• Odbierz prezent
Masakra na giełdach akcji. S&P500, DAX, NIKKEI zaliczają potężne spadki. Czy Matrix się zakończył?

Czarny czwartek to dobre określenie na to co się dzisiaj wydarzyło na rynkach finansowych. Podczas gdy polscy inwestorzy wypoczywają, na otwartych rynkach dochodzi do spektakularnych spadków.

Ogólna sytuacja

Od połowy marca, wielu inwestorów czuje się jakby brali udział w najnowszej części filmu Matrix. Sytuacja gospodarcza poszczególnych państw jest fatalna, realne dane napływające co tydzień dosłownie dramatyczne, natomiast giełdy, jakby nigdy nic, pięły się do góry. Oczywiście, każdy inwestor wie, że rynek akcji antycypuje to, co zwykły zjadacz chleba odczuje dopiero za pół roku, ale czy aby te szaleńcze wzrosty, nie są jedynie pułapką zastawioną na rynkowe byki?

Ten dzień nie był jak co dzień…

Poranny przegląd rynków, zaczął się od rzutu oka na rynek azjatycki. Tamtejszy NIKKEI spadał niespełna 3%, co nie jest wynikiem jakimś tragicznym. Jednak miało to rzecz jasna ogromny wpływ na to jak rozpoczęła sesję Europa. Luki spadkowe, nie zostały w szybkim tempie „zebrane” poprzez kupno akcji po niższych cenach niż dzień wcześniej. Co więcej, skala ujemnych notowań wzrastała. Większość indeksów europejskich zakończyła notowania w przedziale między -2%, a -5%. To już robi wrażenie, jednak wszystkie oczy skupione były na światowym liderze. Stany Zjednoczone powinny wejść do gry, zobaczyć przecenione akcje i zacząć kupować. Przynajmniej taki scenariusz rozgrywany jest bardzo często, ale czy tak się stało i tym razem?

Amerykańscy inwestorzy stracili swój optymizm?

Niestety, tym razem chyba amerykańskie drukarki się zacięły albo zabrakło farby, bo z początkowych spadków na poziomie -2%, obecnie S&P500 traci -5,81%, NASDAQ Composite -5,15%, a Dow Jones Industrial -6,79%. Taki rozwój wydarzeń wygląda już naprawdę groźnie. Tym bardziej, że każdy kolejny rynek popada w coraz większą panikę (najpierw azjatycki, następnie europejski i na koniec amerykański). Czyżby szykowało się coś więcej, niż zwykła korekta? Szampańskie nastroje, jakie towarzyszyły ostatnim wzrostom są za taką tezą mocnym argumentem.

SP500 

Wykres indeksu S&P500 (1 dzień)

NASDAQ 

Wykres indeksu NASDAQ Composite (1 dzień)

DOW JONES 

Wykres indeksu Dow Jones Industrial (1 dzień)

Notowania: S&P 500

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SP:SPX/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk