Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,14%
CHF / PLN4,43+0,08%
GBP / PLN5,05+0,14%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: sprawdź przewidywane najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia i nie daj się zaskoczyć

MAKROmapa: sprawdź przewidywane najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia i nie daj się zaskoczyć | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Najważniejszym wydarzeniem w tym tygodniu będzie zaplanowana na wtorek publikacja danych o majowej produkcji przemysłowej w Polsce.

Prognozujemy, że dynamika produkcji zwiększyła się do 18,0% r/r wobec 13,0% w kwietniu. W kierunku przyspieszenia produkcji oddziaływały korzystne efekty kalendarzowe. Nasza prognoza dynamiki produkcji przemysłowej kształtuje się powyżej konsensusu (15,3%), a tym samym jej materializacja będzie pozytywna dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji.

Kolejnym ważnym wydarzeniem będzie środowa publikacja danych o sprzedaży detalicznej w Polsce

Oczekujemy, że tempo sprzedaży detalicznej utrzymało się na relatywnie wysokim poziomie (30,2% r/r w maju wobec 33,4% w kwietniu). Wzrost nominalnej sprzedaży był podbijany przez szybki wzrost cen towarów. W maju odnotowano stabilizację nastojów konsumenckich i koniunktury w handlu detalicznym (por. wykres). Czynnikiem pozytywnym dla sprzedaży był napływ uchodźców z Ukrainy, który stanowi silne wsparcie dla popytu konsumpcyjnego, co potwierdzają dane o transakcjach kartowych klientów naszego banku. Nasza prognoza dynamiki sprzedaży detalicznej kształtuje się znacząco powyżej konsensusu (23,3%), a tym samym jej materializacja będzie pozytywna dla złotego i rentowności polskich obligacji.

MAKROmapa: sprawdź, najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia i nie daj się zaskoczyć - 1

MAKROmapa: sprawdź, najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia i nie daj się zaskoczyć - 1

W środę i czwartek prezes Fed J. Powell przedstawi półroczne sprawozdanie przed Kongresem dotyczące realizacji polityki pieniężnej

Reklama

Inwestorzy będą uważnie śledzić wypowiedzi J. Powella dotyczące perspektyw wzrostu gospodarczego, inflacji oraz stóp procentowych. Szczególnie istotne będą wypowiedzi prezesa Fed dotyczące wpływu inflacji na przewidywane tempo zacieśniania polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę, że ostatnie posiedzenie FOMC odbyło się w ubiegłym tygodniu (patrz poniżej), wystąpienie J. Powella prawdopodobnie nie dostarczy nowych istotnych informacji. Podczas wystąpień prezesa Fed możemy mieć do czynienia z podwyższoną zmiennością na rynkach finansowych.

W czwartek opublikowane zostaną wstępne wyniki badań koniunktury w najważniejszych europejskich gospodarkach

Rynek oczekuje, że zagregowany indeks PMI w strefie euro zmniejszył się w czerwcu do 54,0 pkt. wobec 54,8 pkt. w maju. W kierunku zmniejszenia tempa wzrostu aktywności oddziaływała kontynuacja wojny w Ukrainie. Sankcje nałożone na Rosję, jak również działania zbrojne w Ukrainie przyczyniły się do wzrostu niepewności, zakłóceń w łańcuchach dostaw i wolniejszego napływu nowych zamówień. Inwestorzy oczekują również dalszego spadku indeksu PMI w niemieckim przetwórstwie (do 54,0 pkt. w czerwcu z 54,0 pkt. w maju). W piątek opublikowany zostanie indeks Ifo obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców reprezentujących sektor przemysłu przetwórczego, budownictwa, handlu i usług. Zgodnie z konsensusem wartość indeksu nie zmieniła się istotnie (92,9 pkt. w czerwcu wobec 93,0 pkt. w maju). Uważamy, że publikacja wyników badań koniunktury w strefie euro będzie neutralna dla rynków finansowych.

MAKROmapa: sprawdź, najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia i nie daj się zaskoczyć - 2

MAKROmapa: sprawdź, najważniejsze wydarzenia bieżącego tygodnia i nie daj się zaskoczyć - 2

W tym tygodniu poznamy ważne dane z USA

Oczekujemy, że finalny indeks Uniwersytetu Michigan (50,2 pkt. w czerwcu wobec 58,4 pkt. w maju) wskaże na znaczące pogorszenie nastrojów gospodarstw domowych w związku z utrzymującą się wysoką inflacją. Oczekujemy, że sprzedaż nowych domów wyniosła 610 tys. w maju wobec 591 tys. w kwietniu, a sprzedaż domów na rynku wtórnym ukształtowała się na poziomie 5,35 mln wobec 5,61 mln w kwietniu. W przypadku materializacji naszej prognozy, liczba sprzedanych domów na rynku wtórnym spadałaby w maju już czwarty miesiąc z rzędu, co byłoby sygnałem potwierdzającym spadek aktywności na amerykańskim rynku nieruchomości i wskazywałoby na wysokie prawdopodobieństwo kontynuacji takiej tendencji w kolejnych miesiącach. Naszym zdaniem dane o sprzedaży domów wskażą na nasilenie się tendencji stagnacyjnych na amerykańskim rynku nieruchomości. Uważamy, że publikacje danych z USA nie powinny mieć istotnego wpływu na rynki finansowe.

We wtorek opublikowane zostaną majowe dane o zatrudnieniu i przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w Polsce

Prognozujemy, że dynamika zatrudnienia zmniejszyła się do 2,6% r/r wobec 2,8% w kwietniu z uwagi na efekty wysokiej bazy sprzed roku. Z kolei dynamika przeciętnego wynagrodzenia utrzymała się w maju na wysokim poziomie (14,4% r/r wobec 14,1% w kwietniu) wspierana przez silną presję płacową. Majowe dane będą kolejnym potwierdzeniem dobrej sytuacji na rynku pracy. Wskaźnik wolnych miejsc pracy utrzymywał się w I kw. br. na wysokim na tle historycznym poziomie (1,25% wobec 1,12% w IV kw. ub. r., por. MAKROmapa z 24.01.2022). Uważamy, że niska stopa bezrobocia i utrzymujące się trudności ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników będą sprzyjały presji na wzrost wynagrodzeń. Publikacja danych o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw będzie w naszej ocenie neutralna dla kursu złotego i rynku długu.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama

Czytaj dalej