Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,31+0,03%
USD / PLN4,00+0,16%
CHF / PLN4,43+0,08%
GBP / PLN5,05+0,13%
EUR / USD1,08-0,12%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

MAKROmapa: projekcje makroekonomiczne EBC; tempo PKB w Eurolandzie; wyniki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych

MAKROmapa: projekcje makroekonomiczne EBC; tempo PKB w Eurolandzie; wyniki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych  | FXMAG INWESTOR
Materiał własny
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Rada Polityki Pieniężnej podjęła w ubiegłym tygodniu decyzję o podniesieniu stopy referencyjnej z 2,75% do 3,50%. Skala podwyżki stóp o 75 pb była wyższa od naszej prognozy (50 pb), zgodnej z konsensusem rynkowym.

W komunikacie po posiedzeniu Rada odnotowała, że agresja zbrojna Rosji na Ukrainę przyczyniła się do ponownego wzrostu cen gazu ziemnego, ropy naftowej, węgla i części surowców rolnych, a w konsekwencji dalszego zwiększenia presji inflacyjnej. Jest to naszym zdaniem czynnik, który częściowo wyjaśnia, dlaczego Rada zdecydowała się na podwyżkę stóp w skali większej niż w poprzednich trzech miesiącach. W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały również wyniki marcowej projekcji ekonomicznej NBP. Wskazują one, że średnioroczna inflacja ukształtuje się w latach 2022-2024 wyraźnie powyżej górnej granicy dopuszczalnej odchyleń od celu inflacyjnego RPP (3,5%). Jednocześnie prognoza PKB sugeruje, że krótkookresowy wpływ wojny w Ukrainie na aktywność gospodarczą w Polsce nie będzie znaczący (por. MAKROpuls z 08.03.2022). Rada zadeklarowała, że jej dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę. W ubiegłym tygodniu miała również miejsce konferencja prasowa A. Glapińskiego, która została utrzymana w jastrzębim tonie. Prezes NBP powiedział, że cała RPP jest zdeterminowana, aby w możliwe krótkim czasie doprowadzić inflację do celu i zapowiedział dalsze podwyżki stóp procentowych. Zaznaczył jednocześnie, że wskazywany przez niego kilka tygodni wcześniej górny pułap dla stopy referencyjnej na poziomie 4,0-4,5% uległ obecnie podwyższeniu. Jednocześnie prezes zwrócił uwagę, że gdyby sytuacja gospodarcza wymagała szybszej reakcji polityki pieniężnej, RPP mogłaby spotykać się częściej niż raz w miesiącu. Treść komunikatu po posiedzeniu RPP, wyniki marcowej projekcji inflacji NBP (por. MAKROpuls z 8.03.2022), a także jastrzębi wydźwięk wypowiedzi prezesa NBP A. Glapińskiego stanowią wsparcie dla naszego scenariusza, zgodnie z którym Rada będzie kontynuowała cykl zacieśniania polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach. Dostrzegamy jednak znaczące ryzyko, że dalszy wzrost cen surowców energetycznych i żywnościowych skłonią Radę do zakończenia cyklu podwyżek stopy referencyjnej na poziomie wyższym niż przewidywany w naszej obecnej prognozie (4,25%).

W ubiegłym tygodniu opublikowane zostały liczne dane z amerykańskiej gospodarki

Inflacja CPI zwiększyła się w lutym do 7,9% r/r wobec 7,5% w styczniu, kształtując się zgodnie z oczekiwaniami rynku. Jest to jednocześnie najwyższy poziom inflacji w USA od stycznia 1982 r. Wzrost inflacji wynikał z wyższej inflacji bazowej (6,4% r/r w lutym wobec 6,0% w styczniu – najwyższy poziom od sierpnia 1982 r.) oraz wzrostu dynamiki cen żywności, podczas gdy przeciwny wpływ miała niższa dynamika cen nośników energii. Warto odnotować, że choć początkowo wzrost inflacji był obserwowany głównie w kategoriach, w których mieliśmy do czynienia z realizacją odłożonego popytu, to obecnie ma on bardzo szeroki zakres produktowy. Wskazuje to na narastającą presję inflacyjną w amerykańskiej gospodarce. Uważamy, że ze względu na wzrost cen surowców związany z wojną w Ukrainie inflacja USA w najbliższych miesiącach przekroczy 8%. W drugiej połowie br. inflacja będzie kształtować się w łagodnym trendzie spadkowym obniżając się poniżej poziomu 5% w grudniu. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również wyniki badań koniunktury. Wstępny indeks Uniwersytetu Michigan zmniejszył się w marcu do 59,7 pkt. wobec 62,8 pkt. w lutym, kształtując się wyraźnie poniżej oczekiwań rynku (61,5 pkt.). Główną przyczyna spadku indeksu było obniżenie jego składowej dla oczekiwań. Dane wskazują, że nastroje amerykańskich konsumentów pozostają pod silnym wpływem obaw o dalszy wzrost inflacji, dodatkowo nasilonych przez wybuch wojny na Ukrainie Ubiegłotygodniowe dane o inflacji stanowią ryzyko w górę dla naszej ścieżki stóp procentowych w USA (podwyżki stóp procentowych w 2022 r. w łącznej skali 100pb, w tym pierwsza podwyżka stóp procentowych o 25pb w marcu).

MAKROmapa: projekcje makroekonomiczne EBC; tempo PKB w Eurolandzie; wyniki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych  - 1

MAKROmapa: projekcje makroekonomiczne EBC; tempo PKB w Eurolandzie; wyniki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych  - 1

W ubiegłym tygodniu odbyło się posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego

Reklama

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami stopy procentowe EBC zostały utrzymane na niezmienionym poziomie (stopa depozytowa wynosi -0,50%). EBC podtrzymał również zapowiedź o zakończeniu programu PEPP (Pandemic Emergency Purchase Programme) w marcu br. oraz reinwestowaniu środków z zapadających aktywów skupionych w ramach programu przynajmniej do końca 2024 r. EBC ogłosił natomiast, że w najbliższych miesiącach będzie stopniowo ograniczać skalę prowadzonego przez siebie programu skupu aktywów APP (Asset Purchase Programme) i najprawdopodobniej zakończy go w III kw. 2022 r. Wcześniej EBC w swojej komunikacji zapowiadał, że program zakończy się „krótko przed tym”, jak EBC zacznie podnosić stopy procentowe. EBC podtrzymał jednocześnie swoją zapowiedź, że zamierza reinwestować w całości spłaty kapitału z tytułu zapadających papierów wartościowych nabytych w ramach programu APP jeszcze przez dłuższy czas po tym, jak zacznie podnosić stopy procentowe. Podczas swojego wystąpienia po posiedzeniu prezes EBC Ch. Lagarde powiedziała, że ewentualne zmiany w wysokości stóp procentowych EBC nastąpią „po pewnym czasie od zakończenia programu APP i będą one stopniowe”. EBC opublikował również swoje najnowsze projekcje ekonomiczne (por. wykres). Prognozowa przez EBC ścieżka inflacji jest niższa od naszych oczekiwań. Zgodnie z naszą prognozą inflacja w strefie euro wyniesie 5,7% w 2022 r. oraz 2,6% w 2023 r. (wobec odpowiednio 5,1% i 2,1% w projekcji EBC). Uważamy, że w kolejnych kwartałach oczekiwania EBC dotyczące inflacji będą zbiegać do naszych prognoz. Stąd dość jastrzębi wydźwięk ubiegłotygodniowego posiedzenia EBC w zestawieniu z gołębią projekcją stanowi ryzyko w górę dla naszego scenariusza, zgodnie z którym EBC dokona pierwszej podwyżki stóp procentowych o 10pb w marcu 2023 r.

MAKROmapa: projekcje makroekonomiczne EBC; tempo PKB w Eurolandzie; wyniki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych  - 2

MAKROmapa: projekcje makroekonomiczne EBC; tempo PKB w Eurolandzie; wyniki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych  - 2

W ubiegłym tygodniu opublikowany został finalny szacunek PKB w strefie euro

Kwartalna dynamika PKB w obszarze wspólnej waluty zmniejszyła się w IV kw. do 0,3% wobec 2,3% w III kw. (4,6% r/r w IV kw. wobec 3,9% w III kw.), kształtując się zgodnie z poprzednim szacunkiem. Tym samym PKB w strefie euro osiągnął w IV kw. 2021 r. poziom z IV kw. 2019 r., czyli sprzed wybuchu pandemii. Wyraźne obniżenie dynamiki PKB w strefie euro pomiędzy III kw. a IV kw. wynikało z efektów wysokiej bazy w III kw., a także w pewnym stopniu z pogorszenia sytuacji epidemicznej pod koniec 2021 r. Uwzględniając strukturę danych, głównym źródłem wzrostu gospodarczego w IV kw. były inwestycje, podczas gdy w III kw. była to konsumpcja prywatna. Jednocześnie niższy wkład konsumpcji prywatnej był dominującą przyczyną spadku dynamiki PKB pomiędzy III kw. a IV kw. Ze względu na wojnę w Ukrainie dostrzegamy ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą PKB w strefie euro zwiększy się w 2022 r. o 4,4% r/r, a w 2023 r. wzrośnie o 2,5%.

MAKROmapa: projekcje makroekonomiczne EBC; tempo PKB w Eurolandzie; wyniki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych  - 3

MAKROmapa: projekcje makroekonomiczne EBC; tempo PKB w Eurolandzie; wyniki inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych  - 3

Zrewidowaliśmy naszą prognozę kursu EURUSD

Podwyższona awersja do ryzyka związana z wojną w Ukrainie będzie czynnikiem oddziałującym w kierunku osłabienia euro względem dolara w krótkim okresie. Tym samym oczekujemy, że kurs EURPLN wyniesie 1,10 na koniec I kw. i 1,11 na koniec II kw. br. W dłuższym horyzoncie czasowym, oczekiwana deeskalacja wojny w Ukrainie, jak również zacieśnianie polityki pieniężnej przez EBC będą czynnikami pozytywnymi dla kursu euro. Oczekiwany wzrost wydatków publicznych na obronność w obszarze wspólnej waluty, oddziałujący w kierunku przyspieszenia wzrostu gospodarczego będzie również stanowił wsparcie dla kursu euro w horyzoncie kilku kwartałów. Biorąc pod uwagę zarysowane powyżej tendencje oczekujemy, że kurs EURUSD wyniesie 1,15 na koniec br. i 1,21 na koniec 2023 r. Uwzględniając nasz scenariusz dla kursu EURPLN (por. tabela kwartalna) prognozujemy, że kurs USDPLN wyniesie 3,91 na koniec br. i 3,64 na koniec 2023 r.

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama

Czytaj dalej