• Odbierz prezent
Manipulacje na rynkach. Co grozi nieświadomym inwestorom?

Na każdym rynku zdarzają się manipulacje ze strony wpływowych graczy. Mogą się na nie nabrać, zarówno początkujący, jak i doświadczeni inwestorzy. Manipulacje mogą dotyczyć każdego rynku: akcji, forex, kontraktów terminowych czy kryptowalut. Na czym one polegają? Jakie są popularne strategie, które mogą wprowadzać w błąd pozostałych uczestników rynku? 

Manipulacje stare jak świat

Zaczynając swoją przygodę z inwestycjami na różnych rynkach, warto zwrócić uwagę na pewne strategie manipulacji, z którymi możemy się zetknąć. Nie są one czymś nowym i od dawna były opisywane w związku z rynkiem akcji. Są one obecne na wszystkich rynkach. W ostatnim czasie zadomowiły się również na stosunkowo młodym rynku kryptowalut.

 

Zgodnie z ustawą z 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, manipulacje mogą polegać na:

  • składaniu zleceń i zawieraniu transakcji wprowadzających lub mogących wprowadzić w błąd co do rzeczywistego popytu, podaży lub ceny instrumentu finansowego,
  • składaniu zleceń i zawieraniu transakcji powodujących nienaturalne i sztuczne ustalenie się ceny jednego lub kilku instrumentów finansowych.

 

Do najbardziej znanych rodzajów manipulacji należą insider trading, wash trading, spoofing i schematy pump and dump.

 

Insider trading

Insider trading to transakcje na papierach wartościowych dokonywane przez osobę mającą dostęp do informacji niepublicznych. Dotyczy sytuacji, gdy osoby mające dostęp do poufnych informacji w danej spółce publicznej wykorzystują je dla osiągnięcia korzyści, zanim rynek je pozna w formie oficjalnego komunikatu. Zwykle insiderami nazywa się osoby zatrudnione w spółce i brokerów współpracujących z daną spółką.

W przypadku spółek giełdowych zdarza się, że zarząd podaje komunikaty wprowadzające w błąd inwestorów, robiąc im nadzieję na świetlaną przyszłość spółki. Głównym celem takich działań jest sprzedaż własnych akcji, gdyż osoby pełniące w spółce funkcje zarządcze wiedzą o złej sytuacji spółki i braku dla niej perspektyw na dalszy rozwój. Zdarza się, że zarządy spółek podają niejasne informacje w mediach, np. dana spółka bierze pod uwagę wejście na nowe rynki lub zawarcie ważnego kontraktu ze znaną firmą. Tymczasem w ostatecznym efekcie sprawa ucicha, a w międzyczasie członkowie zarządu pozbywają się swoich akcji na rynku. Często celowość takich posunięć trudno jest udowodnić, gdyż spółka mogła faktycznie planować przedsięwzięcie, które z różnych przyczyn nie doszło do skutku.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk