• Odbierz prezent
Mastercard i Visa pokazały wyniki kwartalne. Akcje spółek w górę

28 stycznia dwie spółki znane z kart płatniczych – Mastercard i Visa opublikowały wyniki finansowe za IV kwartał 2020 r. Wyniki obu spółek były niższe niż przed rokiem, przewyższyły jednak szacunki analityków z Wall Street.

 

28 stycznia w czwartek przed sesją na amerykańskim rynku Mastercard opublikował wyniki kwartalne. W IV kwartale 2020 r. przychody wyniosły 4,1 mld USD wobec 4,4 mld USD w analogicznym okresie poprzedniego roku, co stanowi spadek o 7% rdr. Uzyskane przychody okazały się jednak wyższe od szacunków analityków z Wall Street na poziomie 4,02 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 1,64 USD w porównaniu do 1,96 USD przed rokiem. Przewyższył jednak szacunki analityków, którzy spodziewali się zysku na akcję na poziomie 1,51 USD. Wyniki Mastercard ucieszyły inwestorów. Czwartkową sesję na amerykańskiej giełdzie spółka zakończyła wzrostem o 2,89%.

Po zakończeniu sesji swe wyniki kwartalne opublikowała kolejna spółka z branży kart płatniczych – Visa. Przychody wyniosły 5,7 mld USD i były niższe o 6% niż rok wcześniej. Przewyższyły jednak szacunki analityków, którzy spodziewali się przychodów na poziomie 5,5 mld USD. Zysk netto był niższy o 4% niż przed rokiem i wyniósł  3,1 mld USD. Zysk na akcję wyniósł 1,42 USD w porównaniu do 1,46 USD przed rokiem. Osiągnięty zysk na akcję przewyższył szacunki analityków na poziomie 1,27 USD. W notowaniach posesyjnych kurs akcji spółki wzrósł o 1,2%.

Spadek przychodów obu spółek był związany z pandemią i zamknięciem części sklepów, a także ograniczeniem wydatków konsumpcyjnych przez klientów. Zwrócono jednak uwagę, że sytuacja ulega poprawie - konsumenci coraz chętniej korzystają bowiem z płatności kartą, szczególnie zbliżeniowych. Ta metoda płatności jest traktowana jako bardziej bezpieczna w czasach pandemii. Zarówno Mastercard, jak i Visa rozwijają swą ofertę płatności cyfrowych i mobilnych. Warto także wspomnieć, że w minionym roku Mastercard nabył firmę finansowo-technologiczną Finicity za 828 mln USD. 27 stycznia tego roku Visa natomiast poinformowała, że nawiązała partnerstwo z TransferWise, aby pracować nad programem Visa Cloud Connect.

Notowania: Mastercard Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/MA/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk