzeń makroekonomicznych. W piątek odbyły się dwie aukcje długu (podstawowa i uzupełniająca), na których Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje o 2-, 5-, 10- i 25-letnich terminach zapadalności za 9,6 mld PLN przy popycie równym 11,8 mld PLN. Aukcje nie miały istotnego wpływu na krzywą.

Sprawdź również: Nadchodzi wielkie bankructwo? Bank centralny dobiera się do kont obywateli, sytuacja w tym kraju jest tragiczna

 

 

Reklama

W tym tygodniu w centrum uwagi rynku będą zaplanowane na piątek publikacje wstępnych danych o PKB w strefie euro i w Niemczech, które mogą sprzyjać spadkowi stawek IRS. Przeciwny wpływ może mieć natomiast dzisiejsza publikacja krajowych danych o produkcji przemysłowej. Wstępne dane o inflacji w Polsce, w przypadku realizacji naszej prognozy zgodnej z konsensusem rynkowym, będą neutralne dla krzywej. Zaplanowane na ten tydzień pozostałe publikacje z polskiej i ze światowej gospodarki nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na stawki IRS. Ważnym czynnikiem oddziałującym na krzywą dochodowości pozostaną informacje dotyczące przebiegu działań wojennych w Ukrainie. Istotnym czynnikiem wpływającym na stawki IRS będą również informacje dotyczące stabilności światowego systemu bankowego.

Sprawdź również: Kurs dolara, euro i złotego będzie reagował na te wydarzenia - przed nami mocny tydzień

 

Prognozy miesięcznych wskaźników makroekonomicznych

 

 

Prognozy kwartalnych wskaźników makroekonomicznych

 

Kalendarz

Reklama

 

 

**************

Kursy walut NBP 25.04.2023 r.: trzęsienie na kursie dolara i euro! Załamanie głównych walut

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama

Czytaj dalej