• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Marzec rekordowym miesiącem dla niemieckiego handlu
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty z gospodarki Niemiec
- Jacy są główni partnerzy handlowi Niemiec

Marzec był dla niemieckiego handlu najlepszym miesiącem w historii. Nadwyżka handlowa w tym miesiącu osiągnęła rekordową wartość 26 miliardów euro. Wartość ta była zaskakująca dla ekonomistów, którzy spodziewali się nieco słabszych odczytów niż te za luty.

 

Ekonomiści szacowali, że nadwyżka handlowa w marcu będzie nieco niższa niż w lutym i wyniesie około 20,2 miliardów euro. Jednak bardzo pozytywne dane dotyczące eksportu, a także niespodziewany silny spadek importu przyczyniły się do tak dobrego wyniku w handlu międzynarodowym. W przypadku odczytów wyrównanych sezonowo nadwyżka wyniosła 23,6 mld euro.

 

Bilans handlowy Niemiec

FXMAG forex marzec rekordowym miesiącem dla niemieckiego handlu 1

 

Eksport w marcu wzrósł w ujęciu miesięcznym o 1,9% choć prognozowano spadek o 0,1%. W przypadku importu prognoza zakładała spadek o 0,3%, jednak ten okazał się znacznie większy i wyniósł 2,3%. Wartość eksportu i importu wyniosła odpowiednio 107 mld euro i 80,9 mld euro.

Wśród głównych partnerów handlowych Niemiec znajdują się USA, Francja, Holandia i Chiny. Stany Zjednoczone są głównym kierunkiem dla niemieckiego eksportu, natomiast Chiny pozostają głównym kierunkiem importu (nieznacznie wyprzedzając Holandię).

 

Rozwój niemieckiej gospodarki jest pozytywnym czynnikiem również dla gospodarki Polski. W zestawieniu niemieckiego urzędu statystycznego Destatis Polska znalazła się na 7 miejscu wśród partnerów handlowych Niemiec w 2015 roku. Jeszcze lepsze miejsce zajmuje nasz kraj pod względem niemieckiego importu. Polska jest 6 krajem z którego Niemcy importują najwięcej dóbr. Względem niemieckiego eksportu Polska jest 8 z kolei głównym kierunkiem handlu.

 

 Źródło: bankier.pl


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk