• Odbierz prezent
Mamy szczepionkę?

Naukowcy z Singapuru testujący szczepionkę COVID-19 amerykańskiej firmy Arcturus Therapeutics planują rozpocząć próby na ludziach w sierpniu. Obiecujące okazały się wstępne wyniki u myszy.

Na całym świecie opracowuje się ponad 100 szczepionek, w tym kilka już przetestowanych na ludziach, takich jak AstraZeneca (AZN.L) i Pfizer (PFE.N), aby spróbować opanować chorobę, która zaraziła ponad 8 milionów ludzi i zabiła ponad 430 000 osób na całym świecie. Szczepionka oceniana przez Singapurską Szkołę Medyczną Duke-NUS pracuje nad relatywnie dobrowolną technologią Messenger RNA (mRNA), która instruuje ludzkie komórki do wytwarzania specyficznych białek koronawirusowych wytwarzających odpowiedź immunologiczną.

„Fakt, że replikuje ona i wyzwala bardzo zrównoważoną odpowiedź immunologiczną, zarówno pod względem przeciwciał, jak i zabójczych komórek - to pożądane właściwości”, powiedział we wtorek Ooi Eng Eong, zastępca dyrektora powstającego w szkole programu chorób zakaźnych. Przeciwciała przyklejają się do wirusa i uniemożliwiają mu infekowanie komórek, podczas gdy komórki zabójcze, kolejne ramię układu odpornościowego, rozpoznają zainfekowane komórki i niszczą je - powiedział.

Podejście do mRNA nie zostało jeszcze zatwierdzone dla żadnego leku, więc jego zwolennicy, wśród których jest także amerykańska biotechnologiczna firma Moderna (MRNA.O), podążają po niezbadanym terytorium. Z tego powodu Ooi powiedział, że potrzebne są dłuższe badania, aby zapewnić jej bezpieczeństwo.

Szczepionka w przyszłym roku?

„Najbardziej optymistycznym przypadkiem jest to, że o tej porze w przyszłym roku będziemy mieli szczepionkę”, powiedział Ooi.

Ooi pracuje również nad leczeniem przeciwciałami monoklonalnymi dla COVID-19 i rozpocznie w tym tygodniu badania nad bezpieczeństwem zdrowych ludzi, zanim w najbliższych miesiącach zostaną przeprowadzone badania na pacjentach COVID-19. Ooi powiedział, że potencjalne wdrożenie leczenia może być szybsze niż szczepionka, bez podania dokładnej linii czasu. Przeciwciała są generowane w organizmie do walki z infekcją. Przeciwciała monoklonalne imitują naturalne przeciwciała i mogą być izolowane i produkowane w dużych ilościach w celu leczenia chorób.

Małe miasto-państwo Singapur ma jeden z najwyższych wskaźników infekcji w Azji, z ponad 40.000 przypadków, głównie z powodu masowych wybuchów w akademikach dla swoich pracowników migrujących.


Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk