• Odbierz prezent
Były prezes upadłej giełdy Mt.Gox skazany

Mark Karpeles, były prezes upadłej giełdy kryptowalut Mt.Gox, został skazany przez japoński sąd na 2,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu za ingerowanie w finanse giełdy, która padła ofiarą ataku hakerskiego.

 

 

Sprawa byłego prezesa niegdyś największej giełdy kryptowalut Mt.Gox toczyła się od lipca 2017 r. i była prowadzona przez Sąd Okręgowy w Tokio. Tokijski sąd uznał, że Karpeles nie jest winny sprzeniewierzenia finansów giełdy, jednak odpowiada za niezgodne z prawem mieszanie prywatnych środków finansowych z majątkiem prowadzonej przez siebie giełdy, czego dopuścił się w celu zatuszowania skali kradzieży dokonanej podczas ataku hakerskiego.

Mark Karpeles został prawomocnie skazany na 2,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu, co jest równoznaczne z tym, że nie pójdzie do więzienia, jeżeli nie dopuści się kolejnych przewinień w ciągu najbliższych czterech lat.

Czytaj także: QuadrigaCX: zmarły właściciel giełdy finansował wypłaty klientów z własnej kieszeni

W sprawie QuadrigaCX, kanadyjskiej giełdy kryptowalut, która pojawiła się na nagłówkach mediów na całym świecie, ze względu na śmierć prezesa, który rzekomo był jedynym posiadaczem kluczy prywatnych środków należących do klientów giełdy, pojawiają się kolejne informacje. W środę 13 marca wdowa po p.. Czytaj
QuadrigaCX: zmarły właściciel giełdy finansował wypłaty klientów z własnej kieszeni

 

Giełda kryptowalut Mt.Gox padła ofiarą ataku hakerskiego w 2011 r., będąc wówczas największym ośrodkiem handlu bitcoinem (BTC) na świecie. W wyniku ataku środki straciło niemal 25 tys. użytkowników giełdy. Do upadku Mt.Gox doszło w styczniu 2014 r., po tym jak okazało się, że giełda straciła ponad 850 tys. BTC, wartych wówczas ok. 460 mln dolarów (obecnie ponad 3 mld dolarów). W 2015 r. Mark Karpeles odnalazł ponad 200 tys. BTC, rzekomo znajdujące się na zagubionych cold walletach, co ożywiło podejrzenia w kwestii sprzeniewierzenia funduszy, a nawet udziału prezesa w kradzieży środków z Mt.Gox.

 

Mark Karpeles nie przyznał się do winy, zwracając uwagę na wyjątkowo surowe podejście japońskiego wymiaru sprawiedliwości.

Czytaj także: Czy giełda Mt.Gox powróci w nowej odsłonie?

7 lutego portal Cointelegraph poinformował o nowej inicjatywie, mającej na celu przyspieszenie spłaty wierzycieli upadłej giełdy kryptowalut – Mt.Gox. Jak wyglądają szczegóły? Czy znana giełda zostanie ponownie uruchomiona?   W wyniku upadku giełdy Mt.Gox w 2014 r., zostało poszkodowanych około 2.. Czytaj
Czy giełda Mt.Gox powróci w nowej odsłonie?

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk