• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Mario Draghi pozytywnie o działaniach Yellen
Z artykułu dowiesz się:

- Jak Mario Draghi ocenia działania FED

- Dlaczego polityki monetarnej FED i EBC rozjeżdżają się

Podniesienie stóp procentowych przez FED w grudniu spotkało się z wieloma krytycznymi uwagami, najczęściej ze strony osób związanych z rynkami finansowymi, a szczególnie z giełdą. Swojej koleżanki zza oceanu broni jednak szef EBC, Mario Draghi, który uważa, że decyzja o zacieśnieniu polityki monetarnej w USA była słuszna.

 

Mario Draghi stwierdził, że pierwsza od niemal dekady podwyżka stóp procentowych w stanach była całkowicie słuszna biorąc pod uwagę polepszający się stan gospodarki USA.

"Zazwyczaj nie komentujemy działań innych banków centralnych, ale trzeba powiedzieć, że decyzja FED była słuszna, biorąc pod uwagę obecną pozycjęgospodarki USA" - powiedział prezes EBC podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, w Szwajcarii. Draghi zwrócił uwagę również na perfekcyjną komunikację i transparentność FED, oraz na doskonałe wdrożenie nowej polityki.

FED szeroko informował o swoich planach, przy czym część ekonomistów ostrzegała przed zbyt wczesnym podniesieniem stóp procentowych ze względu na wrażliwość ożywiającej się globalnej gospodarki. Decyzja o podniesieniu stóp w zeszłym roku była odsuwana w czasie, ze względu na załamanie się giełdy w połowie roku, tąpnięcia na rynku ropy i obawy o stan gospodarki Chin.

 

Wczoraj EBC poinformował, że utrzymuje obecny poziom stóp procentowych w strefie euro. Dodatkowo Draghi podczas popołudniowej konferencji powiedział, że EBC zamierza zrewidować swoją politykę, co w gruncie rzeczy oznacza zwięksozne prawdopodobieństwo, że w Marcu polityka EBC będzie jeszcze silniej poluzowana. Zwiększy się przez to dywergencja pomiędzy polityką EBC i FED, który zamierza podnosić stopy procentowe.

"Różne polityki monetarne odzwierciedlają odmienne stany gospodarki europejskiej i amerykańskiej w cyklu ożywienia gospodarczego" - powiedział Draghi. "Ożywienie w USA jest bardziej zaawansowane niż w przypadku strefy euro i Japonii, więc całkowicie naturalnym jest, że nasze polityki się różnią i przez jakiś czas dywergencja będzie się zwiększać".

 

Dywergencja w polityce monetarnej FED i EBC jest dobrze widoczna na rynku walutowym. Rozdźwięk pomiędzy działaniami obu banków centralnych idealnie obrazuje panujący od połowy 2014 roku trend spadkowy.

 

Wykres 1. EURUSD - interwał tygodniowy

FXMAG forex mario draghi pozytywnie o działaniach yellen 1


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk