Reklama
WIG82 682,11+1,38%
WIG202 434,42+1,65%
EUR / PLN4,31-0,14%
USD / PLN3,99-0,11%
CHF / PLN4,42+0,19%
GBP / PLN5,04+0,08%
EUR / USD1,08-0,03%
DAX18 492,02+0,08%
FT-SE7 964,50+0,41%
CAC 408 225,17+0,25%
DJI39 806,31+0,12%
S&P 5005 247,19-0,02%
ROPA BRENT86,40+0,82%
ROPA WTI82,46+0,91%
ZŁOTO2 209,12+0,79%
SREBRO24,63+0,24%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: zobacz, czym będą żyły rynki w najbliższym czasie!

MAKROmapa: zobacz, czym będą żyły rynki w najbliższym czasie! | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Oczekujemy, że RPP podniesie stopę procentową o 75pb do 6,75%. Wsparciem dla takiego scenariusza będą wyniki najnowszej projekcji inflacji, które poznamy w tym tygodniu.

 

Uważamy, że ścieżka oczekiwanej inflacji zostanie w niej zrewidowana wyraźnie w górę względem prognozy przedstawionej w marcu. Na konieczność dalszego zacieśniania polityki pieniężnej wskazywali w ostatnim czasie niektórzy członkowie RPP (H. Wnorowski, L. Kotecki). Podwyżka stóp procentowych o 75pb będzie spójna z konsensusem rynkowym, a tym samym powinna być ona neutralna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. Niemniej jednak dostrzegamy ryzyko, że w odpowiedzi na opublikowane w ostatnich tygodniach słabsze wyniki badań koniunktury w strefie euro i Polsce, sygnalizujące postępujące szybciej od oczekiwań spowolnienie wzrostu gospodarczego, RPP może zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych tylko o 50 pb w tym tygodniu. W przypadku materializacji takiego ryzyka będziemy mieć do czynienia z osłabieniem złotego i spadkiem rentowności polskich obligacji. W tym tygodniu zapewne odbędzie się również zwyczajowa konferencja prasowa z udziałem prezesa NBP, która rzuci więcej światła na perspektywy krajowej polityki pieniężnej.

MAKROmapa: sprawdź, najważniejsze wydarzenia tego tygodnia nie daj się zaskoczyć! - 1

MAKROmapa: sprawdź, najważniejsze wydarzenia tego tygodnia nie daj się zaskoczyć! - 1

Reklama

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na środę publikacja Minutes z czerwcowego posiedzenia FOMC. Biorąc pod uwagę, że dwa tygodnie temu prezes Fed przedstawił półroczne sprawozdanie przed Kongresem (por. MAKROmapa z 27.06.2022) treść Minutes prawdopodobnie nie dostarczy nowych informacji dot. perspektyw polityki pieniężnej w USA. J Powell zaznaczył wówczas, że Fed jest gotowy do dalszego zacieśniania polityki pieniężnej, a konkretne decyzje w tym zakresie będą podejmowane „z posiedzenia na posiedzenie”. Jednocześnie, prezes Fed zwrócił uwagę, że bank centralny będzie reagował na napływające dane i zmieniające się perspektywy gospodarcze. Istotnym elementem Minutes będą informacje na temat różnic w oczekiwaniach poszczególnych członków Fed dotyczących tempa zacieśniania polityki pieniężnej, w szczególności realizacji podwyżek po 75pb. Uważamy, że publikacja Minutes będzie oddziaływała w kierunku podwyższonej zmienności na rynkach finansowych.

 

 

Reklama

W tym tygodniu poznamy istotne dane z amerykańskiej gospodarki. Zgodnie z konsensusem zatrudnienie poza rolnictwem w USA wzrosło o 295 tys. osób w czerwcu wobec wzrostu o 390 tys. w maju, przy stabilizacji stopy bezrobocia na poziomie 3,6%. Przed piątkową publikacją dodatkowych informacji nt. rynku pracy dostarczy raport ADP o zatrudnieniu w sektorze prywatnym (rynek oczekuje wzrostu o 200 tys. w czerwcu wobec wzrostu o 128 tys. w maju). Naszym zdaniem publikacje danych z USA w tym tygodniu będą neutralne dla rynków finansowych.

 

Dzisiaj poznaliśmy dane o handlu zagranicznym w Niemczech. Saldo bilansu handlowego wyniosło 1,0 mld EUR w maju wobec 3,5 mld EUR w kwietniu. Eksport zmniejszył się o 0,5% m/m w maju wobec wzrostu o 4,4% w kwietniu, kształtując się nieznacznie poniżej oczekiwań rynku (-0,4%). Z kolei dynamika importu ukształtowała się powyżej oczekiwań rynku (1,8%) wynosząc 2,7% m/m w maju wobec 3,1% w kwietniu. Należy jednocześnie zwrócić uwagę, że tempo wzrostu obu wskaźników spowolniło w ujęciu rok do roku w maju wskazując na postępujące zmniejszenie aktywności w niemieckim handlu zagranicznym. W tym tygodniu poznamy jeszcze dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle (środa) i produkcji przemysłowej (czwartek), które zapewne również zasygnalizują spowolnienie wzrostu gospodarczego w Niemczech.

MAKROmapa: sprawdź, najważniejsze wydarzenia tego tygodnia nie daj się zaskoczyć! - 2

MAKROmapa: sprawdź, najważniejsze wydarzenia tego tygodnia nie daj się zaskoczyć! - 2

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama

Czytaj dalej