• Odbierz prezent
MasterCard chce opatentować system niszczący ideę bitcoina

MasterCard, będący jednym z najwiekszych na świecie dostawców usług płatniczych, złożył kolejny wniosek o przyznanie patentu związany z kryptowalutami i technologią blockchain. Tym razem amerykańska firma chce opatentować autorski system łączący konta bankowe walut fiducjarnych z portfelami kryptowalutowymi na zasadzie podobnej do rezerw cząstkowych.

 

 

MasterCard złożył wniosek patentowy w Biurze Patentów i Znaków Handlowych Stanów Zjednoczonych, który został opublikowany w czwartek 25 października. Jego głównym założeniem jest stworzenie „metody i systemu łączenia aktywów opartych na technologii blockchain z kontami bankowymi dla walut fiducjarnych”. System ma polegać na połączeniu scentralizowanego konta bankowego ze scentralizowanym portfelem kryptowalutowym, aby zapewnić możliwość operowania środkami w walutach cyfrowych na zasadzie rezerwy cząstkowej.

Warto w tym momencie przypomnieć na czym polega system rezerw cząstkowych, na którym oparta jest współczesna bankowość. Banki komercyjne nie posiadają pełnej kwoty, jaka została zdeponowana przez ich klientów, wykorzystując posiadane pieniądze do udzielania kredytów, czy inwestycji, co oznacza, że gdyby wszyscy klienci chcieli w jednym momencie wypłacić zdeponowane kwoty, nie starczyłoby dla wszystkich.

 

Koncepcja systemu rezerwy cząstkowej jest całkowicie sprzeczna z ideą, która przyświecała powstaniu bitcoina (BTC) i innych kryptowalut. Idea ta zakłada m.in. przechowywanie funduszy na własnych portfelach, bez pośredników, którzy mogą niemal dowolnie dysponować nienależącymi do siebie środkami.

 

MasterCard w swoim wniosku patentowym chce opracować rodzaj kryptowalutowego odpowiednika konta bankowego, które podobnie jak w przypadku przechowywania kryptowalut na scentralizowanych giełdach, nie zapewni użytkownikom dostępu do kluczy prywatnych.

 

Mimo, że idea ta jest fundamentalnie sprzeczna z podstawowymi założeniami walut cyfrowych, może w przyszłości przyczynić się o rozpowszechnienia płatności kryptowalutowych za pomocą kart MasterCard. Obecnie wiadomo już jaki będzie kierunek takiego rozwoju - szybkie płatności za pomocą kryptowalut oznaczają całkowitą centralizację.

 

W lipcu MasterCard otrzymał patent na szybsze płatności kryptowautowe, który jest wykorzystywany również w opisywanym pomyśle:

 

Czytaj także: MasterCard ma patent na szybsze transakcje kryptowalutowe

  MasterCard, największy - po firmie Visa - dostawca płatności bezgotówkowych na świecie, otrzymał we wtorek 17 lipca prawa patentowe w Stanach Zjednoczonych na przyspieszenie transakcji krypto-fiat. Rozwiązanie opracowanie przez MasterCard ma zapewnić natychmiastowe połączenie środków w kryptowalu.. Czytaj
MasterCard ma patent na szybsze transakcje kryptowalutowe

Notowania: Mastercard Inc

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/MA/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk