• Odbierz prezent
malta kryptowaluty blockchain

Maltański Parlament zatwierdził w środę 5 lipca trzy istotne i pionierskie projekty ustaw, które będą określać zakres regulacyjny walut cyfrowych i technologii blockchain w tym kraju. Na mocy nowej legislacji mają powstać Urząd Nadzoru Cyfrowych Innowacji (MDIA), ustawy o wirtualnych zasobach finansowych oraz innowacyjnych technologicznie umowach i usługach.

 

Blockchainowa wyspa

Malta - niewielka wyspa na Morzu Śródziemnym, zamieszkała przez niecałe pół mln osób - wyróżnia się na tle innych krajów prawdopodobnie najbardziej innowacyjnymi, jaki i dalekosiężnymi regulacjami związanymi z nową rzeczywistością technologiczną, której istotną częścią są kryptowaluty i technologia blockchain. 

Jednym z sukcesów Malty jest przyciągnięcie na tak wczesnym etapie prac legislacyjnych wielu znaczących przedsiębiorstw zw. z kryptowalutami, w tym największą giełdę kryptowalut na świecie, jaką jest obecnie Binance, największą polska giełdę kryptowalut BitBay oraz niemiecką firmę Neufund, zajmującą się tokenizacją kapitału spółek. Dwa dni temu, 3 lipca, również druga pod względem wolumenu transakcyjnego giełda kryptowalut OKEx oficjalnie potwierdziła, że podjęła decyzje o rozpoczęciu współpracy z maltańskim rządem i przeniesie część swojej działalności właśnie na Maltę.

Wg raportu Morgan Stanley, większość wolumenu handlowego na rynku kryptowalut już teraz pochodzi z giełd działających pod maltańską jurysdykcją.

 

malta

 

Wg raportu BlockShow Malta jest również jednym z najbardziej przyjaznych kryptowalutom państw w Europie.

Czytaj także: Ranking najbardziej przyjaznych kryptowalutom krajów w Europie

W dniach 28-29 maja w Berlinie odbędzie się konferencja BlockShow Europe 2018, dotycząca najlepszych miejsc do rozwoju biznesu opartego na technologii blockchain. Na stronie blockshow-rating.com już teraz pojawił się ranking krajów o najbardziej pozytywnym nastawieniu do kryptowalut. Wśród 10 wyróżn.. Czytaj
Ranking najbardziej przyjaznych kryptowalutom krajów w Europie

 

Regulacje na Malcie

Malta uzyskała tak wysoką pozycję poprzez bardzo proste i konsekwentne działanie, jakim jest usunięcie niepewności regulacyjnej i klarowne określenie rządowego stanowiska w stosunku do nowych technologii i fintech. Co więcej, maltański rząd zdaje się również rozumieć tę technologię, dostrzegając perspektywy, jakie zapewnić może rozwój blockchain i walut cyfrowych.

Malta nie zdobyła przychylności wyłącznie dzięki zapewnianiu dużej swobody blockchainowym biznesom, co można powiedzieć np. o szwajcarskim Zugu, nazwanym „Doliną kryptowalut”.

Zamiast tego, wyspa zdecydowała się na stworzenie od podstaw legislacji dla nowej rzeczywistości ekonomicznej i technologicznej, nie zaś na karkołomne próby dostosowania starych regulacji, które zawsze będą spóźnione w stosunku do innowacji.

Przejawia się to m.in. niespotykanym dotychczas podejściu do smart kontraktów i DAO (Decentralized Autonomous Organization - Zdecentralizowana Autonomiczna Organizacja).

W maju Malta utworzyła w ramach projektu ustawy o innowacyjnych usługach i umowach (nr 43) ramy prawne definiujące DAO jako nowy typ podmiotu prawa, nazwany „porozumieniem technicznym” („technology arrangement”). Na mocy projektu powstał również nowy podmiot nadzorujący nowe technologie finansowe - Urząd Nadzoru Cyfrowych Innowacji (MDIA - Malta Digital Innovation Authority), który ma być odpowiednikiem maltańskiego regulatora tradycyjnych rynków finansowych, jakim jest MFSA.

 

Jednym z zadań MDIA będzie kontrolowanie kodów źródłowych smart kontraktów, na podstawie których podejmowana będzie decyzja o przyznaniu licencji, bądź o jej odmowie.

MDIA będzie również przeprowadzać audyt kodów źródłowych DAO, które zechcą ubiegać się o status prawny „porozumienia technicznego”, pozwalającego na legalna działalność na terenie Malty.

Status ten można porównać w pewnym sensie do tradycyjnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która posiada swoje prawa i obowiązki, jednak z tą zasadniczą różnicą, że działa ona w sposób autonomiczny i rozproszony, co oznacza że nie ma skonsolidowanego zarządu i podmiotów za nią odpowiadających. Taki rodzaj podmiotu dotychczas nie istniał w ramach prawnych żadnego z krajów. Wg Abdalla Kablana, który współtworzył projekt ustawy, taki rodzaj „sztucznej” podmiotowości prawnej może być nie tylko pożyteczny społecznie, ale również bezpieczniejszy od tradycyjnych, znanym wszystkich rodzajów podmiotów w postaci np. spółek.

Tak innowacyjne podejście i adekwatne przygotowanie merytoryczne pokazują jak wielką pracę wykonał maltański rząd, we współpracy z przedstawicielami branży.

 

W zgodzie z MiFID II i UE

To, czy dany podmiot będzie mógł ubiegać się o licencję MDIA, będzie zdeterminowane przez tzw. „test rodzaju usług finansowych” („financial service test”). W ramach obligatoryjnego testu każdy podmiot lub produkt finansowy zostanie przebadany pod kątem tego, czy podlega pod europejską dyrektywę ws rynków instrumentów finansowych MiFID II (Markets in Financial Instruments Directive). Jeżeli tak nie jest (MiFID nie stosuje się do danego podmiotu/produktu), wtedy to MDIA ma prawo do podjęcia się audytu kodu źródłowego i wydania decyzji licencyjnej. W taki sposób Malta, jako jedno z państw członkowskich UE, unika wchodzenia w konflikt z europejskimi regulacjami ESMA (ogólnoeuropejskiego regulatora finansowego).

Sam audyt kodu źródłowego będzie przeprowadzany przez zewnętrzne podmioty na zlecenie MDIA, tak aby nie dopuścić do opóźnień w przypadku przewidywanego przez urzędników wysokiego zainteresowania otrzymaniem licencji.

To pierwszy przypadek, w którym kod źródłowy na mocy „porozumienia technicznego” rzeczywiście stanie się prawem i pozwoli na działanie zaprogramowanych, samosterowalnych smart kontraktów i autonomicznych organizacji funkcjonujących bez ludzkiego nadzoru obok tradycyjnych przedsiębiorstw.

Unia Europejska nie posiada obecnie sprecyzowanych ram prawnych dotyczących podmiotów opartych na blockchain, co oznacza, że w ramach tzw. „jednego paszportu europejskiego” (single license) podmioty blockchainowe uznane przez MDIA za legalne będą mogły świadczyć swoje usługi również w pozostałych krajach członkowskich, o ile nie łamią one unijnego prawodawstwa (m.in dlatego też nie mogą one podchodzić pod dyrektywę MiFID II).

Malta pracuje również nad reformą sektora bankowego tak, aby mógł on zapewnić bardziej optymalną współpracę z podmiotami oferującymi obrót kryptowalutami.

Mała wyspa na Morzu Śródziemnym udowadnia, że nie trzeba być potężnym ośrodkiem finansowo-gospodarczym, aby stać się jednym z centrów nowych technologii finansowych i przyciągać do siebie innowacyjne przedsiębiorstwa z całego świata.

 

Czytaj także: BitBay emigruje na Maltę - polska branża kryptowalutowa umiera

„Zależy mi, aby Bitbay był kojarzony z Polską, bo tutaj wyrósł na potężną firmę, wartą dziś blisko miliard złotych. Nadal chcemy się rozwijać i stąd wychodzić na zagraniczne rynki” – tak jeszcze w ubiegłym miesiącu mówił prezes BitBay, Sylwester Suszek. Podczas odbywającego się pod koniec ubiegłego.. Czytaj
BitBay emigruje na Maltę - polska branża kryptowalutowa umiera

 

Magazyn: Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h

Rafał Zaorski - Zarobił 2,5 mln w 24h
Jak stać się dobrym spekulantem - szczery wywiad z Rafałem Zaorskim Historia katastrofy większej niż Amber Gold Czy dało się zarobić na debiucie spółki Ferrari  Dlaczego rynek gamingowy jest przegrzany Czy Blockchain traci impet
Czytaj

 

Szukasz miejsca gdzie swobodnie możesz dyskutować o kryptowalutach, bitocoinie, tokenach oraz ICO?

 

Dołącz do facebookowej grupy CoinGroup


Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk