• Odbierz prezent
Marsz kursu franka zatrzymany! EURCHF naruszone na poziomie 1,10. Dobry tydzień dla dolara USDPLN

TO BYŁO NAJWAŻNIEJSZE W MIJAJĄCYM TYGODNIU: 

 

#ZA NAMI DOBRY TYDZIEŃ DLA KURSU DOLARA USD,

który nie przejął się zbytnio faktem dość prawdopodobnej obniżki stóp przez FED na posiedzeniu 31 lipca. Ruch o 25 p.b. został już dawno wyceniony, a ostatnie dane makro (zwłaszcza dynamika PKB za II kwartał, która wyniosła 2,1 proc. w ujęciu zanualizowanym) nie wskazują na to, aby FED miał się nadmiernie spieszyć z kolejnymi posunięciami. Dolar USD jest też silny słabością innych walut.

 

#EUROPEJSKI BANK CENTRALNY nie zapodał mocno „gołębiego” przekazu

po czwartkowym posiedzeniu, co sprawiło, że bilans tygodnia dla euro jest mieszany. EBC nie zmienił parametrów polityki monetarnej, ale podał, że „zlecił analizę” możliwych opcji luzowania w postaci tzw. zróżnicowania stóp procentowych, czy powrotu do programu QE. W komunikacie znalazło się sformułowanie, że stopy procentowe mogą znaleźć się na niższym poziomie niż obecnie, a rynek daje blisko 90 proc. szans na cięcie stopy depozytowej o 10 p.b. we wrześniu. Niemniej Mario Draghi poinformował na konferencji, że Rada Gubernatorów nie dyskutowała o cięciu już teraz, a także „uciekał” od podawania jakichś szczegółów dla potencjalnych działań Banku w przyszłości. Dał do zrozumienia, że ryzyka dla europejskiej gospodarki pozostają znaczące, ale prawdopodobieństwo recesji pozostaje niskie.

 

#BORIS JOHNSON

został szefem Partii Konserwatywnej i królowa Elżbieta powierzyła mu misję sformowania nowego rządu. Jego skład wskazuje na dominację zwolenników bardziej radykalnego podejścia do Brexitu. Sam Johnson powtórzył, że chciałby, aby Wielka Brytania opuściła UE z końcem października, choć jak dodał „bezumowny” Brexit nie jest scenariuszem bazowym. Funt nie zareagował spadkami na wybór Johnsona, gdyż było to wcześniej oczekiwane.

 

#ZATRZYMANY ZOSTAŁ MARSZ W GÓRĘ SZWAJCARSKIEGO FRANKA,

chociaż wcześniej doszło do naruszenia poziomu 1,10 na EURCHF, co ponowiło spekulacje nt. możliwej interwencji Narodowego Banku Szwajcarii.

 

#NA RYNKU POJAWIŁY SIĘ SPEKULACJE,

jakoby decydenci w banku Japonii mieli (mimo podziałów) rozważać możliwość poluzowania polityki już na wtorkowym posiedzeniu (30 lipca). Argumentem miałoby być pogarszające się dane gospodarcze, oraz podobne działania ze strony FED i EBC.

 

#SZEF BANKU AUSTRALII

stwierdził, że jest "silnie zobowiązany", aby doprowadzić inflację do celu i jest gotowy na dalsze luzowanie polityki, jeżeli będzie to konieczne. Nie zmieniło to jednak znacząco oczekiwań rynkowych odnośnie możliwego cięcia stóp 6 sierpnia – wynoszą one 20 proc.

 

#W DNIACH 30-31 LIPCA

spotkają się w Szanghaju grupy negocjatorów USA i Chin, aby ponownie negocjować możliwość wypracowania nowej umowy handlowej – termin ten został potwierdzony w ostatnich dniach.

 

#BANK TURCJI

obniżył w czwartek główną stopę procentową aż o 425 P.B. Widełki oczekiwań były mocno rozstrzelone od 100 do 500 p.b. przy medianie na poziomie 250 p.b. Mimo wczorajszego ruchu, rynek nie zakłada, aby na koniec roku główna stopa miała być poniżej 18 proc. (obecnie 19,75 proc.).

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk