• Sklep
 • Odbierz prezent
 • Sklep
 • Odbierz prezent
Marting Pring - 9 rad dotyczących zarządzania kapitałem

W kolejnym artykule z serii „Reguły mistrzów inwestowania” znów opisujemy zasady Martina Pringa, znanego analityka i autora wielu książek o inwestowaniu na rynkach finansowych. Przedstawiamy tym razem 9 wskazówek dotyczących zarządzania kapitałem.

 

Martin Pring rozpoczął karierę na rynkach finansowych w 1969 by stać się jednym z liderów światowej społeczności inwestorów. W 1981 utworzył spółkę Pring Reaserch prowadzącą badania dla instytucji finansowych i indywidualnych inwestorów na całym świecie. Od 1984 publikuje "Intermarket Review" - comiesięczny przegląd zawierający długoterminowe analizy dla największych światowych rynków. Jest również pierwszą osobą, która zaczęła tworzyć materiały edukacyjne o analizie technicznej w formie wideo (1987).

Przeczytaj wywiad Dawida Augustyna z Martinem Pringiem

Marting Pring w swojej książce ‘Psychologia inwestowania’ zawarł 19 zasad inwestycyjnych, które mają pomóc traderom w poprawieniu swoich wyników na rynku. Podzielił je na 2 grupy: zasady dotyczące zarządzania własną psychiką i zasady dotyczące zarządzania pieniędzmi. Pierwsza grupa została opisana w artykule pt. Marting Pring - 10 wskazówek do utrzymania dyscypliny emocjonalnej w inwestowaniu. Poniżejsz przedstawiamy zasady dotyczące zarządzania pieniędzmi.

 

Zarządzanie pieniędzmi

 1. Nigdy nie zajmuj pozycji bez ustalenia współczynnika ryzyko/zysk

Pring radzi, by przy ustalaniu relacji ryzyko do zysku dla każdej transakcji powinniśmy kierować się zdrowym rozsądkiem i dążyć do tego, by potencjalny zysk był przynajmniej trzykrotnie wyższy od potencjalnej straty. Nie istnieje jednak uniwersalna wartość współczynnika, która odpowiednia będzie dla każdej transakcji i każdego tradera.

 1. Ucinaj straty. Pozwól zyskom rosnąć

Ta powszechna zasada jest przez Pringa podawana jako jedna z najważniejszych. Ludzie często poddają się efektowi potwierdzenia, który sprawia, że w każdej sytuacji znajdą ‘rozsądny’ argument przemawiający za utrzymywaniem stratnej pozycji. Z drugiej strony istnieje opkusa do szybkiego zamykania zyskownych pozycji w obawie, że zamienią się w stratne. Niestety ostatecznie doprowadza to do tego, że małe zyski osiągane na wygrywających transakcjach nie są w stanie pokryć strat generowanych przez te przegrywające.

 1. Otwórz dużą liczbę niewielkich pozycji obarczonych małym ryzykiem

Widząc na rynku okazję do zarobku naturalną tendencją wydaje się chęć postawienia na nią jak największej kwoty, by zmaksymalizować potencjalny zysk. Trader musi jednak pamiętać o dywersyfikacji, gdyż duży zysk jest zawsze związany z wysoką potencjalną stratą.

 1. Patrz w dół, nie w górę

Reguła ta wskazuje, że trader powinien w pierwszej kolejności zakładać realizację scenariusza negatywnego. Dlatego podstawowym celem powinna stać się ochrona kapitału, a nie osiąganie dużych zysków. Dzięki temu nie narażamy się na emocjonalne związane z potencjalnie wysokim zyskiem, gdyż ten traktujemy jako ‘efekt uboczny’.

 1. Nigdy nie inwestuj więcej, niż możesz stracić

Podejmowanie zbyt dużego ryzyka naraża nas na stres wynikający z silnych wahań wartości naszego kapitału. Stres ten sprawia, że możemy decydować się na działania nieracjonalne, takie jak przetrzymywanie dużych strat, które może zakończyć się wyczyszczeniem konta.

 1. Nie walcz z trendem

‘Trend jest Twoim przyjacielem’ – gra w zgodzie z kierunkiem trendu zwiększa szanse na osiągnięcie zysku. Gra przeciwko trendowi jest bardziej ryzykowna, ale często zdarza się, że traderzy decydują się na taki krok, zakładając, że po wzrostach cena musi spaść i odwrotnie – cena nigdy nie jest zbyt wysoka, by nie mogła dalej rosnąć i zbyt niska, by nie mogła dalej spaść.

 1. Kiedy to tylko możliwe, przeprowadzaj transakcje na płynnych rynkach

Przed zajęciem pozycji na rynku należy zawsze sprawdzić, czy jest on wystarczająco płynny, by móc na niego wejść i wyjść z niego bez ryzyka poruszenia ceną, które w takich przypadkach zawsze działa na naszą niekorzyść.

 1. Nigdy nie doprowadzaj do wezwania o uzupełnienie depozytu

Traderzy działający na rynkach lewarowanych powinni unikać sytuacji, w których proszeni są o uzupełnienie depozytu. Może ona mieć miejsce, gdy nasz rachunek jest zbyt mocno zlewarowany i zagraża nam wyzerowanie konta. Należy uważnie analizować czy wysokość naszego depozytu zabezpieczającego nie zbliża się do minimalnego poziomu wyznaczonego przez brokera. Może bowiem okazać się nawet, że trader nie będzie w stanie wystarczająco szybko zareagować poprzez zamknięcie kilki pozycji lub dopłatę kapitału i broker sam zamknie nasze pozycje.

 1. Jeżeli masz wystawić zlecenie stop, ulokuj je w logicznym, a nie w dogodnym miejscu

Poziom zlecenia stop loss powinien być zawsze określany na podstawie maksymalnego poziomu straty na jaki możemy sobie pozwolić w dane transakcji. Musi on jednak znajdować się w miejscu racjonalne wyznaczonym za pomocą np. narzędzi analizy technicznej. Należy więc dostosowywać wielkość zlecenia do szerokości zlecenia stop loss (oddalenia od poziomu wejścia), a nie odwrotnie.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk