• Odbierz prezent
Marek Belka oficjalnie kandydatem polskiego rządu na szefa EBOR

Premier Beata Szydło potwierdziła dziś, że Marek Belka, który w czerwcu kończy kadencję prezesa NBP będzie kandydatem polskiego rządu na szefa Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

 

Koniec kadencji Belki jako szefa NBP ma miejsce miesiąc przed zakończeniem kadencji obecnego szefa EBOR-u Sumy Chakrabartiego. Już wcześniej media informowały o tym, że Belka może być Polskim kandydatem, a jego kandydaturę ma poprzeć obecny rząd. Dziś oficjalnie potwierdziła to premier Szydło.

"Mamy czas do 11 marca na zgłoszenie oficjalnej kandydatury pana profesora Belki (na szefa EBOiR). Oczywiście zawsze w takich wyborach na ważne stanowiska trwają zakulisowe rozmowy i toczą się też rozmowy dyplomatyczne. Powiedziałam w jednym z wywiadów prasowych, że Marek Belka będzie kandydatem polskiego rządu i zgłaszamy go oficjalnie" - powiedziała Beata Szydło.

 

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (ang. European Bank for Reconstruction and Development) porównując do innych ważnych graczy światowego systemu finansowego to stosunkowo młoda instytucja. Została ona bowiem utworzona podczas obrad Rady Europejskiej w Strasburgu w dniach 8-9 grudnia 1989 roku. Obecnie liczy 66 członków (64 państwa, Europejski Bank Inwestycyjny oraz Unię Europejską). Ponad połowa z nich (34) jest kredytobiorcami, podczas gdy każdy z członków jest kredytodawcą.

Główną misją tej instytucji jest promowanie rozwoju sektora prywatnego w państwach urzeczywistniających zasady demokracji wielopartyjnej. W związku z tym zapewnienie rozwoju demokracji oraz poszanowania praw człowieka są warunkiem koniecznym udzielenia pomocy przez Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk