• Odbierz prezent
kryptowaluty bitcoin ethereum trading

Amerykański Departament Sprawiedliwości rozpoczyna dochodzenie w sprawie manipulacji cenami kryptowalut. Wśród nich jest bitcoin i ethereum. Przedmiotem śledztwa są najczęstsze strategie manipulacji ceną na rynku.

 

24 maja agencja Bloomberg poinformowała o rozpoczęciu dochodzenia przez Amerykański Departament Sprawiedliwości w sprawie manipulacji ceną kryptowalut przez traderów. Źródła Bloomberga podają, że dochodzenie dotyczy szczególnie takich kryptowalut jak bitcoin (BTC) i ethereum (ETH).

Bloomberg cytuje cztery niepodane źródła informujące o dochodzeniu prowadzonym przez amerykańskich prokuratorów federalnych i CFTC (Commodity Futures Trading Commission). Ma ono na celu rozpracowanie nielegalnych działań prowadzonych przez traderów w celu manipulacji cenami kryptowalut.

Są to takie działania, jak wystawianie dużej ilości zleceń, a następnie ich anulowanie. Strategia ta pojawiła się na rynku kryptowalut, kiedy nieznany trader lub grupa traderów określonych jako „Spoofy” wystawiła zlecenia o wartości 1 mln USD bez ich późniejszej realizacji. Kolejna strategia tej grupy traderów, zwana „wash tradingiem” polega na nabywaniu własnych aktywów, kreując złudzenie popytu na rynku, aby przyciągnąć więcej kupujących.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) rozpoczęła w marcu własne dochodzenie dotyczące firm związanych z branżą kryptowalut, takich jak tZero – spółka zależna Overstock.com.

Regulatorzy z USA i Kanady ogłosili wspólne działania o nazwie „Operation Crypto Sweep”, mające na celu wyeliminowanie z rynku nieuczciwych schematów inwestycyjnych związanych z kryptowalutami.


Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk